لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۰ درصد مردم ایران نزدیک به خط فقر هستند

۳۰ درصد مردم ایران نزدیک به خط فقر هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز ایران تحت فشارهای گوناگونی قرار دارد، در بسیاری از شهرها الان افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند رقم قابل توجهی دارند و این موضوع زندگی را برای این افراد سخت کرده است.

این مقام مسئول افزود: قریب ۳۰ درصد از مردم در جوامع روستایی و شهری نزدیک خطوط فقر زندگی می‌کنند. اعتبارات دولت هم برای برخورد با فقر دولت سال گذشته هفت هزار میلیارد تومان بوده و برای امسال تلاش شده که به ۸۴۰۰ میلیارد تومان برسد ولی سازمان برنامه و بودجه بیان کرده که بیش از ۷۰ درصد این رقم امکان تامین بودجه ندارد.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش تقاضا برای پوشاک درجه سه


رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان گفت: تقاضای مردم برای پوشاک درجه سه افزایش داشته است.

وی افزود، رشد قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده که واردات و قاچاق پوشاک به صرفه نباشد و مردم به تولید داخلی روی بیاورند. اما از آنجا که هزینه تولیدکنندگان داخلی هم افزایش داشته، مشتریان کالاهای درجه سه هم بیشتر شده‌اند و تقاضا برای کالاهای باکیفیت و برند کم شده است.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خطر سیل در کمین ۷۰ هزار کیلومتر از حاشیه رودخانه‌های ایران

خسارت سیل به جاده‌های ایران- آرشیو
خسارت سیل به جاده‌های ایران- آرشیو


وقوع سیل در اوایل سال‌جاری که منجر به خسارت ۳۵ میلیارد تومانی به زیرساخت‌ها در برخی از استان‌ها از جمله، لرستان، خوزستان و گلستان گردید، سبب شد تا مسئولان بار دیگر به این نکته اعتراف کنند که بی‌توجهی به حفظ حریم رودخانه و ساماندهی وضعیت آن‌ها از جمله مهم‌ترین عامل در بروز این حوادث در این استان‌ها بوده است.

با این حال سرعت اندک برای ساماندهی حریم رودخانه‌ها موجب شد تا معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران اعتراف کند که از ۱۴۷ هزار کیلومتر رودخانه در ایران که ۷۰ هزار کیلومتر آن در مراکز جمعیتی قرار دارد، تنها ۷ هزار کیلومتر آن ساماندهی شده است.

این در حالی است که با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان که زمان آغاز بارش‌هاست باید دوباره شاهد بروز حوادث ناگواری در زمینه جاری شدن سیل و بروز خسارت باشیم.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمبود پزشک در ایران


معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: کمبود پزشک، مهمترین مشکل حوزه درمان است.

وی افزود، طبق نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، ایران بین ۷۰ تا ۸۰ پزشک متخصص در رشته‌های مختلف برای این سازمان نیاز دارد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در این زمینه مساعدت کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۵.۲ برابری هزینه نهاد ریاست جمهوری در دولت روحانی

ساختمان نهاد ریاست جمهوری ایران
ساختمان نهاد ریاست جمهوری ایران


عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: تمام روسای جمهور که به مجلس می‌آیند می‌گویند که «بودجه ما عملیاتی است» در حالی که هیچ عملیاتی در کار نیست. نه حساب کتابی، نه کنترلی و نه دقت عملی. اصلا نظارت و کنترلی در سازمان مدیریت یا برنامه و بودجه وجود ندارد.

وی ادامه داد: همه بودجه‌های ما دارای کسری است جالب اینجاست که در گذشته دولت‌ها یک متمم برای بودجه می‌آوردند ولی الان هشت سال است که رسم شده هیچ دولتی متمم به مجلس نمی‌برد هر کاری که می‌خواهند می‌کنند، مجلس هم بی خیال است!

این عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد، در برنامه بوده است که دولت باید ۱۵ درصد نیروی انسانی خود را کاهش دهد، نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته است و هزینه نهاد ریاست جمهوری در دولت روحانی ۵.۲ برابر شده است.

منبع: روزنامه کیهان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG