لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کره جنوبی صادرات دارو و مواد جانبی به ایران را متوقف کرد

کره جنوبی صادرات دارو و مواد جانبی به ایران را متوقف کرد

مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: کره جنوبی صادرات دارو و مواد جانبی به ایران را متوقف کرد.

وی اظهار کرد: علی رغم این که ایران در کشور کره جنوبی دارای منابع ارزی است با بررسی‌های صورت گرفته متوجه شدیم دولت کره جنوبی اخیراً در شرایط تحریم‌های علیه ایران، صادرات دارو و مواد اولیه دارو را به ایران منع کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صیادان؛ قربانیان نخست آب‌های آلوده شمال ایران


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هیچ رودخانه‌ای در شمال ایران نداریم که موجود زنده داشته باشد زیرا پسماندهای زباله‌ها، شیرابه‌هایی را وارد رودخانه‌ها کرده که هر موجود زنده‌ای را از بین برده‎ است.

آلودگی زیست‌محیطی، چه زمانی که آثارش را در تغییر اقلیم می‌بینیم و چه وقتی که بر کسب و کار‌های مرتبط با طبیعت خودنمایی می‌کند، می‌تواند تاثیرات مخرب اقتصادی بر جا بگذارد. ازجمله کسانی که مستقیما از آلودگی رودخانه‌ها در شمال ایران آسیب می‌بینند صیادانی هستند که تعدادشان به بیش از ۱۰ هزار نفر در سه استان شمالی ایران می‌رسد.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی می‌گوید: در سرچشمه‌های رودخانه‌ها حیات وجود دارد اما در بیشتر قسمت‌های رودخانه حیات وجود ندارد. در واقع اگر یک رودخانه در شهرهای شمالی ایران را در نظر بگیریم، حدود ۸۰ درصد طول آن فاقد موجود زنده است.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نابینایان در ایران چه مشکلاتی دارند


مدیرعامل انجمن نابینایان ایران گفت: عدم مناسب‌سازی مبلمان شهری، اشتغال، بیمه و ... مشکلاتی است که نابینایان با آن روبرو هستند. در واقع عدم مناسب‌سازی معابر و مبلمان شهری در دو، سه سال اخیر باعث شده که هر سال در نزدیکی مهر ماه و روز نابینایان، دوستان نابینای عزیز خود را از دست دهیم.

وی افزود: در حال حاضر یکی از موضوعات اساسی ما اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است که تدوین آئین‌نامه‌های اجرایی قانون، اشتغال، تأمین اجتماعی و بیمه نابینایان، از جمله موضوعاتی است که دغدغه آن در میان جامعه نابینایان وجود دارد و خواستار بهبود وضعیت آنان هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وجود ۲ میلیون معتاد در ایران


معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز سود قاچاق مواد مخدر همانند بانک‌داری و خودروسازی پر سود است، متاسفانه وضعیت خوبی در حوزه مواد مخدر نداریم و در حال حاضر دو میلیون و ۸۰۲ هزار و ۶۰۰ نفر در کشور معتاد هستند و به صورت مستمر مواد مخدر مصرف می‌کنند. همچنین امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که میزان معتادان در هیچ استانی نه تنها کاهش نیافته بلکه روند افرایشی بوده است.

وی همچنین گفت: کشفیات روانگردان‌ها از جمله شیشه در نیمه نخست امسال ۶.۲ برابر افزایش داشته است و طی شش ماه امسال ۵۷۰ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف شده که بیش از ۷۰ درصد کشفیات مربوط به شرق و حاشیه شرق ایران است و در این خصوص ۲۵۰ هزار نفر نیز دستگیر شده‌اند.

منبع: ایرنا-اقتصاد نیوز

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG