لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| صنعت، رشد منفی ۶.۵ درصدی دارد

صنعت، رشد منفی ۶.۵ درصدی دارد

رئیس اتاق بازرگانی گفت: نیازمند بازنگری اساسی در ساختارهای تولید هستیم و آنچه ما توصیف از صنعت در ایران داریم توصیف درستی نیست. رشد کل اقتصادی ما بدون نفت منفی ۴ درصد و صنعت به تنهایی منفی ۶.۵ درصد و نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در سال ۹۷ معادل منفی ۶.۹ درصد است و ما به شدت با کاهش سرمایه‌گذاری واقعی مواجه هستیم.

وی افزود: باید قبول کنیم که صنعت ما حال و روز خوبی ندارد، موضوع مهمی را که باید توجه کنیم این است که مسیری که در آن تا کنون بوده‌ایم نیازمند بازنگری اساسی در ساختارهای اساسی صنعت است و تا زمانی که این امر انجام نشود ما به آن حد از پیشرفت که باید نمی‌رسیم.

منبع: بهار نیوز

نیمی از ایستگاه‌های راه آهن وفرودگاه‌ها به معلولان خدمات نمی‌دهند

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر ایران گفت: در بیش از ۵۰ درصد ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌های ایران سرویس خدمات ویژه معلولین ارائه نمی‌شود.

وی بیان کرد: از ۵۵۸ واحد دانشگاهی آزاد در ایران فقط ۶۴ درصد ورودی‌های این واحدها، ۱۸ درصد سرویس‌های بهداشتی، ۳۹ درصد آسانسورها و ۴۴ درصد سطوح شیبدار مناسب سازی شده و این پایش در دانشگاه‌های دولتی هنوز انجام نشده است.

وی تاکید کرد: از ۱۰۴ ایستگاه راه آهن و ۵۴ فرودگاه ایران، بیشتر از ۵۰ درصدشان سرویس خدمات ویژه معلولین ندارند.

منبع: خبرگزاری مهر

افزایش قیمت کالاها در کیش نسبت به تهران

بازاریان کیش بدنبال این رکود فزاینده که ناشی از عدم اجازه واردات کالا در ماه‌های گذشته است، در تجمعی جلوی سازمان منطقه آزاد کیش، خواستار رسیدگی عاجل دولت به مشکلاتشان شدند. آنها می‌گویند بازاریان کیش برای این که کالای ارزان از پایتخت به جزیره بیاورند هر هفته چند سفر به تهران دارند و به همین دلیل قیمت بسیاری از کالاها در کیش گرانتر از تهران است.

در حالی که قیمت یک بسته چای دوغزال در تهران ۵۱ هزار تومان است، این کالا در کیش بین ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان به فروش می‎رسد.

این رخداد نتیجه توقف‌های متوالی گمرک کیش و البته بی‌عملی مدیران سازمان منطقه آزاد است که خرید از این جزیره را به عنوان یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری از رونق انداخته است.

منبع: تابناک

اجاره ساختمان‌های مهدکودک دو برابر شده و شهریه‌ها ۲۹ درصد افزایش داشته است

مدیر کل بهزیستی استان تهران گفت: شهریه‌هایی که برای مهد کودک‌های سطح استان تهران تعیین کردیم مطابق با واقعیت نیست و نیاز به بازنگری دارد و اگر هزینه شهریه به میزان زیادی افزایش پیدا کند در اینصورت فرزندان برخی از خانواده‌ها از آموزش دور می‌مانند و دچار آسیب می‌شوند.

وی گفت: در حال حاضر شهریه مهد‌های کودک ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است، ولی وقتی بررسی کردیم دیدیم که در اکثر مناطق شهر تهران افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی رشد اجاره بها را داشته‌ایم و از آنجایی که عموما املاکی که در اختیار مهد‌های کودک هستند اجاره‌ای است، بنابراین این افزایش، مسائل و مشکلات مهد‌های کودک را خیلی زیاد کرده است.

منبع: خبرگزاری میزان

افزایش قیمت دام زنده باعث رکود بازار گوسفند شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران می‌گوید: در سال‌های گذشته هر کیلوگرم دام به قیمت ٢٠‌ هزار تومان در بازار عرضه می‌شد و مردم با کمتر از یک‌ میلیون تومان می‌توانستند یک دام پروار بخرند، اما دو برابر شدن قیمت‌ها در شرایطی که مردم در تامین نیازهای معمول خود دچار مشکل شده‌اند، تقاضا در بازار را نصف کرده است.

آن‌گونه که این فعال صنفی می‌گوید، در حال حاضر هر کیلو گوساله به قیمت ٢٨ تا ٣٠‌ هزار تومان فروخته می‌شود که نسبت به روزهای گذشته کمی کاهش یافته است و این کاهش قیمت ناشی از نبود مشتری و بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضاست.

آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد، ‌سال گذشته حدود ۴۰ ‌هزار رأس دام در تهران تحت نظارت دامپزشکی به‌ صورت بهداشتی ذبح شد، اما امسال پیش‌بینی شده است که این رقم در ‌سال جاری به ٣٠ هزار رأس برسد که یعنی تعداد ذبح در ‌سال جاری ١٠‌ هزار رأس کاهش می‌یابد و معادل سه‌ چهارم‌ سال قبل خواهد بود.

منبع: روزنامه شهروند

XS
SM
MD
LG