لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش ۳۱ درصدی قیمت مصالح ساختمانی در ایران

افزایش ۳۱ درصدی قیمت مصالح ساختمانی در ایران

مقایسه هزینه ساخت مسکن در نیمه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته نشان‌دهنده افزایش ۳۱ درصدی هزینه مصالح و تجهیزات ساختمانی برای سازندگان واحدهای مسکونی است. این تورم و افزایش قیمت از یک سو به دلیل رشد هزینه مصالح و تجهیزات و از سوی دیگر نرخ رشد دستمزدها است.

رشد قیمت مصالح ساختمانی نوعی علامت برای افزایش قریب‌الوقوع قیمت تمام‌شده مسکن به شمار می‌رود. اثر منفی تورم مصالح ساختمانی در سال ۹۸، در بازار ساخت و ساز ظاهر شده است. همچنین رشد شدید قیمت مصالح ساختمانی از یکسو و کمبود عرضه برخی مصالح و تجهیزات ساختمانی در بازار از سوی دیگر، باعث توقف فعالیت سازنده‌ها در نیمه اول امسال شد.

منبع: روزنامه تعادل

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۸.۳ درصد ایرانی‌ها سالمند هستند


وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه کشوری در حال توسعه‌ای هستیم، با افزایش طول عمر و کاهش مرگ و میرها مواجه شده‌ایم و در حال حاضر ۸.۳ درصد جمعیت ایران سالمند هستند و در آینده نزدیک نرخ جمعیت سالمند به ۱۶ درصد می‌رسد.

وی در ادامه تصریح کرد: این شرایط نخست ایران را به سمت پیر شدن سوق داده و این مسئله متفاوت با شرایط جمعیت سالمند در جهان است ضمن اینکه کاهش زاد و ولد افزایش امید به زندگی جمعیت را به سمت سالمندی سوق داده است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۷۵ درصد خانه‌های تاریخی شناخته شده تهران از بین رفته‌اند

خانه سپهبد امیر احمدی در شمال غربی میدان حسن آباد
خانه سپهبد امیر احمدی در شمال غربی میدان حسن آباد


شهردار تهران گفت: اصفهان و تهران از ظرفیت‌های مساوی از لحاظ ظرفیت‌های گردشگری برخوردار هستند و حتی تهران در ابتدا به جهت ارزش‌های فرهنگی و تاریخی به اصفهان تنه می‌زد، اما به دلیل برخی بی توجهی‌ها و توسعه شهر، این فضا تحت تاثیر قرار گرفته است و در طرح تفصیلی تهران، ۶ هزار خانه تاریخی در پایتخت شناسایی شده بود که امروز این تعداد به هزار و ۵۰۰ خانه رسیده است، چرا که تعدادی از این بناها بر اثر توسعه کالبدی شهر از بین رفته است.

منبع: روزنامه اعتماد

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بدهی تامین اجتماعی از مشکلات مهم دانشگاه علوم پزشکی البرز است


رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به ویژه تامین اجتماعی یکی از چالش‌های مهمی است که دانشگاه را به شدت با مشکل مواجه کرده و اگر این بدهی پرداخت نشود عملا مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قادر به ارائه خدمات به بیماران نخواهند بود.

وی همچنین گفت: عدم پرداخت هزینه‌های درمانی سازمان زندان‌ها از دیگر چالش‌‎های دانشگاه است و از آن گذشته استان البرز با وجود تعداد زیاد اتباع بیگانه ضروری است هزینه‌های درمانی آنان نیز تعیین تکلیف شود.

رئیس دانشگاه در ادامه افزود: همچنین در بخش بهداشت از جمله آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب خام، پوشش پایین جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری و روستایی استان، آلودگی هوای شهر کرج، وضعیت نامناسب جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب‌های شهرک‌های صنعتی، عدم ساماندهی پرنده فروشی‌های و مشکلات کنترل عرضه ی قلیان در اماکن عمومی نزدیک به دو هزار واحد صنفی در استان از دیگر چالش‌های مهم در بخش بهداشت است.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعرفه‌های طرح پرستاری و مراقبت در منزل مناسب نیست


معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعرفه‌های طرح پرستاری و مراقبت در منزل بازنگری شد، اما فقط ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد. البته تعرفه‌های طرح پرستاری و مراقبت در منزل از ابتدا خیلی کم در نظر گرفته شده بود و با افزایش ۱۰ درصدی، با توجه به تورم، خیلی تعرفه‌های مناسبی نیست.

یک کارشناس دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت پیش از این درباره طرح پرستاری و مراقبت در منزل که توسط معاونت پرستاری و با همکاری سازمان بیمه سلامت در حال اجر است گفته بود: این طرح تاکنون در استان‌های یزد، کرمان، اردبیل و همدان و برای دو گروه از بیماران بستری در آی‌ سی یو و بیماران نارسایی احتقاقی قلب به صورت آزمایشی اجرا شده است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG