لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۰ درصد جوانان ایرانی نه کار می‌کنند و نه درس می‌خوانند

۳۰ درصد جوانان ایرانی نه کار می‌کنند و نه درس می‌خوانند

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتیجه ارزیابی شاخص NEET را منتشر کرد.

شاخص NEET که بیانگر سهم جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله غیرشاغلی است که نه در حال تحصیل هستند و نه به کسب مهارت مشغولند، در جدیدترین گزارش خود اعلام می‌کند که جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ حدود ۳۰ درصد شاغل نبوده و در حال تحصیل یا کسب مهارت هم نیستند.

به طوری که نرخ مذکور در سال ۱۳۹۳ حدود ۳۱.۶ درصد بوده و می‌توان گفت سهم زنان غیرشاغل که در حال تحصیل و مهارت‌آموزی هستند از سهم کل و سهم مردان بیشتر است.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

محرومیت ۵ هزار نابینا و کم‌بینا از خط بریل کردی در کردستان


مشاور استاندار کردستان گفت: بیش از ۵ هزار کم‌بینا و نابینا در کردستان زندگی می‌کنند که در امور معلولان از سیستم یکپارچه خط بریل کردی محروم هستند.

وی گفت: آمار کم‌بینایان و نابینایان در کردستان سه هزار و ۳۲۴ نفر شامل یک هزار و ۲۹۰ زن و دو هزار و ۳۴ مرد است که تحت پوشش خدمات در مناطق شهری و روستایی هستند که این آمار تنها مشمول افراد شناسای شده دارای پرونده در بهزیستی است و به گفته وی شمار معلولان دارای معلولیت بینایی بیش از پنج هزار نفر است.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخورد با کمپین‌های نه به حجاب اجباری، چهارشنبه‌های سفید و هشت‌مارس در ایران


رئیس پلیس تهران اظهار کرد: باندها و شبکه‌های سازمان‌ یافته در فضای مجازی و حقیقی برای زدودن جایگاه عفاف و حجاب در تلاش هستند و فعالیت آنها در طول این سال‌ها به‌ نسبت افزایش پیدا کرده که از جمله فعالیت‌های آنها می‌توان نه به حجاب اجباری، چهارشنبه‌های سفید و هشت‌مارس را نام برد که به ‌لطف خدا تمام آنها منهدم شدند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در مسیر مبارزه با افرادی که بخواهند عفاف را از جامعه بزدایند، کوتاه نمی‌آییم و با قاطعیت با کسانی که بخواهند در اماکن عمومی فرهنگ بی‌حیایی را گسترش دهند، مقابله می‌کنیم، در فضای مجازی با کنترل و رصد اطلاعات، ضربات جدی به باندهایی که در این زمینه کار می‌کنند، وارد کردیم، باندهایی متلاشی شدند که در تمام ایران فساد اخلاقی درست می‌کردند و این برخوردها با جدیت ادامه دارد.

رئیس پلیس تهران همچنین گفت: تمام همکاران در پلیس راهنمایی و رانندگی موظف هستند با بی‌حجابی برخورد کنند، به‌شدت با افرادی که بخواهند شرب خمر کرده و پشت فرمان بنشینند، برخورد می‌کنیم.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دهک ثروتمند، ۲۳ برابر اقشار محروم از یارانه بنزین منتفع شد


بررسی یک گزارش از نحوه توزیع یارانه پنهان و ضریب اصابت یارانه پنهان انرژی به دهک‌های بالا نشان می‌دهد، طی سال ۹۷ نسبت بهره‌مندی دهک دهم به دهک اول از یارانه بنزین ۲۳ برابر بوده است. در مصرف برق نیز نسبت بهره‌مندی دهک دهم به دهک اول ۳.۶ برابر براورد شده است. در حوزه دارو نیز دهک دهم ۱۹.۵ برابر دهک اول از یارانه دارو بهره‌مند شده است.

در این گزارش که در یک مجموعه دولتی تهیه شده تاکید شده که معمولا مصرف کالا و خدمات در دهک‌های ثروتمند بیشتر است و معمولا دهک‌های ثروتمند منتفعین اصلی یارانه‌های قیمتی فراگیر هستند.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۷۷ درصد موتور سوارها بیمه نامه ندارند


طبق آخرین آمار اعلامی از طرف مدیرعامل بیمه مرکز، ۹ میلیون موتورسوار فاقد بیمه‌نامه هستند. در واقع اگر تعداد موتورسیکلت‌‎های ایران را حدود ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه در نظر بگیریم می‌توان ادعا کرد تنها ۲۳ درصد موتورسیکلت‌ها بیمه شخص ثالث دارند و ۷۷ درصد آنها فاقد بیمه‌نامه هستند. همین مسأله موجب شده که برخی از شرکت‌ها بیمه‌ تمایلی به صدور بیمه‌نامه بدنه برای موتورسیکلت نداشته باشند.

مدیر روابط عمومی شـرکت بیمه ایران، در اینباره گفت: قشر ضعیف و کم درآمد جامعه بیشترین صاحبان این وسیله نقلیه را تشکیل می‌دهند که در اغلب موارد قادر به پرداخت حق بیمه شخص ثالث خود نیستند؛ در چنین شرایطی احتمال استقبال از بیمه بدنه موتورسیکلت بسیار ضعیف است.

وی گفت: البته فعالان این صنعت شفاف نبودن قوانین بیمه‌ای را دلیل اصلی استقبال پایین مردم از خدمات بیمه‌ای می‌دانند.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG