لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۶۵ درصد زنان تحصیلکرده بیکارند

۶۵ درصد زنان تحصیلکرده بیکارند

به گفته یک کارشناس اقتصادی، بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار ایران از مجموع ۹۳۲ هزار نفر از زنان بیکار جامعه، ۶۵ درصد دارای تحصیلات عالیه هستند که نشان می‌دهد با وجود سرمایه‌گذاری نظام آموزشی ایران، بازار کار از وجود آنها بهره لازم را نبرده است.

وی گفت: با وجود آنکه طی چند دهه گذشته سرمایه‌گذاری زیادی با هدف افزایش بهره‌وری سرمایه‌های انسانی برای توانمندسازی نیروهای کار صورت گرفته است اما آمارها نشان می‌دهد که بازار کار به اندازه لازم از این سرمایه‌های عظیم بهره‌برداری نکرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است

پایین بودن میزان مصرف لبنیات ایرانیان همواره یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت ودست‌اندرکاران حوزه سلامت بوده است؛ موضوعی که اکنون با حذف یارانه شیر و عدم ارائه شیر رایگان در مدارس به دلایلی نظیر کمبود بودجه، باید منتظر بالا رفتن هزینه‌های ناشی از درمان کمبود مصرف لبنیات باشیم.

به گفته یک کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت: در سال‌های اخیر با افزایش قیمت لبنیات، سهم خرید لبنیات در سبد غذایی خانوار کاهش یافته و شاهد هستیم که حتی برخی از خانواده‌ها مصرف لبنیات آنها به صورت هفتگی یا ماهانه شده است. در واقع با افزایش قیمت مواد غذایی، قدرت خرید اقشار متوسط و ضعیف کمتر می‌شود که از این قاعده، لبنیات نیز مستثنی نیست.

وی افزود، اگر قدرت خرید به همین منوال کاهش یابد، در سال‌های آینده شاهد افزایش هزینه‌های سنگین درمان برای جبران کمبود مصرف لبنیات در اقشار مختلف خواهیم بود. در حال حاضر ۹۰ درصد خانوارهای ایرانی در برنامه غذایی روزانه خود به میزان کافی کلسیم دریافت نمی‌کنند.

منبع: ایسنا

نرخ بیکاری معلولان بالاتر از میانگین بیکاری است

به رغم تلاش‌های انجام شده برای عادی‌سازی استخدام معلولان و تشویق و ترغیب کارفرمایان برای به کارگیری افراد دارای معلولیت، همچنان نرخ بیکاری این افراد از میانگین بیکاری بیشتر است. در حالی که تلاش می‌شود با ارائه بسته‌های تشویقی کارفرمایان بخش خصوصی را به استخدام معلولان ترغیب کنند، همچنان در زمینه تحقق سهم سه درصدی معلولان از استخدام دولتی مشکلاتی وجود دارد.

یک فعال حمایت از حقوق معلولان و مدیر عامل انجمن باور با گلایه از آموزش و پرورش، جداسازی معلمان معلول و فرستادن آنها به مدارس استثنایی یا به‌کارگیری آنها در امور دفتری را غیرقانونی می‌داند. او همچنین خواستار اجتناب از برخورد سلیقه‌ای در زمینه سنجش صلاحیت فنی و توانایی کار کردن کارگران معلول است.

وی گفت: مستمری پرداختی به معلولان تکافوی زندگی معلولان را نمی‌کند و به این ترتیب معلولان بیشتری پی کار می‌گردند. دلیل دیگر که به افزایش بیکاری معلولان انجامیده کاهش فرصت‌های شغلی در ایران است که به تبع آن جامعه معلولان نیز از آن متاثر می‌شوند.

منبع: ایلنا

ناکارآمدی‌ اقتصادی ایران ربطی به تحریم‌ها ندارد

مسعود دانشمند با انتقاد از ربط دادن مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها اظهار کرد: تحریم را ناتوانی در فروش نفت تعریف می‌کنند. ما کشورهایی را داریم که نفت ندارند اما تورم آنها زیر نیم درصد است. ما هم نفت داریم و هم گاز، اما تورم‌مان ۵۰ درصد است. بنابراین هر اتفاقی که در ایران رخ می‌دهد نباید بحث تحریم‌ را به میان بکشیم و تنها آن را مقصر تمام اتفاقات نشان دهیم. ما ناکارآمدی‌هایی داریم که ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

امرالله امینی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه هم می‌گوید: با تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در ایران و به تبع آن بیکار شدن کارگران این واحدها به نظر می‌رسد، گزارش مرکز آمار درباره ایجاد یک میلیون شغل نسبت به زمستان سال گذشته صحت نداشته باشد، چون نه تنها نمودی از این آمار در ایران وجود ندارد، بلکه دقیقا برعکس آمارهای این گزارش را ما هر از چند گاهی می‌بینیم.

منبع: بهار نیوز

۴۰ درصد گل تولیدی در ایران از بین می‌رود

بازار گل تهران
بازار گل تهران

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه اظهار داشت که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، ۴۰ درصد گل و گیاه تولید داخل از بین می‌رود.

وی افزود: ایران در جایگاه هفدهم تولید گل در جهان است اما سال گذشته فقط ۹۸ میلیون دلار درآمد از صادرات گل داشته است، در حالیکه ما توان صادرات بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سال را داریم.

مدیرکل گلخانه‌ای وزارت کشاورزی نیز گفت، بسیاری از واحدهای تولید گل و گیاه کشور بصورت گلخانه‌های کوچک و متوسط است که اغلب بازار داخلی را نشانه گرفته‌اند، چون تولید در مقیاس کوچک علاوه بر اینکه برای تولیدکننده هزینه های بالایی را در بر دارد باعث می شود از عهده هزینه‌های بین راهی برنیامده و بازار خارجی را از دست بدهد.

منبع: تسنیم

XS
SM
MD
LG