لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کاهش ۳۰ درصدی تعداد ازدواج در بازه ۸ ساله

کاهش ۳۰ درصدی تعداد ازدواج در بازه ۸ ساله

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال ۸۹، ۸۹۰ هزار ازدواج در ایران ثبت شد که متاسفانه سالانه حدود شش درصد کم شده و در سال ۹۶ تعداد ازدواج‌ها به ۶۶۰ هزار ازدواج رسیده است و در یک بازه زمانی هشت ساله از سال ۸۹ تا سال ۹۶ ازدواج در ایران ۳۰ درصد کم شده است.

بر اساس گزارش وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با مقایسه روند افزایشی تجرد قطعی بین زنان و مردان مشاهده می‌گردد که طی سال‌های ۱۳۷۵-۹۵ این روند در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده است، به‌طوری که سال‌های مذکور این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده ولی برای زنان به بیش از سه برابر رسیده است. در سال ۱۳۷۵ تجرد قطعی زنان از مردان پیشی گرفته و در سال ۱۳۹۵ نسبت تجرد قطعی زنان به حدود ۱.۶ برابر مردان رسیده است.

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، تأکید کرده است که ۱۳ میلیون جوان مجرد ایرانی در آستانه ازدواج هستند ولی سن مناسب ازدواج را سپری کرده‌اند یا در حال سپری کردن این سن هستند.

منبع: مشرق

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش شهریه در دانشگاه آزاد

مشاور رئیس دانشگاه آزاد افزود: افزایش ۱۰ تا ۱۳ درصد شهریه برای ورودی‌های قدیم دانشگاه آزاد و بر روی شهریه متغیر آنها اعمال خواهد شد.

وی همچنین اضافه کرد، میزان افزایش شهریه در رشته‌های پزشکی بین ۱۸ تا ۲۲ درصد است و این عدد در واحدهای دانشگاه در مناطق محروم پایین‌تر است.

به گفته این مقام مسئول، همه به دنبال این هستند که بگویند شهریه ثابت دانشگاه آزاد از دانشگاه‌های غیرانتفاعی گران تر است؛ در حالی که بررسی‌های نشان می‌دهد، این عدد پایین‌تر است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مصائب زنان کارگر، از کار ارزان تا گروگان‌گیری با چک

رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان نبود بیمه، دریافت چک و سفته، ساعت طولانی کار، کار ارزان و نبود بیمه را مشکل اصلی زنان کارگر بیان کرد و راه‌ حل آن را در افزایش سواد حقوقی، تهیه الگوی کار زنان و نظارت دانست.

وی افزود، معضل اصلی زنان کارگر این است که کمترین سهم را از بیمه دارند و نبود یک بیمه مادر و پایه‌ای موجب شده زنان دچار فرسودگی در کار شوند. کارگران زن به دلیل نیاز مالی که دارند نیروهای کار ارزانی هستند که در شرکت‌ها و کارگاه‌ها حاضرند بدون بیمه کار کنند و در حقیقت کارفرما از این شرایط به نفع خود بهره می‌برد.

رئیس کمیته بانون کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان اظهار داشت: کارفرمایانی که در استخدام زنان، موارد قانونی را رعایت نمی‌کنند برای جلوگیری از شکایت‌های آنان از چک‌های سفید امضا و سفته استفاده می‌کنند تا اگر روزی هم شکایتی صورت گرفت ضرر مالی خود را با کمک آنها جبران کنند.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرکز آمبولانس خصوصی که سلبریتی‌ها را جابجا می‌کرد پلمب شد

رئیس سازمان اورژانس ایران گفت: یک مرکز آمبولانس خصوصی که سلبریتی‌ها را جا به جا کرده بود را شناسایی کردیم و بلافاصله مسئولینش را به سازمان اورژانس کشور دعوت کردیم؛ پس از اثبات موضوع به طور موقت این موسسه را تعطیل کردیم.

وی گفت: از هیچ تخلفی صرف نظر نخواهیم کرد و تمام این موضوعات را بررسی می‌کنیم و این موضوع به دستگاه قضایی نیز ارجاع شده است.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۷۷۰ روستای کرمان فاقد آب آشامیدنی هستند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان خاطرنشان کرد: دسترسی به آب شرب و سالم در استان کرمان کم شده است؛ به طوری که در بخش آب فاضلاب روستایی هنوز ۷۷۰ روستا در استان فاقد آب آشامیدنی هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه بیش از ۱۳ شهر در استان و ۶۳ درصد جمعیت شهری استان با بحران شدید آب مواجه‌اند و باید فکری کرد اگر نتوانیم منبع پایدار آب برای بخش شرب استان تهیه کنیم و به کرمان نیاوریم در چند سال آینده فاجعه‌ای رخ می‌دهد و در واقع وضعیت منابع آبی مان بسیار بسیار اسفناک است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG