لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مرگ سالانه ۴ هزار نفر بر اثر سوء‌مصرف مواد‌مخدر

مرگ سالانه ۴ هزار نفر بر اثر سوء‌مصرف مواد‌مخدر

معاون‌ اداری مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد‌مخدر ایران گفت: سالانه حدود چهار هزار نفر در ایران براثر سوء مصرف مواد‌مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

وی اظهارداشت: در طرح پیشگیری جمع‌آوری معتادان متجاهر، ۴۲ هزار معتاد متجاهر در سطح ایران جمع‌آوری شد که حدود یک‌سوم معتادان متجاهری که جمع شدند مربوط به تهران بوده است.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش حدود ۲۰ درصدی نرخ سرویس مدارس


مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال بنابر پیشنهاد کارگروه ماده ۱۸ و مصوبه شورای شهر، افزایش نرخ شهریه در شهر‌های مختلف بین ۱۰ تا ۲۰ درصد متغیر است.

او تصریح کرد: این تفاوت در افزایش شهریه از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود و مبنای آن هم نظر شورای شهر باتوجه به عوامل دخیل در تعیین هزینه سرویس مدرسه است. همچنین آموزش و پرورش درخواست داده است تا خودرو‌های ویژه‌ای برای سرویس مدارس به کار گرفته شوند که هنوز محقق نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۲۸ میلیون نفر از زنان ایران، از نظر اقتصادی غیرفعال هستند


معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با انتشار اینفوگرافیکی به بررسی وضعیت اشتغال زنان ایران در سال ۱۳۹۷ پرداخته است. بررسی آمارهای نیروی کار زنان در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد تنها ۱۶.۱ درصد از جمعیت در سن کار زنان ایران حدود ۵.۴ میلیون نفر، فعال اقتصادی هستند.

بنابراین حدود ۸۴ درصد از زنان در سن کار ایران جز جمعیت غیرفعال محسوب می‌شود. یعنی از ۳۳.۳ میلیون نفر زنان در سن کار، ۲۸ میلیون نفر از نظر اقتصادی غیرفعال هستند و در مجموع، از میان جمعیت زنان در سن کار ایران، تنها حدود ۱.۳ میلیون نفر شغل تمام وقت دارند.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عدم امنیت جانی پرسنل اورژانس


نایب رئیس نظام پرستاری مرند و جلفا با اشاره به مشکلات پرسنل اورژانس گفت: یکی از مشکلات پرستاران معوقات آنان است. مطالبات پرستاری بیش از یکسال است که انباشته شده و علاوه بر بی انگیزگی پرستاران در ارائه خدمات، باعث ایجاد مشکلات خانوادگی و معیشتی آنان نیز شده است.

همچنین وی اضافه کرد که، به دلیل کمبود نیرو در پایگاه‌های اورژانس، پرسنل می‌بایست سه شیفت به ارائه خدمات بپردازند و نیروهای اورژانس علاوه بر موظفی و اضافه کار می‌بایست ۱۷۵ ساعت شیفت خارج از شمول داشته باشند.

این مقام مسئول اظهار داشت: برای مثال هزینه ایاب و ذهاب به فوریت‌های پزشکی شهرستان‌ها پرداخت نمی‌شود و کارانه پرسنل اورژانس نسبت به سایر پرستاران با توجه به سختی کار و عدم امنیت جانی، پایین‌تر است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وضعیت نامناسب حمل و نقل ریلی ایران


یک کارشناس حمل و نقل در رابطه با کیفیت قطارهای ایرانی گفت: وضع حمل و نقل ریلی ایران از متوسط رو به پایین است و متاسفانه سال‌هاست که برای این موضوع پیشرفتی حاصل نشده است؛ به جز این بسیاری از لوکوموتیوهایی که در حال استفاده هستند، بسیار قدیمی هستند به طوری که حتی به قبل از انقلاب بر می‌گردند.

وی افزود: کیفیت قطارهای ایرانی تعریف چندانی ندارد و میانگین عمر قطارهای ایرانی به حدود ۳۰ تا ۴۰ سال می‌رسد.

این درحالی است که مطابق اعلام مدیران وزارت راه و شهرسازی برخی قطارهای فعال در ناوگان ایران عمرشان تا ۷۰ سال هم می‌رسد.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG