لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| با مجوز روحانی قیمت نان ۱۰ ‌درصد در مراکز استان‌ها گران‌تر می‌شود

با مجوز روحانی قیمت نان ۱۰ ‌درصد در مراکز استان‌ها گران‌تر می‌شود

معاون وزیر صنعت گفت: رئیس‌جمهوری اجازه داده در مراکز استان‌ها با بررسی در ستاد تنظیم بازار و با تایید شورای تامین استان‌ها، افزایش قیمت حداکثر تا سقف ۱۰‌ درصد صورت گیرد، به این معنا که شوراهای تامین استان‌ها و ستادهای تنظیم بازار اجازه خواهند داشت تا سقف تعیین‌ شده، مجوز افزایش قیمت نان را صادر کنند.

به گفته این مقام دولتی: این مجوز فقط در سطح استانی و منطقه‌ای بوده و هیچ‌گونه افزایش سراسری و ملی برای قیمت نان اتفاق نخواهد افتاد. در تهران هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و قیمت‌های قبلی جاری است.

منبع: روزنامه شهروند

یک چهارم مردم ایران در وضعیت مطلوبی نیستند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دو هزار و ۷۰۰ محله در قالب ۱۴۱ هزار هکتار با جمعیت بالغ بر ۲۰ میلیون نفر همزمان در قالب سه یا چهار گونه بافت در سطح ایران وجود دارد.

به گفته این مقام دولتی، افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند خانه‌هایشان دارای استحکام کافی نیستند و در صورت بروز بلایای طبیعی نظیر زلزله شاهد اتفاقات ناگواری خواهیم بود.

وی اضافه کرد، یک چهارم مردم کل ایران در وضعیت مطلوبی نیستند و بعضا با مخاطراتی روبرو هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

کمبود پرستار بنیادی ترین مشکل حوزه سلامت در ایران

یک فعال صنفی با اشاره به کمبود پرستار گفت: کمبود پرستار در ایران بنیادی ترین مشکل حوزه سلامت به شمار می‌رود و بارها از زبان مسئولین طرح شده است، اما راهکار رفع این مشکل در نگاه کلی استخدام قطعی پرستاران است.

وی اظهار داشت: نظرهای مختلفی جهت رفع این مشکل مطرح شده اما رفع حقیقی این مشکل از طریق پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری در منزل و کاهش بیماران بستری در بیمارستان‌ها قابل حل خواهد بود و می‌توان گفت که عدم تمایل دولت برای بکارگیری نیروی متخصص پرستار باعث عدم جذب در این حرفه شده است .

این کارشناس افزود، استخدام بصورت شرکتی و قراردادی آسیب‌های بسیاری به بیمار و پرستار وارد می‌کند و عدم امنیت شغلی از مهمترین آسیب‌های این امر است. افزایش ساعت کاری، عدم استفاده از امکانات رفاهی دولتی، عدم حق استفاده از مزایای حقوقی کامل، تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا، اشتیاق دولت برای جذب نیروی ارزان قیمت و کاهش کیفیت سطح درمان از جمله مشکلات پرستاران شرکتی و قراردادی است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

افزایش بیش از ۱۴ درصدی تورم نهاده‌های ساختمانی تهران

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل بهار به ۴۰۶.۹ رسید که نسبت به فصل قبل، ١۴.٢ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در مدت چهار فصل منتهی به بهار ۹۸ معادل ۵۶.۳ درصد افزایش داشته است.

در فصل بهار سال ۱۳۹۸ شاخص قیمت گروه «خدمات» با ٢١.٩ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در شاخص کل داشته و گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ١٨.۴ درصد و گروه «چوب» با ۱۱.۵ درصد افزایش به ترتیب رتبه‌های بعدی را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران داشته‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کمبود پزشک متخصص در ایران

قائم مقام وزارت بهداشت، گفت: در شهریور امسال ۲۲۱۵ متخصص در رشته‌های مختلف بالینی و ۳۵۰ نفر فوق تخصص و فلوشیپ از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران فارغ التحصیل شده‌اند.

وی افزود، در حال حاضر نسبت تعداد پزشک متخصص ایران حدود ۴۸ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، در حالی که در اروپا این نسبت ۳۲۰ به ۱۰۰ هزار نفر است و گر چه ادعا و منابع لازم برای رسیدن به نسبت بیش از هفت برابری وجود ندارد و حتی شاید این سطح تعداد متخصص هم برای کشوری با سطح اقتصادی اجتماعی ما مناسب نباشد ولی مسلما افزایش قابل توجه تعداد متخصصین در ایران در رشته‌های مورد نیاز ضرورتی انکار پذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر

XS
SM
MD
LG