لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مرگ بیش از ۷۵۰۰ نفر در تصادفات ۵ ماهه امسال

مرگ بیش از ۷۵۰۰ نفر در تصادفات ۵ ماهه امسال

در پنج ماهه نخست سال جاری هفت هزار و ۵۶۱ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات هفت هزار و ۴۸۹ نفر بود، یک درصد افزایش یافته است. از کل تلفات حوادث رانندگی پنج ماهه امسال پنج هزار و ۹۱۸ نفر مرد و یک هزار و ۶۴۳ نفر زن بودند.

از این تعداد، پنج هزار و ۲۰ نفر در محور‌های برون شهری، یک هزار و ۸۳۸ نفر در مسیر‌های درون شهری، ۵۰۲ نفر در مسیر‌های روستایی، ۵۲ نفر در راه‌های اختصاصی و ۱۴۹ نفر در سایر مسیر‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

در مرداد ماه امسال یک هزار و ۷۲۹ نفر در حوادث رانندگی جان باختند که یک هزار و ۳۴۱ نفر از آنان مرد و ۳۸۸ نفر زن بودند. آمار تلفات مرداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یک‌هزار و ۶۵۶ نفر بود، ۴.۴ درصد بیشتر شده است.

همچنین در این مدت استان‌های فارس با ۶۱۲، خراسان رضوی با ۵۴۳ و تهران با ۵۴۲ فوتی بیشترین آمار تلفات را داشته‌اند.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۴۰ درصد کودکان زباله‌گرد نان‌آور خانوده‌ هستند


عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجری طرح مطالعاتی زباله گردی گفت: افرادی که به عنوان زباله‌گرد کار می‌کنند عمدتا مرد هستند، با انواع بیماری‌ها مواجهند و درآمد روزانه آنان بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

وی افزود: زباله گردی رسمی و غیررسمی وجود دارد، زباله گردها جلو صحنه هستند و در پشت صحنه مسائلی است که شاید ما از آنها خبر نداریم؛ شغل زباله گردی پر مخاطره است و انواع مشکلات بهداشتی و روانی برای فرد ایجاد می‌شود. این افراد تلاش می‌کنند حقوق خود را از جامعه پس بگیرند و عمدتا مهاجر هستند و با انواع سختی‌ها مواجه می‌شوند.

فعال مدنی حوزه کودکان کار نیز گفت: کودکان کار از تحصیل بازمانده در محل نگهداری زباله‌ها زندگی می‌کنند. آمار غیررسمی از حضور ۴۷۰۰ کودک زباله گرد خبر می‌دهد که ۴۰ درصد آنان تنها نان آور خانه هستند و بین ۱۰ تا ۱۵ سال سن دارند.

یک شهرساز و پژوهشگر شهری نیز گفت: در بررسی‌های غیررسمی سال ۹۷ ‌ گردش مالی پسماند خشک شهر تهران ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود که سهم شهرداری ۳۰ درصد و سهم جمع آوری غیررسمی ۷۰ درصد را شامل می‌شد.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیکاری مردان دو برابر زنان است


از جمعیت حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفری بیکار، ۳۴ درصد زن و ۶۶ درصد مرد هستند؛ بر این اساس مردان دو برابر زنان بیکارند.

بر اساس آخرین گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیکاری منتشر کرد، نرخ بیکاری در پایان تابستان سال جاری به ۱۰.۵ درصد رسیده است. در حال حاضر از حدود ۶۱ میلیون و ۵۸۲ هزار نفر جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، تعداد دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بیکار هستند.

بررسی وضعیت بیکاران نشان می‌دهد که یک میلیون و ۹۰۸ هزار نفر آنها مرد و ۹۸۶ هزار نفر دیگر زن هستند. بر این اساس نزدیک به ۶۶ درصد جمعیت بیکار را مردان و ۳۴ درصد دیگر را زنان تشکیل می‌دهند؛ بر این اساس مردان دو برابر زنان بیکارند و در حال حاضر نرخ بیکاری بین زنان به ۱۸.۲ درصد می‌رسد.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار اختلالات روان در ایرانیان


معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به پیمایش ملی سلامت روان در سال ۹۰، گفت: طبق این پیمایش که جمعیت هدف افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله بودند، مشخص شد که ۲۳.۶ درصد افراد جامعه نیاز به دریافت خدمات روانپزشکی دارند.

وی گفت: به همین علت شایع‌ترین اختلال روانی، اختلالات افسردگی است. از طرف دیگر، موضوع بسیار حائز اهمیت برای دست‌ اندرکاران سلامت ایران، توجه به افرادی است که در این پیمایش فاقد اختلال و سالم شناسایی شده‌اند. ارائه خدمات کنترلی به این افراد می‌تواند به عدم افزایش آمار مبتلایان به اختلالات روانی کمک کند.

با این اساس از ۲۳.۶ درصد افرادی که در گروه ۱۵ تا ۶۴ ساله نیازمند مداخله روانپزشکی شناخته شده‌اند، ۱۲.۷ درصد دارای اختلال افسردگی و ۱۴.۶درصد دارای اختلالات اضطرابی هستند.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رکود صنعت سنگ در ایران


رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران گفت: ساخت و ساز در ایران ۵۷ درصد کاهش یافته و کاهش تقاضا در بازار، رکود صنعت سنگ را رقم زده به طوریکه بهترین کارخانه‌های سنگبری با رکود بازار مواجه شدند و اکنون انبارهایی از سنگ‌های بریده شده دارند که تقاضا برای آنها نیست.

وی افزود: ۶۰۰ کارخانه سنگبری از زمان دولت اصلاحات تاکنون با استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی مجهز به ماشین آلات پیشرفته شدند که متوسط ظرفیت تولید این واحدها ۲۰۰ هزار متر مربع است در حالی که ۱۰ هزار متر مربع این میزان هم صادر نمی‌شود، تنها عمده صادرات به بازار عراق است که خسارت به صنعت سنگ وارد می‌کند.

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: صادرات سنگ در سال ۸۸ به ۹۴۰ هزار تن رسید و پس از اعمال عوارض ۷۰ درصدی بر صادرات سنگ خام در سال ۱۳۸۹، میزان صادرات سنگ خام به ۵۲۰ هزار تن کاهش یافت.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG