لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بیش از ۹۰ هزار نفر در ایران به اچ‌آی‌وی مثبت مبتلا هستند

بیش از ۹۰ هزار نفر در ایران به اچ‌آی‌وی مثبت مبتلا هستند

رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت: با اینکه شمار افراد شناسایی‌شده اچ‌آی‌وی مثبت در ایران ۳۰ هزار نفر است، تخمین زده می‌شود ۶۰ هزار نفر دیگر اچ‌آی‌وی مثبت داشته باشند.

به گفته وی: به‌طور رسمی ۳۰ هزار بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت در ایران شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۲۲ هزار نفر در ۲۰۰ کلینیک و مرکز درمان بیماری‌های رفتاری مداوا می‌شوند. اما تخمین زده می‌شود حدود ۶۰ هزار فرد اچ‌آی‌وی مثبت دیگر وجود داشته باشند و به این ترتیب دو سوم افراد اچ‌آی‌وی مثبت در ایران هنوز شناسایی نشده‌اند.

وی همچنین نسبت به روند رو به افزایش ایدز هشدار داد و تاکید کرد باید با افزایش آگاهی جوانان در زمینه ایدز، جلوی آن را بگیریم.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۸۰ آرایشگاه مختلط در ایران پلمپ شدند


رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: یکی از برنامه‌های ما شناسایی آرایشگاه‌ها و مراکزی است که به صورت مختلط اقدام به آرایش افراد و ارائه خدمات می‌کنند و در همین رابطه از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸۰ آرایشگاهی را که این قبیل فعالیت‌ها را انجام می‌دادند، شناسایی و با آنها برخورد و محل کسب این افراد را پلمپ کرده‌ایم.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۷۰ درصد شاغلان جدید روستایی در سال ۹۷ بیمه نیستند


معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۷۰ درصد از اشتغال ایجاد شده در مناطق روستایی در سال گذشته فاقد پوشش بیمه‌ای است. در سال گذشته ۴۷۱ هزار شغل جدید ایجاد شده که بخش قابل توجهی از این اشتغال مربوط به اشتغال کم‌کیفیت است و حدود ۱۸۰ هزار شغل ایجاد شده از پوشش بیمه‌ای محروم هستند.

وی گفت: بخشی از این فقدان بیمه‌ای افراد، به دلیل عدم تطبیق تحصیلات با فضای کار یا تخطی کارفرمایان است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود، در شرایط فعلی صنعت کارخانه‌ای ایران، اشتغالزا نیست، در واقع در سال گذشته خالص اشتغال بخش صنعت منفی ۳۹ هزار شغل بوده که به این معنی است که صنعت کارخانه‌ای در ایران فعلاً اشتغالزا نیست.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۵ درصد از تاکسی‌ها غیرفعال هستند


مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی گفت: حدود سه سال پیش مصوبه در دولت داشتیم که وزارت کشور تاکسی‌های غیرفعال را شناسایی و تعیین تکلیف کند و در سال‌های گذشته تاکسی به افرادی داده شده بود که راننده تاکسی نبودند و در ناوگان حمل و نقل عمومی هم فعالیت نمی‌کردند.

وی گفت: در حال حاضر ۳۲۰ هزار تاکسی در ایران داریم که ۱۵ درصد آنها غیرفعال هستند یا اینکه فعالیت آن‌ها در سطح مورد انتظار نیست.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی، پیشنهاد شده که دولت اختیار لغو پروانه فعالیت این افراد را به شهرداری‌ها بدهد که رانندگان غیر فعال شناسایی و پروانه فعالیتشان لغو شود، پلاک خودرو آنها گرفته شود، رنگ خودرو تغییر یابد و خودروها شخصی شود و از ناوگان حمل نقل عمومی خارج شوند.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هزینه پر کردن یک جامدادی ۱۷ تا ۲۱۸ هزار تومان است


کمتر از یک هفته تا بازگشایی مدارس مانده و مشاهدات میدانی از بازار لوازم‌التحریر نشان می‌دهد که برای خرید و پر کردن یک جامدادی، شامل مداد مشکی و قرمز، اتود، پاک‌کن، تراش، خودکار آبی و قرمز و خط‌کش باید حداقل حدود ۱۷ هزار تومان و حداکثر ۲۱۸ هزار تومان هزینه کرد.

بر اساس اطلاعات بدست آمده، عجیب‌ترین محدوده قیمت مربوط به پاک‌کن و تراش است، به طوری‌که قیمت هر دو این محصولات از هزار تومان شروع می‌شود و قیمت پاک‌کن به ۲۵ هزار تومان و قیمت تراش به ۳۰ هزار تومان نیز می‌رسد. فروشندگان می‌گویند که گران‌ترین پاک‌کن‌ها برندهای آلمانی هستند و تراش‌های ایستاده نیز قیمت بالا را در این بخش دارند. غلط‌گیر نیز به قیمت حدود ۵۰۰۰ تا ۲۵ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

منبع: انتخاب

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG