لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود ۱۰۰ هزار معلم برای سال آتی تحصیلی

کمبود ۱۰۰ هزار معلم برای سال آتی تحصیلی

مهــم‌تـریـن و بـزرگ‌تـریـن وزارتخانه دولت که نقش مهمی در تربیت آینده‌سازان ایران دارد، به‌دلیل بی‌برنامگی دولت و مجلس با کمبود یکصد هزار معلم روبه‌روست و این درحالی است که در سال تحصیلی ۹۸- ۹۷ جمعیت دانش‌آموزی ایران شش درصد رشد داشت و به ۱۴ میلیون و هفت هزار و ۷۳۶ نفر رسید.

حال آنکه برنامه‌ریزی مسئولان آموزش‌ و‌ پرورش همواره کوتاه‌ مدت بوده و هر ساله در فکر ساماندهی نیرو انسانی برای همان سال هستند، این معضل سبب شده تا نیرو‌های غیر حرفه‌ای و متخصص برای تربیت نسل آینده به‌کار گرفته شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: برای سال آتی نیاز به یکصد هزار معلم در همه مقاطع داریم. حال آنکه مدتی در رشته ریاضی معلم زیاد تربیت کرده‌اند؛ در حالی که رشته ریاضی نسبت به رشته‌های تجربی و علوم انسانی دانشجویان کمتری دارد و حالا آموزش و پرورش در رشته ریاضی با مازاد نیروی معلم مرد و زن روبه روست و در رشته‌های علوم انسانی از جمله دروس ادبیات، تاریخ و جغرافیا با کمبود نیرو مواجه است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۲ برابری قیمت کیف مدارس

رئیس اتحادیه سراجان گفت: علی رغم اینکه قیمت مواد اولیه بیش از دو برابر افزایش داشته، اما به دلیل کشش نداشتن بازار، قیمت کیف بیشتر از دو برابر افزایش پیدا نکرده است.

وی گفت: ۶۰ درصد مواد اولیه در این بخش از داخل تامین می‌شود و مابقی مواد اولیه از طریق واردات تامین می‌شود که باید برای قیمت آن تمهیداتی اندیشید تا قیمت تمام شده ارزانتر شود.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چالش گرانی رب گوجه فرنگی

با وجود رشد تولید و افزایش عرضه گوجه فرنگی، قیمت خرده‌فروشی قوطی رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی در بازار به ۱۸ تا ۲۴ هزار تومان افزایش یافته است. گرچه رب گوجه فرنگی جزو اقلام کالایی تنظیم بازاری و مشمول ضوابط قیمت‌گذاری نیست با وجود این حدود قیمت این ماده غذایی براساس ضوابط عمومی قیمت‌گذاری سازمان حمایت و با همکاری تشکل‌های تولیدی تعیین می‌شود.

ناگفته نماند، هنوز علت اصلی سیر صعودی قیمت این محصول در بازار خرده‌فروشی مشخص نیست اما مسئولان وعده کاهش قیمت رب در روزهای آینده را مطرح کرده‌اند.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قیمت مصوب سبوس چهار ماهه ۱۵۰ درصد گران شد

سه اتحادیه بخش دامپروری ایران با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت افزایش ۱۵۰ درصد قیمت مصوب سبوس گندم توسط این وزارتخانه اعتراض کردند.

سبوس بخش مهمی از خوراک دام را تامین می‌کند و افزایش قیمت آن در افزایش قیمت تمام شده تولیدات این بخش از جمله شیر و گوشت تاثیرگذار بوده و وزیر جهاد کشاورزی مخالف این امر است.

در این نامه آمده است که با توجه به مصرف، سبوس گندم در دامداری‌های نیمه صنعتی و روستائی بیشتر مصرف داشته و بعضا تا ۵۰ درصد جیره غذایی اینگونه دام‌ها را تشکیل می‌دهد، بنابراین هرگونه افزایش در قیمت سبوس گندم، تبعات بسیار زیادی از جمله افزایش قیمت تمام شده و ضرر و زیان و نارضایتی قشر زیادی از دامداران را به همراه دارد.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۱۲درصدی مرگ و میر بیماران به ازای هر ۱۰ درصد کمبود پرستار

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: بخش سلامت ایران با کمبود پرستار مواجه است و برای جبران این کمبود نیازمند افزایش دو برابری جمعیت پرستاران هستیم. هم اینک میانگین پرستاری نسبت به جمعیت ۹ دهم است در حالی که مطابق با استانداردهای این حوزه این عدد باید به ۱.۵ تا ۱.۸ برسد.

وی گفت: بروز خطاهای پزشکی بستگی به عوامل متعددی دارد، کمبود نیروی پرستار را یکی از مهمترین این عوامل است و خطاهایی نظیر انتقال خون اشتباه، تزریق یا تجویز داروی اشتباه و سقوط بیمار از تخت از جمله خطاهایی است که با افزایش تعداد پرستاران می‌توان تا حدی از این خطاها جلوگیری کرد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: به ازای هر ده درصد کمبود نیروی پرستاری، آمار مرگ و میر بیماران ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG