لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| جامعه روز به روز از تغذیه سالم دورتر می‌شود

جامعه روز به روز از تغذیه سالم دورتر می‌شود

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: روز به روز از تغذیه سالم دور می‌شویم و هم اکنون بیش از نیمی از مردم جامعه تغذیه سالم ندارند.

وی گفت: روی آوری مردم به غذاهای فست فودی از یک سو و از سوی دیگر تولید محصولات غذایی بی کیفیت از سوی تولید کنندگان ناآگاه و مصرف این محصولات از سر بی اطلاعی مردم منجر شده که امروزه شاهد تغذیه ناسالم در بین خانوار باشیم و متاسفانه امروزه شاهدیم حتی نانوایی‌ها شکل فست فودی پیدا کردند، آرد و آب را با هم مخلوط حتی در بسیاری از مواقع جوش شیرین به آن اضافه تا زودتر به مرحله تخمیر برسد و تنها ظاهری از نان را تهیه و به دست مصرف کننده می رسانند.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۳۴ میلیون جمعیت غیرفعال تمایل به ورود به بازار کار ندارند


‌ ۶۱ میلیون نفر جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در بازار کار هستند که حدود ۳۴‌ میلیون نفر آنها جمعیت غیرفعال هستند که نه شاغل هستند و نه تمایلی برای ورود به بازار کار دارند، این در حالی است که این آمار در تابستان ۹۸ حدود ۳۳ میلیون و ۹۳۷ هزار نفر بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زنان تحصیلکرده بیشتر از مردان بیکار هستند


معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده گفت: زنان تحصیلکرده در اکثر نقاط ایران از جمله در روستاها سه تا چهار برابر مردان بیکار هستند.

وی گفت: زنان روستایی نقش فعالی در تولید دارند، اما اغلب فعالیت‌های آنها بدون دستمزد است و امیدواریم که ساختارهای نادرست فرهنگی و اجتماعی روستا نیز اصلاح شود و ما معتقدم با توجه به اقداماتی که در حال انجام است و ایجاد صندوق‌های روستایی بتدریج فرهنگ روستا تغییر کرده و زنان مشارکت بیشتری داشته باشند.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تولید محصولات کشاورزی آلوده به عوامل میکروبی و شیمیایی


رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: به دلیل عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب‌های سطحی توسط شهرداری‌ها و تعلل شرکت‌های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب‌های شهری و روستایی، منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان شده است.

وی تصریح کرد: این امر ضمن آلوده کردن محیط زیست منجر به استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی سبزیجات و صیفی‌جات می‌شود که به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب‌ها، محصولات تولیدی می‌توانند دارای آلودگی‌های متعدد باشند که این امر تهدید جدی بر سلامت عمومی است.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بزرگترین کارخانه تولید لامپ رشته‌ای به خاطر رکود تعطیل شد


دبیر انجمن تولیدکنندگان لامپ و روشنایی گفت: نوسانات ارزی و مشکلات ناشی از آن برای تمامی صنوف وجود دارد و بر زندگی مردم عادی نیز تاثیر گذاشته است چه رسد به تولیدکنندگان که عمده مواد اولیه آن‌ها وارداتی است.

وی گفت، از سوی دیگر چون دولت نمی‌تواند از کسبه مالیات بر ارزش افزوده بگیرد تمام فشار بر روی تولید کننده می‌آید و همین امر باعث شده که امروز کارخانه‌های ما با یک سوم ظرفیت کار کنند یا مجموعه بزرگی مانند مهتاب خراسان که بزرگترین تولیدکننده لامپ رشته‌ای بود به خاطر رکود و نداشتن حقوق کارگر تعطیل شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG