لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۵۹ شهر در ایران در وضع قرمز آب قرار دارند

۵۹ شهر در ایران در وضع قرمز آب قرار دارند

طبق آخرین آمار اعلام شده، ۲۳۳ شهر ایران براساس وضع قرمز، نارنجی و زرد در معرض تنش آبی قرار دارند. بر این اساس، ۱۴۰ شهر در وضع زرد، ۱۰‌ درصد کمبود آب نسبت به آب مورد نیاز و ۳۴ شهر در وضع نارنجی، ۲۰ ‌درصد کمبود آب نسبت به آب مورد نیاز و ۵۹ شهر در وضع قرمز یعنی بیش از ۲۰‌ درصد کمبود آب نسبت به آب مورد نیاز قرار دارند.

طبق آمار وزارت نیرو، مصرف آب شهری در شهریور ماه‌ سال ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه‌ سال گذشته یک‌ درصد و مصرف آب روستایی در این زمان نسبت به زمان مشابه‌ سال گذشته ۰.۷‌ درصد رشد داشته است.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رکود در بازار فرش دستبافت


رشد هزینه تمام ‌شده تولید و نرخ تورم موجب کاهش تعداد متقاضیان فرش دستبافت در بازار شده است. از سوی دیگر مشکلات ایجاد شده در مسیر صادرات این کالا در دور جدید تحریم‌ها، تولید‌کنندگان و تجار فرش دستباف را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش اعلام کرده است که ۹۰ درصد فرش دستباف تولید ایران صادر می‌شود، چرا که با افزایش نرخ مواد اولیه و دستمزد میزان تولید این محصول کاهش و هزینه تمام‌ شده تولید فرش افزایش یافته است. با این روند اکنون اغلب خانوارهای ایرانی قدرت خرید فرش دستباف را نداشته و این امر بازار فرش را راکد کرده است.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت برخی اقلام خوراکی در مهر ۹۸


در مهر امسال اقلامی همچون «خیار»، «چای خارجی بسته‌ای» و «پنیر ایرانی پاستوریزه» به ترتیب نسبت به ماه گذشته ۲۷.۷، ۲.۶ و ۲.۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

از سوی دیگر برنج ایرانی درجه یک و برنج خارجی درجه در مهر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۵۴ و ۳.۶ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. گوشت گوسفند نیز در مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۸.۵ درصد، گوشت گاو یا گوساله نیز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۵۱.۱ درصد افزایش داشته است.

قیمت گوشت مرغ ماشینی نیز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۳۳.۶ دهم درصد افزایش قیمت داشته است. شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه نیز در مهر امسال نسبت به ماه قبل ۲.۱، ۰.۶، ۲.۴ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب، ۶۱.۳، ۳۷.۲ و ۴۰.۱ درصد افزایش قیمت داشته است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اضافه کار اجباری و معوقات مشکل اصلی پرستاران


رئیس نظام پرستاری قزوین گفت: بخشی از مشکلات جامعه پرستاری به دلیل عدم اجرای قوانین است، قوانینی به نفع پرستاران تصویب می‌شود اما اجرا نمی‌شود زیرا به ضرر برخی گروه‌ها بوده است. از سوی دیگر زمانی که درآمد ناکافی باشد پرستار به اجبار موظف است در چند مرکز مشغول به فعالیت شود تا به نوعی بتواند مشکلات معیشتی خانواده خود را برطرف کند که این امر باعث خستگی و فرسودگی و افزایش خطا در ارائه خدمات وی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: در حالیکه پرستار بیکار در ایران وجود دارد، کمبود نیروی پرستاری یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری محسوب می‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رکود بازار کامپیوتر و لپ‌تاپ در ایران


افزایش نرخ ارز و قرارگرفتن کالاهای دیجیتال در فهرست کالاهای خارج از شمول ارز حمایتی زمینه افزایش قیمت و کسادی بازار این اقلام را فراهم کرده است و با این شرایط در بازار کامپیوتر و لپ‌تاپ، خرید این اقلام حتی با نرخ ریالی معادل قیمت ارز واردات آن نیز به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده است. این در حالی است که اغلب اقلام و قطعات اصلی و جانبی رایانه و لپ‌تاپ‌ها وارداتی است و برخی اقلام پرمصرف با نوسان نرخ ارز؛ افزایش قیمت بیش از ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG