لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| پیاز و سیب‌زمینی در بهار امسال ۵۰۰ درصد گران شد

پیاز و سیب‌زمینی در بهار امسال ۵۰۰ درصد گران شد

در سه ماه اول امسال قیمت سیب‌زمینی و پیاز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

آخرین گزارش مرکز آمار در رابطه با متوسط قیمت محصولات و هزینه خدمات کشاورزی در بهار سال جاری نشان می‌دهد که پیاز، سیب‌زمینی و گوجه فرنگی بیشترین افزایش قیمت را نسبت به بهار سال قبل داشته است؛ به طوریکه متوسط قیمت سیب زمینی حدود ۳۶۱۲، پیاز ٣٧١٣ و گوجه فرنگی ٢٢٢۴ تومان بوده که به ترتیب نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۲۷.۹ درصد، ۵٣٩.٢ درصد و ٢٢١.۶ درصد افزایش داشته‌اند.

در بخش غلات نیز متوسط قیمت گندم ١٧٢١ تومان و متوسط قیمت جو ١٧٨۵ تومان بوده که به ترتیب نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣١.١ درصد و ۵۷.۵ درصد افزایش داشته‌اند.

در حبوبات نیز متوسط قیمت نخود شش هزار تومان و عدس ۵۵۵۴ تومان بوده که به ترتیب نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۳.۸ درصد و ۲۵.۹ درصد گران شده است.

همچنین در بخش محصولات جالیزی، متوسط قیمت خربزه و خیار نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۵۷.۹ درصد و ٧٩.۵ درصد افزایش داشته‌اند.

منبع: مرکز آمار ایران

روند معکوس واردات پرده و کاهش ۸۵ درصدی خرید پرده

بازار پارچه فروش‌های مولوی با تغییر الگوی خرید مردم مواجه شده است. بازاریان می‌گویند حالا بازار پرده با جهش قیمت‌ها چیزی حدود ٨٠ تا ۸۵ ‌درصد مشتریان خود را از دست داده است و در عوض بازار پارچه رو مبلی داغ شده است.

قیمت منسوجات پرده در بازار تهران به چیزی حدود دو برابر ‌سال گذشته رسیده است. اگر تا ‌سال گذشته متوسط قیمت خرید یک متر پارچه پرده چیزی حدود ٣٠٠‌ هزار تومان تمام می‌شد، در حال حاضر قیمت یک متر پارچه پرده به‌ طور متوسط تا ۶۰۰ یا ٧٠٠‌ هزار تومان هم می‌رسد.

بر اساس این گزارش، میزان پارچه‌ای که برای پرده هر پنجره نیاز است حداقل ۵٠ تا ٧٠ سانتیمتر بیشتر از متراژ هر پنجره است و اگر کسی بخواهد پرده چین‌دار تهیه کند باید حدود سه برابر متراژ پنجره پارچه پرده تهیه کند. به عبارتی تهیه پرده برای هر پنجره حداقل چیزی حدود ٧٠٠‌ هزار تا یک‌ میلیون تومان هزینه‌بردار است.

منبع: روزنامه شهروند

افزایش ۲۱ درصدی پرونده‌های قاچاق در ایران

در سه ماهه سال ۹۸ تعداد کل پرونده‌های قاچاق در سازمان تعزیرات حکومتی ۲۷ هزار و ۱۵ فقره بوده در حالی که سال گذشته این عدد ۲۱ هزار و ۳۱۳ فقره بوده است. با این توضیح تعداد پرونده‌های قاچاق نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است. به روایت این سازمان؛ استان‌های تهران، فارس و مازندران بیشترین حجم پرونده های قاچاق را به خود اختصاص دادند.

آمار دیگری که در پرونده‌های تشکیل شده در سازمان تعزیرات حکومتی جلب توجه می‌کند، این است که در سه ماهه سال جاری، تعداد پرونده‌های مختومه در شعب بدوی سازمان تعزیرات ۲۰ هزار و ۹۳۹ فقره بوده است. بدین جهت ارزش پرونده های منجر به محکومیت در شعب بدوی حدود ۵ هزار ۹۷۱ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد کاهش یافته است.

در سه ماهه اول سال ۹۸ تعداد کل پرونده‌های موجود در واحد اجرای احکام سازمان تعزیرات حکومتی ۲۲ هزار و ۶۶۶ فقره بوده که نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است.

منبع: روزنامه ایران

گرانی بی سر و صدای ۸۰۰ هزار تومانی بلیط هواپیما

نوسانات نرخ ارز در نیمه نخست سال گذشته شرایطی را به وجود آورد تا شرکت‌های هواپیمایی در هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری کف و سقف نرخ بلیط‌های پروازهای داخلی را تعیین کنند و بر این اساس آذرماه سال گذشته جدول دامنه نرخ بلیط‌ پروازهای داخلی در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری بارگذاری شد.

در آستانه نوروز ۹۸ سازمان هواپیمایی اعلام کرد نرخ بلیط‌های پروازی داخلی بر اساس همان دامنه نرخ بلیت آذرماه ۹۷ محاسبه خواهد شد. البته این اتفاق نه در تعطیلات نوروز و نه پس از آن اتفاق نیفتاد.

بر اساس این گزارش، طی چند ماه اخیر با وجود کاهش نرخ دلار، حداقل انتظار افکار عمومی کاهش قیمت‌ها از جمله نرخ بلیت هواپیما بوده، اما شرکت‌های هواپیمایی دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی را گسترده‌تر کرده‌اند، قیمت‌هایی که تا ۸۰۰ هزار تومان بیشتر از نرخ‌هایی است که در تعطیلات نوروز ایرلاین‌ها ملزم به رعایت آن بودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزایش آمار تلفات جاده‌ای طی ۲ سال گذشته

معاون دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران گفت: از سال ۸۴ تا ۹۶ شاهد کاهش آمار تلفات در جاده‌های ایران بودیم، اما متاسفانه طی دو سال گذشته این آمار روند افزایشی به خود گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: سرعت غیرمجاز سه ماهه امسال ایران ۶.۸ درصد و لرستان ۶.۳ درصد است و طی سه ماهه امسال با وجود کاهش تردد در لرستان، اما شاهد افزایش تلفات جاده‌ای در این استان بودیم، به ‌نحوی‌که تعداد فوتی‌های برون شهری و روستایی استان ۵۳.۹ درصد افزایش داشته است.

این مقام دولتی با بیان اینکه لرستان رتبه دوم را در بین استان‌ها به جهت مرگ در اثر تصادفات ناوگان باری دارد، افزود: همچنین این استان رتبه یازدهم را برای فوت متوفیان جوان ۲۰ تا ۴۰ ساله دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG