لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مواد شوینده ۲۰ درصد گران شد

مواد شوینده ۲۰ درصد گران شد

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران گفت: قیمت مواد شوینده در دو ماه اخیر نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داشته است، که علت آن رشد قیمت مواد اولیه، افزایش حقوق کارگران و تغییر ارز تخصیص داده شده به مواد اولیه وارداتی از ارز دولتی به نیمایی است

وی افزود، محصولات شوینده از قیمت‌گذاری معاف هستند، اما انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نظارت می‌کند که تولیدکنندگان قیمت‌ها را به صورت بی‌رویه افزایش ندهند.

منبع: ایسنا

قیمت ظروف یکبار مصرف در یک سال ۲ برابر افزایش داشته است

یک فعال صنف نایلون و ظروف پلاستیکى گفت: قیمت ظروف یکبار مصرف بیش از حد گران شده و قیمت ظروف پلاستیکى و یکبار مصرف نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

وی افزود، به طور کل خرید ظروف یکبار مصرف و پلاستیکى با جمع تمام هزینه‌ها به کیلویى ۱۶ هزار تومان مى‌رسد در حالیکه برخى از صاحبان برند در این صنف قیمت فروش را تا ۴۰ هزار تومان نیز بالا مى‌برند و از طرف دیگر درحالیکه کیلویى خرید مى‌کنند به مشترى به تعداد مى‌فروشند چرا که از این طریق سود بیشترى عایدشان مى‌شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

افزایش ۵ درصدی گرایش به موادمخدر در ایران

دبیرکل ستاد مبارزه بامواد مخدر گفت: گرایش به مصرف مواد مخدر در ایران پنج درصد افزایش یافته است و فضای مجازی و مافیای رسانه‌ای باعث افزایش تمایل به مصرف مواد مخدر در ایران است.

به گفته این مقام دولتی، در ایران هرساله سه هزار نفر بر اثر مصرف موادمخدر جان خود را از دست می‌دهند و هفت درصد از زندانیان ایران مرتبط با موادمخدر هستند.

وی افزود: طبق آمار سازمان ملل در سال گذشته میزان تولید مواد مخدر به شش هزار و ۵۰۰تن افزایش یافته که نشان از افزایش تقاضا در دنیا برای مصرف مواد مخدر است.

منبع: عصر ایران

جمعیت ایران از سال ۱۴۳۰ به رشد منفی می‌رسد

رئیس کمیسیون علمی راهبردی چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هم اکنون نرخ رشد جمعیتی ایران به زیر نرخ جایگزینی ۱.۸۳ رسیده است و در واقع جمعیت ایران از سال ۱۴۳۰ کاهنده و به عبارتی رشد منفی خواهد داشت.

وی افزود: شمار افراد فوت شده از شمار متولدین پیشی خواهد گرفت و در این میان شمار ازدواج‌ها در ایران به شدت کاهش یافته و از ۸۵۰ هزار مورد در سال به ۵۸۰ هزار مورد سقوط کرده و علاوه بر آن فرزندآوری نیز روند کاهشی یافته است.

این مقام دولتی گفت: اگر تا سال ۱۴۳۰ همین روند ادامه یابد، ۲۶ درصد جمعیت سالمند خواهد شد و از طرفی شمار جوانان و جمعیت زیر ۱۵ سال نیز به شدت کاهش خواهد یافت، یعنی نسبت جمعیت بالای ۶۰ و ۶۵ سال از کودکان بیشتر خواهد شد.

منبع: ایرنا

اجاره بهای خانه در تهران ۳۳ درصد افزایش داشت

رئیس سازمان برنامه و بودجه تهران گفت: در فصل بهار ۱۳۹۸، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری استان تهران، به عدد ۱.۱۵۸ رسید که نسبت به فصل قبل ۱.۳ درصد افزایش داشته است. مقدار این شاخص برای کل ایران عدد ۰.۱۴۲ بوده است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۷.۱۴ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان لرستان با ۶.۰ درصد افزایش است.

وی افزود، درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل در استان تهران، ۱.۳۶ درصد است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در فصل بهار ۱۳۹۸ بوده و در این فصل مقدار تورم نقطه به نقطه ایران ۶.۲۵ درصد اعلام شده است.

به عبارتی خانوارهای استان تهران به طور متوسط ۱۰.۵ واحد درصد بیشتر از میانگین کل ایران و خانوارهای استان آذربایجان غربی ۱۵.۵ واحد درصد کمتر از میانگین کل ایران در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند. با توجه به اعداد مربوط به تورم نقطه به نقطه، تنها سه استان تهران، چهار محال و بختیاری و لرستان بالاتر از میانگین کل ایران بوده‌اند.

به گفته وی، نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۲.۶ درصد است. طبق اطلاعات مذکور در استان تهران ۳۳ درصد بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی ۷.۸ درصد کمترین عدد را نشان می‌دهد.

منبع: خبرآنلاین

XS
SM
MD
LG