لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار خودکشی در ایران با شیب ملایم در حال افزایش است و این آمار در سال بیش از پنج درصد در حال رشد است و در این بین استان‌های غربی بیشترین آمار خودکشی را دارند.

وی بیان کرد: در ایران فوت ناشی از خودکشی زنان با مردان با هم رقابت می‌کنند اما در مجموع میزان خودکشی مردان بالاتر است و سال گذشته ۱۰۰ هزار مورد اقدام به خودکشی ثبت شده و سال ۹۴ اقدام به خودکشی ۹۴ در صد هزار، سال ۹۵ این آمار ۹۹.۴۷ در صد هزار، سال ۹۶ حدود ۱۰۹.۸۲ در صد هزار بوده که این آمار در سال گذشته به ۱۲۵.۲۴ در یکصد هزار رسیده است.

وی اضافه کرد: فوت ناشی از خودکشی در سال ۹۴ حدود پنج در صد هزار، سال ۹۵ حدود ۵.۵۱ در صد هزار، سال ۹۶ حدود ۵.۷۹ در صد هزار و این آمار در سال گذشته به ۶.۲۳ در یکصد هزار افزایش داشته است و حدود ۷۵ درصد از اقدام به خودکشی در گروه سنی ۱۵ تا ۳۴ سال، ۵۰ درصد متاهل و ۵۳ درصد موارد اقدام به خودکشی دارای تحصیلات زیر دیپلم هستند.

وی افزود: حدود ۷۳ درصد از موارد اقدام به خودکشی ساکن مناطق شهری و حاشیه شهر، ۳۳ درصد خانه دار، ۱۱ درصد دانش آموز و هشت درصد بیکار هستند و روش اقدام ۸۲ درصد از افراد با استفاده از دارو است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۸۰ درصد مردم توان پرداخت هزینه بیمارستان‌های خصوصی را ندارند

تصویری از یک بیمارستان در ایران
تصویری از یک بیمارستان در ایران


معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تنها سه تا چهار درصد مردم توان استفاده از خدمات بیمارستان‌های خصوصی را دارند و حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد نیز با کمک بیمه‌های تکمیلی می‌توانند به این بیمارستان‌ها مراجعه کنند و به طور کلی ۸۰ درصد مردم توان پرداخت هزینه بیمارستان‌های خصوصی را ندارند.

وی همچنین افزود، استان قم در حوزه بهداشت و درمان با عقب‌ افتادگی‌های زیادی در مواجه است و همچنان یازده درصد بیماران از قم خارج می‌شوند.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سیب زمینی باز هم رکورد دار گرانی شد


سیب زمینی رکورد دار جهش قیمت بوده و با ۳۶۳.۹ درصد رشــد نســبت به مدت مشــابه سال گذشته بیشــترین گرانی را در ســبد هزینه خانوار تجربه کرده اســت.

مطابق این آمار در تیر ماه امســال قیمت خرما مضافتی افزایــش ۲۱۹.۷ درصد، جوجه یک روزه گوشتی افزایش ۱۴۳.۸ درصد، روغن موتور افزایش ۱۰۵.۵ درصد و گوشت گوساله افزایش ۱۱۳ درصدی داشته است.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تورم کالا‌های وارداتی در فصل بهار به ۳۸.۸ درصد رسید

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران


تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٨.٨ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان سال گذشته برابر با ۳۳.۵ درصد است که ۵.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ۱۴۹.۷ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان سال گذشته، برابر با ١١١.۴ درصد است که ۳۸.۲۵ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری نیز در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ۲۵.۱ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه‌ زمستان ١٣٩٧، برابر با ١۵.٩ درصد بوده است که حدود ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واردات اروپا از ایران ۹۳ درصد کاهش یافت


آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در نیمه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در ۶ ماهه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۰.۶۷ میلیارد یورو بوده که این رقم در ۶ ماهه نخست امسال یک‌ چهارم شده و با افت ۷۶ درصدی به ۲.۵۶ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ به کمتر از نصف صادرات این اتحادیه به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۴.۵۷ میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال به ۲.۱۴ میلیارد یورو کاهش یافته است.

همچنین واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۶ ماهه نخست ۲۰۱۹ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۹۳ درصدی داشته و به ۴۲۰ میلیون یورو رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG