لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| برنج ۲۵ درصد گران شد

برنج ۲۵ درصد گران شد

برنج ایرانی در بازار با افزایش ۲۵ درصدی قیمت فروخته می‌شود.

ابتدای مرداد ماه خبری از جانب وزیر صنعت و سخنگوی دولت مبنی بر ممنوعیت واردات برنج منتشر شد. مسئولان قطع واردات را با علت فرا رسیدن برداشت برنج داخلی توجیه کردند.

اما اکنون در بازار هر کیلو برنج ایرانی ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود در حالی که پیش از مصوبه ممنوعیت واردات تا ۱۴ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

منبع: خبرگزاری آنا

کمبود مواد و وسایل آزمایشگاهی در ایران

مدیرکل استاندارد تهران: یکی از مشکلات جدی سازمان ملی استاندارد، نبود بودجه برای خرید تجهیزات استاندارد سنجی و تجهیز آزمایشگاه‌های مرجع است که باعث شده فعالیت در این حوزه با مشکل مواجه شود.

وی گفت: این اداره، سالانه حدود ۷ میلیارد تومان اعتبار دارد که آن هم برای پرداخت حقوق کارمندان اختصاص داده می‌شود و منابع دیگری برای خرید تجهیزات اعتبار سنجی در اختیار این سازمان نیست.

این مقام دولتی افزود، درحال حاضر ۵۰ درصد چارت سازمانی اداره کل استاندارد استان تهران خالی است و با توجه به محدودیت‌های استخدام و همچنین افزایش روز افزون فعالیت‌های سپرده شده به این اداره، ما با مشکلات بسیاری برای فعالیت روبرو هستیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

قیمت پوشاک ۳۰ درصد افزایش یافت

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه در زمینه پوشاک هنوز برطرف نشده است و قیمت پوشاک در ماه‌های اخیر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: مشکل جدیدی که در زمینه تامین مواد اولیه تولید پوشاک وجود دارد این است که اخیرا اعلام شده به جز الیاف، سایر محصولات موجود در زنجیره تامین مواد اولیه باید به جای ارز نیمایی، از ارز سنا یا اشخاص استفاده کنند، که این موضوع موجب افزایش قیمت مواد اولیه می‌شود. از طرف دیگر ارز سنا یا ارز صرافی‌ها نوسانات شدید دارد و از نظر در دسترس بودن نیز قابل اعتماد نیست.

این مقام مسئول افزود: اجرای این طرح باعث می‌شود بخشی از صنایع که به سایر مواد اولیه به جز الیاف نیاز دارند و به‌ویژه شرکت‌های پوشاکی، دچار مشکل شوند.

منبع: ایسنا

۴۶۴ هزار نفر به جمعیت غیرفعال ایران افزوده شد

آخرین آمار از وضعیت جمعیت فعال و غیرفعال نشان می‌دهد که در سال گذشته ۴۶۴ هزار نفر به جمعیت غیرفعال ایران اضافه شده است. جمعیت غیرفعال ایران که در سال ۹۶ تعداد ۳۹ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر بود، در سال ۹۷ به ۳۹ میلیون و ۸۰۱ هزار نفر افزایش یافت.

طبق آمار، بیشتر جمعیت غیرفعال ایران را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند و بخشی از افراد این گروه را افراد محصل در بر می‌گیرند اما بخشی از افراد در گروه جمعیت غیرفعال، هر چند که در گروه شاغلان قرار ندارند اما دارای درآمد هستند. این گروه از افراد تحت عنوان «افراد دارای درآمد بدون کار» شناخته می‌شوند.

آمار بیش از یک دهه اخیر از سال ۱۳۸۴ نشان می‌دهد که جمعیت افراد دارای درآمد بدون شغل از سه میلیون و ۲۶ هزار نفر در سال ۸۴ به ۵ میلیون و ۱۱۲ هزار نفر در سال ۹۶ رسیده که حاکی از رشد دو میلیون و ۸۶ هزار نفری است.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

وجود خانه خالی در ایران، ۲ برابر میانگین جهانی

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: ایران دو برابر میانگین جهانی خانه خالی دارد، داشتن پنج تا شش درصد خانه‌های خالی در هر کشور طبیعی و یک نیاز است، اما ۱۰ درصد مقداری زیاد است.

وی گفت: در همه دنیا خانه‌های خالی که در جهت ایجاد سوداگری از آن‌ها استفاده می‌شود را با مالیات‌های سنگین کنترل می‌کنند. ما باید به سمت و سویی برویم که خانه خالی سوداگرانه در ایران وجود نداشته باشد، اگر هم خانه خالی وجود داشته باشد در مسیر اجاره یا فروش باشد نه این‌که یک خانه سال‌های سال‌ها در راستای سوداگری خالی باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG