لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۲۴ درصد مردم ایران، افسردگی دارند

۲۴ درصد مردم ایران، افسردگی دارند

رئیس خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه ایران گفت: بر اساس آمارهای موجود ۲۴ درصد از جمعیت ایران به نوعی درگیر افسردگی هستند. افسردگی بیشتر در بین زنان شایع است که عوامل مختلفی از قبیل ساختار جسمی و اجتماعی موجب افسردگی این قشر می‌شود.

وی گفت: در این میان ۲۳ درصد افراد جامعه دچار اضطراب و ۱۸ درصد مبتلا به اختلالات روان تنی هستند و در مجموع می‌توان گفت آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به افزایش است و وقتی سبک زندگی ما بیمارگونه است میزان بیماری‌ها نیز افزایش می‌یابد.

منبع: بهار نیوز

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت نرخ کالاها و خدمات در یک سال گذشته


بر اساس تغییرات نرخ کالاها و خدمات به استناد گزارش مرکز آمار، قیمت مبلمان و لوازم خانگی نسبت به مرداد ماه سال جاری و شهریور ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۱.۵ درصدی و ۵۷.۱ درصدی رو به رو بوده است و همچنین بخش مربوط به بهداشت و درمان ۰.۸ نسبت به مرداد ماه و ۲۷ درصد نسبت به شهریور ماه سال گذشته رشد داشته است. نرخ بخش حمل و نقل هم نسبت به شهریور ماه سال قبل ۲۹.۸ درصد رشد داشته است.

همچنین گروه تفریح و فرهنگ و آموزش به ترتیب با رشد ۱.۷ درصد و ۲.۳ درصد نسبت به مرداد ماه و ۵۰.۳ درصد و ۲۴.۷ درصد نسبت به شهریور ماه سال گذشته مواجه بوده است.

نرخ هتل و رستوران نیز نسبت به مرداد ماه و شهریور ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۱.۴ درصد و ۴۴.۷ درصد مواجه شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشکل آموزش و پرورش، کمبود فضا و منابع مالی است


وزیر آموزش و پرورش گفت: کمبود فضا، نیروی انسانی و منابع مالی به عنوان مشکلات اساسی در آموزش و پرورش ایران هستند، به طور مثال در زمینه سرانه دسترسی به فضا‌های آموزشی ۱۱ استان زیر متوسط کشوری قرار دارند.

وی دلیل مشکلات بخش تجهیز مدارس را بودجه اعلام کرد و گفت: بودجه کشور در طی این سال‌ها برای این بخش بسیار کم بوده است البته همه بخش‌های دولت این مشکل را دارند و آموزش و پرورش هم از آن استثنا نیست.

او همچنین با اشاره به کنکور به عنوان بخش پایانی سنجش توانایی‌های علمی دانش آموزان گفت: اکنون بعد از گذشت ۱۲ سال از تحصیل، دانش‌آموز هنوز راهی برای هموار کردن فرصت شغلی و ارتباطی پیدا نمی‌کند بنابراین شرکت این حجم از دانش آموزان در کنکور برای رسیدن به مدرک تحصیلی بالاتر است که این نیز چاهی برای فرد و جامعه ایجاد می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نرخ جدید سبوس باعث افزایش ۳ درصدی قیمت شیر شد


مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران گفت: تصویب نرخ جدید ســبوس (یک هزار تومان) قیمت تمام شــده تولید شیرخام را تا سه درصد افزایش می‎دهد.

وی گفت: سبوس ۲۵ تا ۳۰ درصد از جیره خوراک دام را به خود اختصاص می‌دهد، هر چنــد وزارت صمت نرخ مصوب سبوس را از یک هزار و ۲۵۰ تومان به یک هزار تومان تعدیل داده است، اما همچنان بیش از نرخی است که مبنای تعیین قیمت خرید شیرخام از دامداران بوده است. نرخ دو هزار و ۳۹۰ تومان برای خرید شیرخام از دامداران بر مبنای سبوس ۸۴۰ تومانی تعیین شده است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران، از بهمن ماه سال گذشته تا کنون قیمت سبوس ۷۸.۵ درصد افزایش یافته و این افزایش قیمت در حالی است که ما از گندم تولید داخل، سبوس مورد نیاز دامداران را تأمین می‌کنیم و تابع بازار خارجی نیستیم. البته اگر تابع بازار خارجی بودیم قیمت این نهاده برای ما بسیار کمتر از قیمت مصوب بود، به عبارت دیگر قیمت هر کیلوگرم سبوس وارداتی برای ما حداکثر ۸۰۰ تومان خواهد بود که ۲۰۰ تومان کمتر از قیمت مصوب اخیر سبوس داخلی است.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قیمت خودرو دوباره صعودی شد


قیمت خودرو در حالی دوباره صعودی شده است که مدیران خودروسازی وعده داده بودند که سیر کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و تا پایان تابستان بهای خودرو تا ۳۰‌ درصد کاهش خواهد داشت اما درست در روزهای پایانی تابستان و شروع پاییز دوباره قیمت‌ها صعودی شده است.

بنا بر جدیدترین قیمت خودروهای صفر کیلومتر پرتیراژ داخلی در بازار که به تازگی منتشر شده است در بین خودروهای پرتیراژ، قیمت محصولات سایپا به جز ساینا اتوماتیک در بازار بین ۵۰۰‌ هزار تومان تا یک‌ میلیون تومان افزایش داشته و قیمت باقی خودروهای پرتیراژ داخلی ثابت مانده است.

رئیس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل درباره دلایل افزایش قیمت خودرو می‌گوید: «بازار خودرو روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. از وقتی که واردات خودرو متوقف شد و حجم تولید هم کاهش پیدا کرد، طبیعی بود که قیمت خودرو نه‌ تنها کاهش پیدا نکند، بلکه بالاتر هم برود. در واقع انتظار برای ارزان‌ شدن خودرو انتظار معقولی نبود، چون همزمان با کاهش تولید، تقاضای مردم هم کاهش پیدا کرد، چون در این میان فقط به مصرف‌کننده فشار وارد شد. قدرت خرید مردم کم شد و خودروسازها نه می‌توانستند تولید را بالا ببرند، نه برایشان صرفه داشت قیمت‌ها را کاهش بدهند، به همین دلیل مردم دیگر نمی‌توانند خودرو بخرند.»

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG