لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کاهش معاملات مسکن تهران

کاهش معاملات مسکن تهران

نایب رئیس اول املاک استان تهران گفت: رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان باعث شده که قیمت مسکن روند نزولی به خود بگیرد و همین روند باعث می‌شود که قیمت آپارتمان در برخی از نقاط تهران در نیمه دوم سال در واحدهای زیر ۱۵۰ متر، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است.

نایب رئیس اول املاک استان تهران همچنین گفت، در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن تا ۷۸ درصد بوده‌ایم و پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز ۸۰ درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهرها بیشتر است. همچنین رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ و ۹۸ از مرز ۱۰۰ درصدی هم عبور کرده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

شیب کاهشی ازدواج در ایران

کارشناس مسائل اجتماعی و مشاور سابق وزیر کشور گفت: در سال ۹۵، حدود ۷۰۰ هزار ازدواج و در سال ۹۶ حدود ۶۰۸ هزار ازدواج ثبت شده است ولی در سال گذشته ۵۵۰ هزار ازدواج ثبت شده است که نشان دهنده شیب کاهشی ازدواج است.

وی اضافه کرد: در وضعیت کنونی ایران شاهد دو معضل کاهش آمار ازدواج و مشکلات طلاق هستیم؛ ۱۴ درصد طلاق‌ها در سال اول ازدواج است و حدود ۴۰ درصد طلاق‌ها در سنین زیر ۳۰ سال است؛ میزان مخالفت با همباشی‌ها در ایران بسیار زیاد و حدود ۸۰ درصد است ولی از سال ۹۵ تاکنون، موافقت با همباشی در کشور، ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: در عوامل خوشبختی در سال ۹۵، پول و ثروت در رده ششم قرار داشت ولی در سال ۹۸ به رتبه اول رسیده است و همچنین طبق نظرسنجی‌ها ۶۹ درصد معتقد هستند که خیانت در خانواده افزایش پیدا کرده است.

منبع: بهارنیوز

نسبت بیکاران باسواد به بی‎سواد ۳ به ۱ شد

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران گفت: درصد زیادی از بیکاران حال حاضر ایران از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و دانش آموختگان مراکز آموزش عالی هستند.

به گفته وی: انتشار آمارهای اعلامی از سوی مراجع ذیصلاح مشخص شده است که بیش از ۴۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها فاقد شغل بوده البته قطعا آمار واقعی بیشتر از این نرخ بوده و با این وجود نسبت بیکاران باسواد به بیسواد ۳ به ۱ است که آمار تکان دهنده‌ای تلقی می‌گردد. همچنین بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که درصد زیادی از شاغلان فارغ التحصیل در شغل‌های متفاوت تری از رشته‌های تحصیلی خود به کار اشتغال داشته و معنی آن فقط شیوه غلط، ناکافی و عدم تناسب آموزش با بازار کار قلمداد می‌گردد.

منبع: تسنیم

وضعیت داروی بیماران هموفیلی بحرانی است

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: متاسفانه اطلاع رسانی‌های کانون هموفیلی ایران در حوزه مشکلات دسترسی بیماران به دارو تا کنون منجر به تحول قابل لمسی نگردیده است و به همین خاطر دسترسی بیماران هموفیلی به دارو همچنان بحرانی است.

وی ادامه داد: آخرین ارزیابی ما از استان‌های مختلف حکایت از آن دارد که در استان‌های آذربایجان غربی، البرز، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، گیلان، کهکیلویه و بویر احمد، سیستان و بلوچستان یک یا دو قلم از داروهای بیماران هموفیلی در دسترس نیست و در استان‌های دیگر داروهای موجود هم وضعیت طبیعی ندارد و دسترسی از نظر مقداری کاهش یافته است.

این مقام دولتی افزود، عملا موضوع به تحریم‌های آمریکا مربوط نیست، چون داروهای بیماران هموفیلی عملا در ایران و در انبارهای شرکت های پخش دارو است.

منبع: خبرآنلاین

سرقت سیم و کابل های برق افزایش یافت

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: متاسفانه افزایش قیمت فلزات و بخصوص مس در بازار باعث شده است که میزان سرقت سیم و کابل این شبکه ظرف امسال ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری برنا

XS
SM
MD
LG