لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش حقوق کارکنان ۵ درصد کمتر شد

افزایش حقوق کارکنان ۵ درصد کمتر شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به طور متوسط ۱۵ درصد خواهد بود. البته این رقم متوسط است و برای حقوق‌های پایین تا بیش از ۲۰ درصد نیز اعمال می‌شود.

این در حالی است که در لایحه بودجه سال جاری پیشنهاد ۲۰ درصد حقوق کارکنان مطرح شده بود که در ادامه بعد از بررسی‌هایی که در مجلس و در جریان تصویب بودجه به عمل آمد، افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومان به صورت یکسان و حداکثر ۱۰ درصد مصوب و در نهایت آن چه که اعمال شد، تقریبا افزایش متوسط ۲۰ درصد برای حقوق کارکنان و بازنشستگان را به همراه داشت.

بر این اساس، اگر افزایش ۱۵ درصدی حقوق اعمال شود، حدود پنج درصد نسبت به سال جاری کاهش خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سیب زمینی در صدر گرانی‌ها


براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییرات قیمتی کالاهای اساسی در مرداد ماه سال جاری قیمت سیب زمینی در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۷۲.۶ درصدی را داشته است.

مطابق آمار در مردادماه امسال قیمت جو افزایش ۱۰۶ درصد، خرما مضافتی افزایش ۲۰۲ درصد، لاستیک پراید افزایش ۱۰۸.۶ درصد و پیاز افزایش ۶۴.۲ درصدی داشته است.

در مردادماه امسال از مجموع ۵۴ کالای اساسی و مهم حدود ۲۱ کالا با رشد قیمتی بیش از ۵۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آخرین آمار خودکشی در ایران


معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سال گذشته در ایران ۹۹۲۷۰ نفر معادل ۱۲۱ در هر صد هزار نفر جمعیت عمومی اقدام به خودکشی کردند که ۲۰ درصد زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

وی گفت: اقدام به خودکشی ۶۲ درصد بوده است که این رقم در مردان به ۳۸ درصد می‌رسد و آمار منجر به فوت نیز ۵۱۰۱ نفر در سال گذشته بوده که به دلیل خودکشی جان خود را از دست دادند یعنی از هر صدهزار خودکشی شش نفر جان خود را از دست می‌دهند.

وی عنوان کرد: میانگین مصرف دارو در ایران پایین است و برخی از افراد حتی از مصرف داروهای روانپزشکی خودداری می‌کنند. سابقه مصرف مواد، سابقه خانوادگی خودکشی، احساس آزار دیدن در کودکی، انگ اجتماعی و احساس ناامیدی از جمله عوامل خودکشی هستند.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ناتوانی مردم کم درآمد در خرید بربری و سنگک


افزایش قیمت انواع نان در روز‌های اخیر که با رشد ۵۰ درصدی قیمت نان لواش همراه بود، تأثیر محسوسی بر سفره اقشار کم‌ درآمد گذاشته است.

در گذشته نه‌ چندان دور برای خرید نان سنگک یا بربری باید در صف می‌ایستادید تا بتوانید دو یا چند نان تهیه کنید، اما اکنون دیگر خبری از صف‌های طولانی برای خرید نان سنگک و بربری خصوصا در مناطق کم‌درآمد و پایین‌شهر نیست، زیرا خرید هر قرص نان بربری یا سنگک به قیمت ۲۰۰۰ تومان برای خیلی از مردم، دیگر نمی‌صرفد.

بر اساس گزارش‌های موجود، نانوایی‌های مناطق جنوبی و حومه شهر تهران در یک هفته‌ای که از افزایش قیمت نان سنگک و بربری به حدود ۲۰۰۰ تومان می‌گذرد کاهش مراجعه خانوار‌های کم‌ درآمد برای خرید نان سنگک و بربری کاملا محسوس بوده است.

از هفته گذشته قیمت‌های جدید نان اعلام شد که طبق آن، قیمت نان لواش با افزایش ۵۰ درصدی مواجه شد تا به رقم ۳۰۰ تومان برسد. از سوی دیگر قیمت انواع نان بربری و سنگک هم به هزار تا ۲۰۰۰ تومان افزایش یافت.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمبود معلم در ایران


آمارها نشان می‌دهد بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی است به طوری که معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: در این دوره یعنی سال تحصیلی ۹۹-۹۸ حدود ۱۰۳ هزار و ۳۸۰ نفر کمبود معلم داریم.

اما مسؤولان آموزش و پرورش معتقد هستند: اگر سالانه بتوانند ۳۰ هزار معلم را تربیت و جذب کنند شاید بتوانند این کمبودها را جبران کرد.

سال گذشته نیز رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش هشدار داده بود که با کمبود آموزگار در دوره ابتدایی امکان بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان وجود دارد به همین دلیل تا سال ۱۴۰۱ خروج نیرو از آموزش و پرورش خارج از عرف متداول است.

وی افزود: شدت کمبود نیرو تا سال ۱۳۹۹ آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد و هر نهادی با این آمار مخالفت دارد مستندات خود و راه حل‌های عملیاتی را ارائه دهد.

از مجموع ۹۳۰ هزار معلم رسمی آموزش و پرورش تا سال ۹۹ نزدیک به ۳۲۰ هزار معلم و تا سال ۱۴۰۴ نزدیک به ۳۳۰ هزار معلم بازنشسته خواهند شد.

بر همین اساس، کمبود معلم در استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، تهران جدی‌تر است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG