لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بیش از ۶۰ درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند

بیش از ۶۰ درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند

مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران گفت: حدود هفت درصد از خودروهای کل ایران و ۶۱ درصد از اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند.

وی اظهار کرد: همچنین ۲۴ درصد از حمل و نقل باری، چهار درصد از حمل و نقل مسافری، حدود ۴۰ درصد کامیون‌ها و اتوبوس‌های برون شهری و ۶۱ درصد اتوبوس‌های شهری ایران نیز فرسوده‌اند.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

‌قیمت روپوش مدارس در آذربایجان غربی ۸۵ درصد افزایش پیدا کرد


چند سالی از اجباری شدن پوشیدن لباس فرم در مدارس و برای تمامی پایه‌های تحصیلی می‌گذرد که امسال شاهد افزایش قیمت ۸۵ درصدی پوشاک مدارس هستیم که این افزایش قیمت در آستانه بازگشایی مدارس صدای اولیای دانش‌آموزان را درآورده است.

کمتر از یک هفته دیگر تا بازگشایی مدارس باقیمانده و خرید لباس فرم مدارس به عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها به خصوص دانش‌آموزان از هفته نخست شهریور مورد توجه قرار گرفته و بدون تردید با بلایی که از دو سال پیش بر سر قیمت‌ها آمده است، انتظار تعادل قیمت در این بخش به شوخی شبیه است.

رئیس اتاق اصناف ارومیه در خصوص گران شدن لباس مدارس گفت: امسال یکی از مشکلاتی که در لباس فرم مدارس وجود دارد، همان موضوع گرانی پارچه، گران شدن ملزومات خیاطی و عدم وجود مواد اولیه به اندازه کافی است.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون قیمت ملزومات خیاطی مانند نخ ، سوزن و دکمه چندین برابر شده که در افزایش قیمت لباس فرم مدارس موثر بوده است و اگر نظارتی در بازار نمی‌شد به قطع یقین قیمت‌ها بیشتر از این افزایش می‌یافت.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعلام نارضایتی بهیاران از تغییرات سهمیه کنکور ۹۸


یک عضو نظام پرستاری شیراز با اشاره به تغییر سهمیه بهیاران در کنکور سال ۹۸ گفت: متاسفانه امسال برای این ظرفیت ۵ درصدی سقف معینی در نظر گرفته شده و بهیارانی که می‌خواهند وارد دانشکده پرستاری شوند، می‌بایست ۸۰ درصد از حد نصاب آخرین نفری که در این رشته انتخاب شده‌اند را کسب نمایند و کسب این حد نصاب برای بهیارانی که عموما دروس تخصصی را در سه سال مطالعه کرده‌اند تقریبا غیر ممکن است.

همچنین یک عضو نظام پرستاری قزوین نیز در همین رابطه گفت: بهیاران ۵ درصد سهمیه ورود به دانشگاه در شهر خود را داشتند و تا سال قبل این سهمیه به قوت خود باقی بود. امسال نیز در دفترچه ثبت نامی همین روال وجود داشت اما متاسفانه طی مکاتبات معاونت پرستاری با سازمان سنجش، این روال تغییر کرده و این سهمیه برای بهیاران با شرط اخذ ۸۰ درصد از حد نصاب آخرین نفر عنوان شده و سازمان سنجش نیز با استناد به این نامه، آن را اعمال کرده است که متاسفانه هیچ یک از همکاران بهیار در سطح ایران در کنکور سال ۹۸ پذیرفته نشده‌اند.

وی گفت: به دلیل ورود کمک پرستاران به مراکز درمانی و با توجه به این که بهیاران دارای سابقه کار بالای ۱۵ سال هستند، مورد بی‌مهری قرار گرفته و از چارت وزارت بهداشت حذف شده‌اند و می‌توان گفت که وزارت بهداشت ارزش نیروهای مجرب خود را نمی‌داند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار حوادث کار سال جاری در مازندران؛ ۴۵ نفر کشته و ۳۸۲ نفر مصدوم شدند


مدیرکل پزشکی قانونی مازندران گفت: در سال جاری ۴۵ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در سال جاری کشته و ۳۸۲ نفر در این حوادث مصدوم شدند.

وی افزود: امسال ۴۵ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو درصد افزایش داشته و بیشترین آمار تلفات حوادث کار در شهرستان‌های ساری و میاندرود با ۱۱ ، قائم شهر با ۵ مورد فوتی ثبت شده است.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی مازندران: بیشترین آمار تلفات در مرداد با ۱۳، اردیبهشت با ۱۲ و خرداد با ۹ و کمترین ماه فروردین با ۴ فوتی بوده است. همچنین سنین ۳۱ تا ۴۰ سال با ۱۳ مورد دارای بیشترین فوتی را داشتند و در پنج ماهه سال جاری دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با ۱۳، برق گرفتگی با ۱۱ ،اصابت جسم سخت با ۹، سوختگی با هفت سایر موارد هم با ۵ فوتی است.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد


نمونه‌برداری‌های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می‌دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌ها، شامل بنزین معمولی و سوپر، سه برابر حد مجاز است.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌ برداری‌های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می‌دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌ها، شامل بنزین معمولی و سوپر فراتر از حد مجاز قرار دارد و میانگین آن در سوخت بنزین طی بهار و تابستان به ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش‌ بر میلیون بود که از حد مجاز یورو ۴ فراتر بوده.

همچنین میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به ترتیب ۶۱ و ۹۵ بخش‌ بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG