لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| تورم سالانه از ۴۰ درصد عبور کرد

تورم سالانه از ۴۰ درصد عبور کرد

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ۴۰.۴ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ٢.٨ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸.۰ درصد است؛ یعنی خانوارهای ایران به طور میانگین ۴۸.۰ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۱.۳ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به تیر ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٧١.٨ و ٣٨.۴ درصد است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری و روستایی در تیر ماه ١٣٩٨ نسبت به ماه قبل به ترتیب ٢.٩ درصد و ۱۰۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منبع: درگاه ملی آمار

افزایش ۵۰ درصدی قیمت کفش

رئیس اتحادیه کفاشان اظهار کرد: بازار کفش با رکود همراه است و واحد‌های تولیدی نیز در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستند. تعدادی از عرضه کنندگان برخی از مواد اولیه را به دلیل داشتن مشتری کمتر با قیمت پایین‌تر به فروش می‌رسانند اما، قیمت مواد اولیه کمیاب و پرطرفدار همچنان بالا است.

وی گفت: در سال ۹۸ قیمت چرم ۳۰ درصد افزایش یافته و موجب شده قیمت تمام شده افزایش یابد.

رئیس اتحادیه کفاشان با بیان اینکه قیمت کفش بسته به نوع متغیر است، تصریح کرد: میانگین هر جفت کفش ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

منبع: خبرگزاری میزان

دستمزد ۹۸ فقط ۴۰ درصد هزینه زندگی کارگر را پوشش می‌دهد

بررسی وضعیت میزان افزایش دستمزد و نرخ تورم از سال ۸۴ تا کنون نشان می‌دهد، فاصله تورم از دستمزد طی سال‌های ۹۲ تا ۹۸ افزایش پیدا کرده است؛ به عبارتی با تشدید فاصله تورم تا دستمزد طی این بازه زمانی، قدرت خرید کارگران به نسبت سال‌های قبل از آن کاهش بیشتری داشته است.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: میزان سبد حداقلی در اسفند ماه ۹۷ حدود سه میلیون و ۷۵۹ هزار و ۲۶۲ تومان بود. اما این سبد در حال حاضر به شش میلیون و ۴۸۲ هزار و ۲۱۵ تومان تا انتهای اردیبهشت ماه رسیده است. تا پایان اردیبهشت ماه جهش‌هایی در لبنیات، حبوبات و سیب‌زمینی داریم که این جهش تاثیر مستقیم را در هزینه سبد می‌گذارد.

وی ادامه داد: مقایسه هزینه سبد معیشت فروردین و اردیبهشت ماه کارگران نشان می‌دهد که هزینه اردیبهشت ماه کارگران حدود ۵۷۴ هزار و ۶۵۳ تومان افزایش یافته است، یعنی کف هزینه‌های خانوار در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه ۵۷۴ هزار تومان متورم شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

قیمت چای خارجی افزایش یافت

رئیس اتحادیه بنکداران گفت: قیمت چای خارجی در هرکیلوگرم ٨٠ هزارتومان افزایش یافته است و حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی از واردات این کالا و اختصاص ارز نیمایی برای آن دلیل این امر است.

وی افزود: قیمت چای خارجی ۵٠٠ گرمی از ٢٩ هزار و ٩٠٠ تومان به ۶٩ هزار و ٩٠٠ تومان رسیده به عبارتی چای خارجی در نیم کیلوگرم ۴٠ هزارتومان و در یک کیلوگرم ٨٠ هزارتومان افزایش قیمت داشته است.

این مقام مسئول افزود، چای ایرانی نیز افزایش قیمت جزئی و معقولی داشته است، دقیقا میزان این افزایش قیمت را نمی‌دانم چون چای ایرانی بیشتر در شمال خرید و فروش می‌شود.

منبع: تابناک

وجود ۱۴۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس آمار احصاء شده از سازمان ثبت احوال و تطبیق با ثبت نامی‌های جدید در مدارس، ۱۴۱ هزار کودک در مدرسه حضور ندارند یا به نوعی از تحصیل بازمانده‌اند.

این مقام دولتی افزود: فهرست این دانش آموزان به تفکیک استان‌ها تهیه و بیشترین تعداد کودکان بازمانده از تحصیل از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و آذربایجان غربی بوده است.

وی گفت: تعدادی از دانش آموزان به خاطر جابجایی خانواده و مهاجرت نام نویسی نمی‌شوند و یا در مناطق دیگر ثبت نام کرده‌اند که جزء بازماندگان تحصیل محسوب می‌شوند. برخی کودکان هم به دلیل نداشتن اوراق هویتی و مدارک ممکن است در مدارس نام نویسی نکنند و جزء آمار بازماندگان از تحصیل نباشند.

وی گفت: موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از دیگر موانع برای تحصیل دانش آموزان در این مناطق است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

XS
SM
MD
LG