لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| تولید مانتوی بدون دکمه ممنوع است

تولید مانتوی بدون دکمه ممنوع است

رئیس اتحادیه خیاطان زنانه و مردانه اظهار داشت: ما در لباس‌های مردانه هیچگونه محدودیتی نداریم اما مطابق دستور اماکن تولید هر مدل مانتویی که دکمه نداشته باشد ممنوع است و ما نیز با این امر برخورد می‌کنیم.

وی گفت: تولید اینگونه مانتوها زیبنده جامعه اسلامی نیست و ما نیز به هیچ خیاطی اجازه نمی‌دهیم که چنین مانتویی تولید کند و در صورت مشاهده توسط ما و یا اماکن بلافاصله پلمپ خواهد شد.

رئیس اتحادیه خیاطان زنانه و مردانه همچنین گفت: ما در پرداخت مالیات امسال دچار مشکل هستیم اکنون چگونه انتظار دارند که سال آینده نیز افزایش مالیات داشته باشیم این امر به ما ضربه می‌زند، ما مخالف مالیات نیستیم و معتقدیم ایران باید از طریق مالیات اداره شود اما نباید مالیات امری سلیقه‌ای باشد بلکه باید ابتدا بررسی کنند که یک کارگاه تولیدی آیا در فروش خود افزایشی داشته است یا خیر؟ بنابراین اینکه هر سال به طور متوسط ۵ تا ۱۰ درصد مالیات را افزایش بدهند امری اشتباه است.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ناتوانی بیش از ۳ میلیون نفر در پرداخت هزینه اینترنت در ایران

در طرح آمارگیری برخورداری خانوار و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان فناوری اطلاعات انجام پذیرفته، مشخص شده است که ۲۶ میلیون نفر از جمعیت شش سال و بیشتر ایران در شهر و روستا کاربر اینترنت نیستند. این تعداد شامل یازده میلیون و ۸۶۴ هزار مرد و چهارده میلیون و ۱۳۸ هزار زن می‌شود.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که از میان ۲۶ میلیون نفری که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، هجده میلیون و ۳۰۷ هزار نفر دلیل عدم استفاده از این فناوری را نیاز نداشتن به اینترنت، هفت میلیون و پانزده هزار نفر به دلیل فقدان اعتماد به نفس، دانش و مهارت‌های استفاده از اینترنت از این فناوری استفاده نمی‌کنند.

از سوی دیگر حدود ۳.۵ میلیون ایرانی به دلیل بالابودن هزینه، از اینترنت استفاده نمی‌کنند و نگرانی از نبود امنیت و حریم خصوصی، دلیل بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد برای استفاده نکردن از اینترنت است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در منطقه محل زندگی خود به اینترنت دسترسی ندارند.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قالیبافان خراسان‌جنوبی از پیش پا افتاده‌ترین خدمات و مزایا هم بی‌بهره‌اند

در حالی هر سال ۶۰ درصد از فرش‌های بافته شده به دست زنان و مردان هنرمند استان خراسان‌جنوبی به خارج از ایران صادر می‌شود و ارزآوری خوبی را برای ایران به همراه دارد که این قالیبافان از پیش پا افتاده‌ترین خدمات و مزایا هم بی‌بهره‌اند. به طوری که از ۵۰ هزار قالیباف فعال در استان تنها چهار هزار و ۵۰۰ نفر از آن‌ها بیمه هستند.

این قالیبافان با مجموعه‌ای از مشکلات همچون نبود مواد اولیه، عدم حمایت در تولید، حضور دلالان و نوسانات قیمت مواد و تجهیزات مورد نیاز مواجه‌اند و همین امر باعث شده تا هر سال از شمار آن‌ها و تولیداتشان کاسته شود.

گفتنی است بیشترین بافندگان فرش دستباف استان خراسان‌جنوبی در بیرجند با ۱۱ هزار و ۵۰۰ بافنده و کمترین آنان در فردوس و بشرویه هر کدام سه هزار بافنده هستند.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش عوارض خروج از ایران به کاهش درآمد مرزنشینان دامن زده است

بازار مرزی ماکو
بازار مرزی ماکو

امام جمعه ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو یک منطقه آزاد جوان است در حالی که این منطقه هیچ زیرساخت و زمینه‌ای برای معرفی شدن در حوزه‌های تجارت، صنعت و اقتصاد نداشت به واقعیت کلمه از صفر شروع کرده و امروز دومین منطقه آزاد تجاری صنعتی جهان است.

وی گفت، اما افزایش عوارض خروج از ایران را مقوله مهم در کاهش سطح درآمد مرزنشینان است و نتیجه این اقدام در مرزها و مخصوصا در منطقه آزاد ماکو به تعطیلی یا نیمه تعطیلی کشاندن بازارچه‌های مرزی است که در وهله اول اشتغال مردم را مورد ضربه قرار داده است.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در بهار ١٣٩٨

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در فصل بهار سال ١٣٩٨ برابر با ۵۵۳.۶ می‌باشد كه میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) ۶۶.۳ درصد افزايش يافته است.

شاخص «دامداری سنتی» در فصل بهار سال ١٣٩٨ برابر با ۵۶۶.۲ است كه میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) برابر با ٧٣.٠ درصد افزایش است.

شاخص «زراعت و باغداری» در فصل بهار سال ١٣٩٨ برابر با ۵۴۷.۷ است كه میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) معادل ۶۳.۱ درصد افزایش است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG