لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| تنش آبی در ۵۹ شهر ایران

تنش آبی در ۵۹ شهر ایران

آمارهای شرکت مدیریت منابع آب نشان می‌دهد با وجود پیش‌بینی سازمان هواشناسی، مبنی بر پرباران بودن پاییز امسال، سطح تنش آبی در ایران همچنان بالاست. اما زنگ خطر اصلی به وضعیت منابع آب‌های زیرزمینی ایران مربوط می‌شود.

وزیر نیرو گفت، ۵۹ شهر از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز قرار دارند، این وضعیت لزوما به کمبود منابع آب باز نمی‌گردد، بلکه بخشی از آن ناشی از کمبود تجهیزات است. از ۵۹ شهر، ۲۵ شهر کمبود تولید کمتر از ۲۰ درصد دارند اما مخزن آنها کافی است، ۳۴ شهر نیز در تولید با کمبود ۲۰ درصدی مواجهند.

به این ترتیب بیشترین احتمال تنش در استان‌های اصفهان، بوشهر، خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و هرمزگان نمایان خواهد شد.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش نرخ بیکاری در ایران


به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه، بر اساس اطلاعات مستند، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی در بهار امسال به حدود ۶۱۶ درصد رسید که این رقم در بهار سال گذشته حدود ۱۷/۸ درصد بود.

همچنین بر اساس اطلاعات موجود، نرخ بیکاری در بهار سال جاری به ۱۰/۸ درصد رسیده و نرخ مشارکت اقتصادی نیز در همین برهه زمانی به ۴۰/۶ درصد رسیده که این نرخ در سال گذشته ۴۱/۱ درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قیمت ظروف پلاستیکی ۴ برابر شد


رئیس اتحادیه فروشندگان پلاستیک و مشمع مشهد خاطرنشان کرد: علت گرانی ظروف یکبار مصرف مربوط به مواد اولیه وارداتی است و قیمت‌ها نسبت به گذشته چهار برابر شده و در حال حاضر به دلیل گرانی و مسائل بهداشتی مردم تمایلی به خرید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ندارند و این وضعیت در سال گذشته نیز به همین شکل بوده و می‌توان گفت که این بازار رونق خاصی ندارد.

وی افزود: در گذشته قیمت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی مقرون به صرفه بود و هیات‌های مذهبی و ایستگاه‌های صلواتی از این ظروف استفاده می‌کردند اما اکنون از استکان‌های شیشه‌ای و دیگر ظروف استفاده می‌شود. همچنین در حال حاضر قیمت ظروف یکبارمصرف پلاستیکی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان است و دیگر خرید آن برای مردم مقرون به صرفه نیست.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۲۲ درصدی قیمت لاستیک


رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران و فروشندگان لاستیک مشهد گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد نیاز لاستیک در شرکت‌های داخلی تولید می‌شود و ۴۰ درصد عمده واردات برای لاستیک‌های کامیونی است. همچنین در زمینه مواد اولیه هم مختصری واردات صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در بخش کامیونی در برخی سایزها، تولید داخلی نداریم و باید واردات صورت گیرد و در حال حاضر ۲۲ درصد در بخش لاستیک افزایش قیمت داشتیم.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشکلات تولیدکننده لوازم خانگی


یک تولیدکننده لوازم خانگی گفت: در حال حاضر سیستم بانکی تمایلی به ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان ندارد، به‌نحوی که هر کسی می‌تواند از بانک‌ها وام بگیرد به‌جز تولیدکنندگان.

این تولیدکننده لوازم خانگی اضافه کرد، سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نه‌ تنها برای دولت هزینه ندارد بلکه سودآور هم است و با تشدید تحریم‌های بین‌المللی و خروج شرکت‌های لوازم خانگی خارجی از بازار باید حمایت لازم از تولیدکننده داخلی می‌شد تا آنها جان تازه گرفته و سهم خود را در بازار افزایش دهند اما متأسفانه این موضوع هم اجرایی نشد.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG