لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر پزشکی به دخانیات اعتیاد دارند

۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر پزشکی به دخانیات اعتیاد دارند

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: مطالعه‌ای بر روی دانش آموزان ورودی دانشکده‌های پزشکی صورت گرفت که نشان داد در سال اول ورود این دانشجویان، ۲.۵ درصد دختران و ۴ تا ۶ درصد دانشجویان پسر دخانیات مصرف می‌کنند، اما نکته تاسف‌انگیز این است که پس از هفت سال و درحالی‌که همه این دانشجویان در دروس خود با مضرات و ضررهای دخانیات آشنا می‌شوند، این آمار افزایش‌ یافته است.

وی گفت: بر اساس این مطالعه بیش از ۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر و ۱۷ درصد دانشجویان دختر دخانیات و قلیان مصرف می‌کنند.

منبع: خبر آنلاین

کاهش ۴۰ درصدی گردشگران داخلی و خارجی

با بررسی از وضعیت میزان پروازها متوجه می‌شویم که تعداد پروازهاى خارجى در فروردین ماه گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته و تعداد مسافران در پروازهاى داخلى کاهشى ۲۷ درصدى داشته است.

رئیس‌هیات مدیره انجمن صنفى دفاتر خدمات مسافرتى استان فارس گفت: افزایش نرخ دلار باعث شده که میزان مسافرت افراد به خارج از ایران به شدت کاهش یابد. در حال حاضر تعداد معدودى از افراد، کشورهاى خارجى را براى مسافرت انتخاب مى‌کنند و در واقع شرایط مالى موجود سبب شده که مردم قدرت سفرهاى خارجى را از دست بدهند و به مکان‌هاى داخل ایران و استان سفر کنند.

وى افزود: گردشگرى در سال جارى نسبت به سال گذشته ۴۰ درصدى کاهش داشته است. سیاست‌هاى بین المللى هم سبب شده که گردشگران اندکى به داخل ایران بیایند و میزان بازدید گردشگران خارجى و کشورهاى اروپایى از ایران و استان فارس به شدت افت کرده است.

منبع: ایلنا

خودروهای لوکس با پلاک‌ رند توقیف می‌شوند

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: پلاک رند کاملا شانسی است و با قاطعیت اعلام می‌کنم که هیچ چیزی به اسم خرید و فروش پلاک رند نداریم.

وی افزود: منکر خودروهای لاکچری با پلاک رند نمی‌شوم ولی باید بگویم که این موارد در گذشته اتفاق افتاده که البته تخلف محسوب می‌شود و شخصا این موارد را بررسی و کنترل می‌کنم و قرار است با وجود این خودروها برخورد کنیم.

وی ادامه داد: اغلب این خودروها متعلق به افرادی است که در ظاهر پلاک رند را برای خودروهایی مانند پراید و خودروهای معمولی گرفتند و بعد از اخذ پلاک، آن پلاک را بر روی خودروهای لاکچری مانند پورشه و بی ام و و … نصب کردند.

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: تمام خودروهایی که با زد و بند چنین پلاک‌هایی گرفتند را در لیست توقیف قرار دادیم و تصمیم داریم تا این خودروها را توقیف کنیم و به آنها یک پلاک معمولی ارائه دهیم.

منبع: خبرگزاری فارس

بدهی میلیاردی دولت به تامین اجتماعی در سال

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: بدهی جاری دولت به تامین اجتماعی سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان است و البته این اعتبار جدا از بدهی‌هایی است که از سال‌های قبل انباشته شده است.

وی افزود: اگر دولت بدهی جاری خود را هر سال پرداخت می‌کرد تامین اجتماعی نیازی به دریافت وام‌های ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در ماه با بهره ۳۵ درصد نداشت.

این مقام دولتی گفت: دولت سال گذشته مبلغی به تامین اجتماعی ندادند و امسال تاکنون شاید در حد دو تا سه هزار میلیارد تومان پرداخت کرده باشند. در واقع براساس حسابرسی‌های موجود تا پایان سال ۹۶، دولت ۱۹۰هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و علاوه بر آن در سال۹۷ و ۹۸ نیز هر کدام ۲۵هزار میلیارد تومان بدهی جاری به آن اضافه شده که در مجموع میزان بدهی‌های دولت به بیش از هزار و ۲۰۰میلیارد تومان می‌رسد.

منبع: روزنامه همشهری

مرکز پژوهشهای مجلس: نرخ بیکاری کم نشده، جمعیت فعال کاهش یافته‌ است

بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، جمعیت فعال ایران در سه سال منتهی به بهار ۱۳۹۷، هر سال به طور متوسط ۹۸۵ هزار نفر افزایش داشته که تقریبا ۵۳ درصد از آن مرد و مابقی زن بوده‌اند؛ اما در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل، جمعیت فعال ۴۳ هزار نفر کم شده است.

این کاهش عمدتا به دلیل کاهش در جمعیت فعال زنان که حدود ۱۷۰ هزار نفر است و یا کاهش جمعیت فعال به دلیل خروج افراد از بازار کار رخ داده است.

نرخ مشارکت در بهار سال جاری، ۴۰.۶ درصد بوده است که نسبت به بهار سال قبل ۰.۵ درصد کاهش داشته است و نرخ مشارکت زنان طی این دوره ۰.۷ درصد کاهش داشته و ۱۶.۱ درصد و نرخ مشارکت مردان در حدود ۰.۳ درصد کاهش را تجربه کرده و به ۶۵ درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

XS
SM
MD
LG