لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| نیروی انتظامی: کشف حجاب در خودرو جرم محسوب می‌شود

نیروی انتظامی: کشف حجاب در خودرو جرم محسوب می‌شود

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اقدامات سلبی و ایجابی ناجا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون بی حجابی جرم محسوب می‌شود، گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود. برهمین اساس طرح ناظر را راه‌اندازی کرده‌ایم، از ابتدای اجرای این طرح تاکنون، حدود ۳۰۰ هزار پیامک برای افراد متخلف ارسال شده که از این تعداد ۱۵۰ هزار نفر برای اخذ تعهد مراجعه کرده‌اند، همچنین اعلام شده است در صورت تکرار، خودرو آن‌ها توقیف و در مرحله بعد به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

این مقام دولتی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده است که از او تقدیر کردیم.

منبع: خبرگزاری میزان

برخورد جدی با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط

معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اظهار کرد: برگزاری مراسم عروسی مختلط در تالار‌های پایتخت بر خلاف موازین شرعی است و این کار کاملا ممنوع است که در صورت مشاهده با آن برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: باز هم تاکید می‌کنم که زن و مرد باید کاملاً جدا باشند و شئونات اسلامی باید رعایت شود.

این مقام دولتی افزود: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چرا که بار‌ها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم. برخی افراد که سعی در برگزاری چنین مراسماتی دارند به حاشیه شهر تهران روی آوردند که باید نظارت بر این مناطق هم بیشتر شود.

منبع: جوان آنلاین

افزایش فقر در نبرد تورم و یارانه نقدی

نتایج بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای ایرانی از سال ۸۹ تاکنون، فقط در دو سال نخست باعث کاهش فقر و بهبود ضریب جینی شده ولی در ادامه اثر گذاری این سیاست به‌ سرعت کاهش یافته به ‌طوری که سهم یارانه نقدی از سبد هزینه‌ای خانوارهای کم‌ درآمد به ‌شدت کاهش یافته و نه‌ تنها اثرات مثبت هدفمندی بر کاهش ضریب فقر در جامعه ناپدید شده بلکه بدون احتساب یارانه نقدی، وضعیت فقر در سال ۹۵ نسبت به آغاز اجرای طرح هدفمندی بدتر نیز شده است.

در طول دوره پرداخت یارانه، به ‌واسطه وجود تورم بالا در مقاطع مختلف، ارزش واقعی و قدرت خرید یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هر ایرانی به ارقام بسیار ناچیزی رسیده است. محاسبات مقدماتی نشان می‌دهد، قدرت خرید یارانه در سال ۹۵ حدود ۱۳هزار تومان، در سال ۹۷ حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و در سال‌جاری هشت هزار تومان است و برای برابر ماندن قدرت خرید یارانه سال ۸۹، باید رقم یارانه نقدی در سال ۹۸ به حوالی ۲۶۰ هزار تومان افزایش می‌یافت تا اثرات مساعد آن بر کاهش فقر و بهبود ضریب جینی حفظ می‌شد.

منبع: روزنامه همشهری

کمبود پزشک در ایران

معاون کل وزارت بهداشت گفت: پزشکان با توجه به تسهیلاتی که در ورودی کنکور گرفته‌اند، موظفند سه برابر دوران تحصیل‌شان را بر اساس تعهد، در مناطق محروم خدمت کنند.

وی تصریح کرد: نسبت به سایر کشورها، در ایران کمبود پزشک داریم و از نظر محاسبات آینده، برآورد واقعی وزارت بهداشت از وضعیت تراز پزشکان نشان می‌دهد، از نظر پول و سطح درآمد مورد انتظار پزشکان متخصص، در سال ۱۴۰۴ به ۵۲ هزار و ۱۱۳ پزشک متخصص نیاز داریم.

منبع: ایلنا

تاخیر ۱۴ ساله در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

به گفته یکی از اعضای نظام پرستاری شیراز، دریافتی پزشک و پرستار با اختلاف بسیاری همراه است و این امر در هیچ کشوری جز ایران قابل رویت نیست که ارائه کننده خدمات، پرستاران باشند و دریافت کننده اصلی پزشکان و این مهم ایراد بسیار بزرگی در نظام سلامت ایران محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از حقوقی که برای پرستاران در نظر گرفته نمی‌شود، تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که ۱۴ سال است تصویب شده اما متاسفانه اجرایی نشده است و اگر نظام پرداخت به این سمت و سو سوق یابد می‌تواند عدالت را در نظام پرداخت ایجاد کند.

عضو نظام پرستاری شیراز خاطر نشان کرد: طرح قاصدک، نظام پرداختی است که با بی عدالتی همراه بوده و این امر تنها در بین گروه‌های پزشکی و پرستاری نیست بلکه در بین رده‌های پرستاری نیز وجود دارد و نگاهی به بازده کاری افراد نداشته و با بی عدالتی همراه است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

XS
SM
MD
LG