لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| آمار دختران بازمانده از تحصیل بیش از سه برابر پسران است

آمار دختران بازمانده از تحصیل بیش از سه برابر پسران است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: آمار کودکان بازمانده از تحصیل کمتر از چهار درصد است و در همین تعداد بازماندگان، شمار دختران سه تا چهار برابر پسران است.

به گفته وی: بر اساس آخرین آمار شناسایی شده از سوی وزارت آموزش و پروش هم اکنون حدود ۱۴۲ هزار کودک در سراسر ایران به نوعی بازمانده از تحصیل هستند.

منظور از کودک بازمانده از تحصیل، گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال اعم از دختر و پسر است که در چرخه آموزشی ایران حضور ندارند.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه خوابگاه‌های خودگردان


در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها، هزینه خوابگاه‌های خودگردان نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری را نشان می‌دهد، به طوری که خوابگاه‌های خودگردان امسال حدوداً از ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند. به‌طور مثال یک خوابگاه خودگردان حوالی میدان انقلاب تهران قیمت اتاق دو تخته را برای امسال بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان تعیین کرده، درحالی که سال گذشته قیمت‌های این حوالی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر ماه بوده است.

بر اساس اطلاعات موجود، بیش از ۱۵ سال از عمر خوابگاه‌های خودگردان می‌گذرد و ۹ درصد دانشجویان وزارت علوم در خوابگاه‌های خودگردان ساکن هستند، این خوابگاه‌ها به صورت خصوصی اداره می‌شوند و طی تفاهمنامه‌ای با دانشگاه همکاری می‌کنند.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ریزش سراسری معاملات مسکن در ایران


بر اساس آمار اتحادیه مشاوران املاک، به دنبال روند کاهنده خرید و فروش مسکن در کل ایران که از اردیبهشت امسال آغاز شده، رکورد منفی در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه به ثبت رسیده است. از یکم تا بیست و دوم شهریورماه ۱۳۹۸ در کل ایران ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اجاره نامه نیز در این مدت ۳۰ هزار و ۷۷۸ مورد بوده که از افت ۱۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد. کارشناسان می‌گویند این حجم اندک حتی در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ که بازار مسکن در رکود قرار داشت نیز مشاهده نشد.

منبع: مشرق نیوز

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۲ درصد ازدواج‌های استان اردبیل کودک همسری است


یک کارشناس علوم اجتماعی اظهار کرد: در استان اردبیل میانگین ازدواج‌های ثبت شده در گروه سنی ده تا چهارده سال، ۱۲ درصد است که با احتساب این میانگین سنی تا نوزده سالگی این رقم به ۳۷ درصد نیز می‌رسد.

یکی از فعالان حوزه فرهنگی – هنری نیز گفت: کودک همسری در یکی از شهرستان‌های همجوار اردبیل بیداد می‌کند که ضرورت دارد در این زمینه و عوارض ناشی از ازدواج‌ها که طلاق زودرس است دقت و توجه بیشتری به عمل آوریم.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بحران نیروی انسانی مدارس تهران را تهدید می‌کند


مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانش‌آموز در ۴۲ هزار کلاس درس و در قالب چهار هزار و ۹۰۰ مدرسه وارد مدارس می‌شوند، اما با این حال ‌هفت هزار نیروی انسانی از آموزش و پرورش خارج شده و تنها ۴۹۰ نفر وارد شدند و بنابراین تناسب مناسبی بین ورودی و خروجی نیروی انسانی در آموزش و پرورش وجود ندارد.

وی یادآور شد: بحران نیروی انسانی آموزش و پرورش شهر تهران را تهدید می‌کند و ما این موضوع را بارها مطرح کردیم.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG