لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۰۰ درصد خودروهای ون در ایران فرسوده هستند

۱۰۰ درصد خودروهای ون در ایران فرسوده هستند

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری ایران گفت: در حال حاضر ۱۳ هزار ون در ایران تردد می‌کنند که صد در صد این ناوگان فرسوده است و نیاز جدی به بازسازی دارند.

وی ادامه داد: از مجموع ۱۳ هزار دستگاه ون که تردد می‌کنند، هفت هزار دستگاه مربوط به تهران و باقی آن در کلان شهرهایی مانند مشهد و اصفهان فعالیت می‌کنند.

این مقام مسئول افزود، در ایران کارخانه تولید خودروی ون نداریم؛ راه حل نوسازی ون‌های فرسوده این است که یا این نوع خودرو در داخل تولید شود یا اینکه اجازه واردات آن داده شود.

منبع: ایرنا

۸ استان ایران نیاز به حمایت ویژه غذایی دارند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: طبق تحقیقات وزارت بهداشت هشت استان ایران نیاز به حمایت ویژه غذایی دارند و در آنها شیوع سوء تغذیه کودکان بالاتر از دیگر استان‌هاست.

وی اعلام کرد، برخی استان‌ها به ویژه استان‌های محروم که شامل سیستان‌و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی و... می‌شوند، از لحاظ کیفیت و فروانی مواد غذایی در مقایسه با استانداردهای غذایی کم برخوردار محسوب می‌شوند. این استان‌ها در ضمن دیگر محرومیت‌هایشان با کمبود موادغذایی یا بطور کلی مشکلات تغذیه‌ای مواجه هستند.

این مقام دولتی اعلام کرد، شیوع سوءتغذیه کودکان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که به نسبت نواحی دیگر ایران، در این مناطق محروم آمار بالاتری را به خود اختصاص داده است.

منبع: همشهری آنلاین

تنها ۴۵ درصد از مبتلایان به ایدز در ایران شناسایی شده‌اند

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر مبتلا به ویروس ایدز در ایران شناسایی شده‌‌اند که ۱۵ هزار و ۲۰۸ نفر از این تعداد تحت مراقبت قرار دارند و از تعداد افراد شناسایی شده شش هزار نفر مراجعه‌‌ای به مراکز درمانی نداشته‌‌اند.

وی گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد مبتلایان به ایدز در ایران شناسایی شده‌اند که برای رسیدن به اهداف سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۲۰ این رقم باید به بالاتر از ۹۰ درصد ارتقا یابد.

منبع: ایرنا

افزایش مجدد قیمت مرغ در برخی نقاط ایران

بر اساس اطلاعات موجود تنها یک هفته از اعلام نرخ مصوب گوشت مرغ گرم که ۱۲ هزار تومان برای عمده‌فروشان و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان برای خرده‌فروشان برآورد شده است، در اهواز قیمت این محصول افزایش چشمگیری یافته و به ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

در خرم‌آباد نیز این محصول با نرخ هر کیلوگرم ۱۴ هزار تومان و بیشتر به فروش می‌رسد. در ایلام علاوه بر این که قیمت مرغ افزایش شوک‌آوری داشته، در بسیاری از مغازه‌های مرغ‌فروشی نیز پیدا نمی‌شود و موجود نیست.

افزایش سه هزار تومانی قیمت گوشت مرغ گرم در حالی رخ داده که مانور نظارت بر قیمت مرغ از ۵ تا ۸ مرداد در سراسر استان آغاز شده است.

مشکل افزایش قیمت مرغ منحصر به خوزستان نیست و اغلب استان‌ها از جمله لرستان و ایلام نیز با مشکل مغایرت قیمت این محصول با نرخ مصوب مواجه هستند.

بر اساس اطلاعات موجود در برخی نقاط تهران نیز قیمت عرضه مرغ به ۱۵ یا ۱۶ هزار تومان افزایش یافته است.

منبع: همشهری آنلاین

۱۵ درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده ساکن هستند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی از مردم در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند بافت‌هایی که برخی از آن‌ها بر روی گسل، روی شیب تند و یا در حریم دکل برق فشار قوی قرار دارند و بدلیل خطرناک بودن موقعیت مکانی نیازمند نوسازی و یا جا به جایی در این مناطق هستند.

وی گفت، حدود ۱۴۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد در ۲۷۰۰ محله شهری وجود دارد، اراضی در اختیار دولت بسیار محدود است و بیشتر اراضی در پنج شهر است و در شهر تهران هنوز هیچ اراضی در اختیار بازآفرینی شهری قرار نگرفته است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

XS
SM
MD
LG