لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

مایک پمپئو در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو دیدار و درباره «اقدامات بدخواهانه‌» رژیم ایران گفت‌و‌گو کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، بامداد جمعه ۲۶ مهر در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دیدار و در مورد موضوعات مختلف، از جمله رفتارهای شریرانه جمهوری اسلامی، گفت‌و‌گو کرد.

آقای پمپئو پس از این دیدار با انتشار یک توئیت گفت: «من و نتانیاهو دیدار سازنده‌ای در رابطه با مقابله با نفوذ تبهکارانه رژیم ایران، تحولات منطقه‌ای، و مسائل دیگر مرتبط با امنیت اسرائیل داشتیم.»

آقای پمپئو پیش از این دیدار با انتشار رشته توئیت دیگری بار دیگر نسبت به انقضای تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل بر ایران هشدار داد.

در این توئیت آمده است: «به خاطر توافق ناکارآمد ایران [برجام]، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ظرف مدت یک سال منقضی خواهد شد. کشورهایی مانند روسیه و چین قادر خواهند بود تا جنگ‌افزارهای پیشرفته‌ای را به ایران بفروشند. رژیم ایران نیز خواهد توانست آزادانه به هرکسی که بخواهد اسلحه بفروشد. این باعث به راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی تازه در خاور میانه خواهد شد.»

آقای پمپئو در ادامه این توئیت نوشته است: «اگر شما اکنون نگران رفتار ایران هستید، کافی است تصور کنید که ایران با [در اختیار داشتن] موشک‌ها، پهپادها، تانک‌ها، و جت‌های پیشرفته چه خواهد کرد. شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.»

پرزیدنت ترامپ سال گذشته با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای، برنامه موشکی بالیستیک، و حمایت از تروریسم روح برجام را نقض کرده است، از این توافق خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای را بازگرداند.

واشنگتن همواره گفته است هدف از کارزار «فشار حداکثری» بر ایران تغییر رفتار رژیم ایران بر اساس خواسته‌های دوازده‌گانه مطرح شده توسط مایک پمپئو، و آوردن رژیم به میز مذاکره است تا در نهایت ایران مانند یک کشور عادی رفتار کند. ایالات متحده همچنین اعلام کرده که حاضر است برای رسیدن به یک توافق جدید، که نه تنها برنامه هسته‌ای بلکه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را شامل می‌شود، با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو کند.

XS
SM
MD
LG