لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مدارس ۱۰ استان زیر خط استاندارد هستند

مدارس ۱۰ استان زیر خط استاندارد هستند

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران گفت: امروز ۳۰ درصد مدارس ایران نیازمند تخریب و نوسازی، بازسازی و مقاوم سازی هستند و بیشترین کلاس‌های تخریبی در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی، خوزستان، سیستان‌وبلوچستان قرار دارد و همچنین بیشترین کلاس‌های نیازمند مقاوم‌سازی در استان‌های تهران، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، فارس و خوزستان قرار دارد.

وی در ادامه افزود: میانگین فضای آموزشی در ایران ۵.۲ متر مربع است و ۱۰ استان ایران از جمله البرز، سیستان‌وبلوچستان، آذربایجان‌غربی، تهران قم زیر خط استاندارد قرار دارند همچنین استان خوزستان با میانگین ۴.۸۳ متر مربع هم زیر خط فقر قرار دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تولیدکنندگان جوجه ۷۰۰ میلیارد تومان زیان کردند


سوءمدیریت و تصمیمات آنی مسئولان باعث ایجاد چالش‌های بزرگی برای تولیدکنندگان جوجه یکروزه و زیان میلیاردی آنان شده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: در یک سال و نیم اخیر قیمت فروش جوجه حداقل ۱۰ الی ۲۰ درصد زیر قیمت فروش آن در سال ۹۶ بوده است بنابراین میانگین قیمت جوجه ۱۷۰۰ تومان تخمین زده می‌شود و این نرخ گذاری‌های انجام شده توسط تنظیم ستاد بازار تولید کنندگان، باعث شده که آنها در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در مقطع شش ماه امسال ضرر کنند.

وی افزود: علاوه بر این موضوعات با قیمت گذاری غیر واقعی از یک طرف تولیدکننده را وادار به تولید می‌کنند و از طرفی جلوی صادرات را می‌گیرند و بنابراین با این اوصاف ما بازار صادرات را کلا از دست می‌دهیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز گفت: متاسفانه زمانی که قیمت مرغ یک افزایش ناچیز پیدا می‌کند با یک نامه و بدون بخشنامه یک شبه دستور ممنوعیت صادرات مرغ ابلاغ می‌شود و جلوی صادرات را می‌گیرند، اما برای صدور همین بخش نامه‌ها زمانی که ما به دنبال صادرات هستیم باید شش ماه دوندگی کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخورد انتظامی با پنج هزار مورد کشف حجاب در خوزستان


فرمانده انتظامی خوزستان گفت: طی شش ماه اول سال پنج هزار نفر در خوزستان که اقدام به کشف حجاب کرده بودند از سوی ماموران انتظامی اخطار دریافت کردند.

وی افزود: ۹۷ درصد موارد کشف حجاب در اهواز و مابقی که سه درصد می‌باشد در آبادان، دزفول و ماهشهر بوده است.

این مقام دولتی همچنین در ادامه گفت: ارزش ریالی کالای قاچاق کشف شده در خوزستان طی امسال دو هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال بوده و کشف کالای قاچاق در خوزستان ۶۲ درصد افزایش داشته است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صادرات سنگ آهن ۵۰ درصد افت کرد


رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: سنگ‌آهن در داخل حدود ۷۰ درصد زیر قیمت جهانی به فولادسازان عرضه می‌شود، اخذ عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن در نهایت باعث کاهش تولید سنگ آهن در ایران شده و تجربه تلخ ارزان‌فروشی ذغال سنگ را تکرار خواهد کرد به طوری که حداقل ۵۰ درصد صادرات سنگ‌ آهن کاهش خواهد یافت.

وی افزود، این اتفاقات ناشی از مدیریت‌های کوتاه مدت است، اگر مدیران فولادی استراتژی بلندمدت برای تأمین مواد اولیه مورد نیازشان داشتند باید با مدیران معادن غیرمتعارف، کم عیار و عمیق قرارداد می‌بستند و از آنها می‌خواستند تا تعهد دهند که تولیداتشان را برای مدتی فقط به این کارخانه‌ها بفروشند و قیمت مواد معدنی‌شان را نیز پایین‌تر محاسبه می‌کردند.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جان دادن خواسته‌های قالیبافان روی دار‌های فرش


رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی گفت: با اینکه رئیس مرکز ملی فرش ایران قول مساعد برای بیمه شدن همه بافندگان ایران دادند و این قانون در بودجه امسال دیده شد، اما این قول تاکنون محقق نشده است.

وی گفت: اکنون در خراسان‌جنوبی ۵۰ هزار بافنده فعال هستند که از این تعداد تنها حدود سه هزار و ۸۰۰ نفر یعنی کمتر از هشت درصد بیمه هستند. در سال‌های اخیر تأمین اجتماعی از بیمه کردن قالیبافان خودداری می‌کرد. این در حالی است که در جلسه استاندار خراسان جنوبی و رئیس سازمان صنعت و معدن استان با وزیر صمت نیز رئیس مرکز ملی فرش ایران تعهد کرد که ۲۰ هزار قالیباف در خراسان جنوبی بیمه شوند.

این مقام مسئول افزود، خواسته‌های قالیبافان، خواسته‌های امروز و دیروز نیست و بسیاری از آن‌ها عنوان کرده‌اند که اگر قرار باشد وضع به همین منوال پیش رود دیگر کسی علاقه‌ای برای ورود به این صنعت نشان نمی‌دهد و آنوقت است که باید فاتحه فرش دستباف ایرانی برای همیشه خوانده شود.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG