لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| دانش‌آموزان «زیر خط فقر» حق ادامه تحصیل هم ندارند

دانش‌آموزان «زیر خط فقر» حق ادامه تحصیل هم ندارند

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران نوشت: هم‌اکنون شاهد مطالبه شهریه از سوی مدیران مدارس دولتی و هیئت امنایی از خانواده‌هایی هستیم که برخی آنها از قشر کارگر هستند و انکار کردن این موضوع از سوی مسئولان آموزش و پرورش و اجبار‌ کردن این موضوع از سوی مدیران مدارس، مشکلات زیادی را برای این قشر بوجود آورده است و با این شرایط این دانش آموزان باید از حق ادامه تحصیل محروم شوند.

دست‌چین کردن والدین پردرآمد و ثبت‌نام فرزندان آنها و آن هم خارج از حیطه جغرافیایی محل سکونت به دلایلی همچون خیر بودن از شیوه‌های جدیدی است که به تازگی از سوی دست‌اندرکاران امر صورت می‌گیرد که باعث عدم ثبت‌نام از دانش‌آموزانی شده است که والدین آنان از تمکن مالی لازم برخوردار نیستند.

وی اضافه کرد، بررسی‌های میدانی این موضوع نشان می‌دهد که در برخی از این مدارس اگر محل سکونت دانش‌آموزان در محدوده مدرسه هم باشد و خانواده دانش‌آموز تمایلی به پرداخت وجه نداشته باشد به بهانه تکمیل ظرفیت از ثبت‌نام جلوگیری می‌شود و مراجعه‌کننده بعدی در قبال خرید برخی وسایل همچون کولر و... برای مدرسه حتی اگر محل سکونت آنها خارج از پوشش مدرسه باشد با احترام با وی برخورد شده و درخواستشان اجابت می‌شود.

منبع: تسنیم

۸۰ درصد مشکلات اقتصادی ایران داخلی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: موانع کسب و کار ایران شامل مشکلات داخلی، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و عدم شفافیت در اقتصاد است.

وی گفت: با توجه به تحریم‌ها مشکلاتی برای تامین مواد اولیه، صادرات کالا، مبادلات ارزی و جابه‌جایی پول آمده است که این مسائل ۲۰ درصد مشکلات محیط کسب و کار را تشکیل‌ می‌دهد.

این مقام دولتی قوانین و مقررات دست و پاگیر و سخت‌گیری‌ها در نظام اداری باعث می‌شود که یک تولیدکننده برای کار وقت و هزینه زیادی صرف کند، اما علی‌رغم صرف وقت با موانع زیادی برای کسب مجوزها مواجه شود و کار متوقف شود و علاوه بر این مشکلات، مشکلات بانکی، بیمه و مالیات از مسائل و موانع دیگر بر سر راه کسب و کار است.

منبع: خبرگزاری فارس

۷۰ درصد اسامی و نقش‌های کتاب‌های درسی «مردانه» است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: ۷۰ درصد کتاب‌های درسی از لحاظ تصاویر، اسامی، نقش‌های کلیدی، ابزاری، پدید آورندگان و سایر مؤلفه‌ها مردانه است. این درحالیست که نیمی از دانش آموزان ایران را دختران و بیش از ۵۰ درصد معلمان و نیروهای شاغل در وزارت آموزش و پرورش را بانوان تشکیل می‌دهند.

منبع: خبرآنلاین

۵۰ درصد ظرفیت پوشاک ایران «خالی» است

مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار گفت: ۵۰ درصد ظرفیت پوشاک داخلی خالی است و امکان اشتغال ۱.۵ میلیون نفری در صنعت پوشاک وجود دارد اما در حال حاضر حدود ۵۳۰ هزار نفر در واحدهای کوچک، بزرگ و خانگی در پوشاک مشغول کار هستند که حداکثر ۴۰ تا ۵۰ درصد پوشاک ایران را تولید می‌کنند و بقیه ظرفیت‌ها خالی است.

وی افزود: اگر در حال حاضر واردات، پوشاک داخلی را تهدید می‌کند به دلیل این است که پوشاک وارداتی ارزان تر و کیفیت بهتری دارد.

این مقام دولتی گفت: در کشورهای همسایه صنعت پوشاک در ۲۸ رشته دانشگاهی گنجانده شده است و ۱۱ رشته از آنها مخصوص مد و فشن و مدیا است. اما در ایران تنها سه رشته در صنعت پوشاک وجود دارد و متخصص فشن نداریم.

منبع: تسنیم

کاهش جمعیت روستایی در سال‌های آینده در ایران

عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته جمعیت روستایی ایران در سال‌های آینده به ۱۸ درصد کاهش پیدا می‌کند که این وضعیت یک فاجعه محسوب می‌شود.

وی گفت: یکی از عوارض اصلی کاهش جمعیت روستایی نابودی بخش کشاورزی، دامپروری و صنایع روستایی خواهد بود.

براساس اسناد موجود، به طور مثال بخش کجور واقع در استان مازندران در سال ۱۳۷۵ دستکم ۳۰ هزار نفر جمعیت داشت و هم اکنون این آمار به حدود ۱۲ هزار نفر کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

XS
SM
MD
LG