لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش ۱۴۰۰ تومانی قیمت مرغ تصویب شد

افزایش ۱۴۰۰ تومانی قیمت مرغ تصویب شد

مدیر کل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از بررسی‌های انجام گرفته توسط سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، ستاد تنظیم بازار سقف قیمت مصرف کننده مرغ را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرد.

وی اضافه کرد: همه حلقه‌های زنجیره تولید مرغ نیز مکلف هستند نسبت به صدور فاکتور رسمی اقدام کنند و در این راستا با همکاری دادستانی‌های کل کشور، دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، بازرسی اتاق اصناف و اتحادیه‌ها، عهده دار مسئولیت نظارت بر اجرای این مهم هستند.

منبع: خبرگزاری میزان

بازار گل راکد شد

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران گفت: در حال حاضر شاهد رکود در بازار گل هستیم و گرچه قیمت گل افزایش نداشته ولی متعلقاتی همچون کاغذهای رنگی، اسفنج، سیم، روبان، تور و ساتن نسبت به سال گذشته به شدت گران شده‌اند.

وی افزود: قیمت متعلقات گل از جمله روبان، کاغذ رنگی و حتی روزنامه باطله چهار برابر شده و قیمت این اقلام نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ درصد گران شده و متاسفانه حتی روزنامه باطله‌ای که پیش از این اتفاقات هرکیلوی آن را ۱۵۰۰ تومان می‌خریدیم به هفت هزار تومان رسید.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد خرید گل هم با توجه به مشکلات اقتصادی خانواده‌ها، کاهش داشته و همین موضوع، مشکلاتی را ایجاد کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

کارگران سکوت می‌کنند تا آب باریکه‌شان قطع نشود

دبیر اتحادیه کارگران صنعت انرژی گفت: متاسفانه کارگران به خاطر نداشتن امنیت شغلی نمی‌توانند به کارفرمایان خود به خاطر اجرا نکردن طبقه‌بندی مشاغل انتقاد کنند، کارگران سکوت می‌کنند تا آب باریکه‌شان قطع نشود؛ از این رو نباید سکوت آنها را به رضایت از شرایط تعبیر کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: وزارت کار در اجرای ماده ۵۰ قانون کار جدیت ندارد و این موضوع به بدنه کارگری جامعه آسیب وارد کرده است. نیروهای تحصیل کرده و با سابقه کار به همکاران خود می‌گویند، به خاطر اجرا نشدن طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌ها حقوق و دستمزدهایشان با نیروهای تازه وارد و افرادی که سطح تحصیلاتی پایین‌تری دارند، تفاوتی ندارد.

ماده ۵۰ قانون کار وزارت کار مقرر داشته اگر کارفرما در مهلت تعیین شده از سوی وزارت کار مشاغل کارگاه خود را ارزیابی نکرده باشد، وزارت کار انجام این امر را به یکی از دفاتر موسسات مشاوره فنی ارزیابی مشاغل و یا اشخاص صاحب صلاحیت واگذار خواهد کرد.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

مشکل بهزیستی برای تامین وسایل کمک توانبخشی در ایران

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با انتقاد از افزایش نامتناسب بودجه تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان نسبت به افزایش قیمت این محصولات گفت: بودجه این حوزه نسبت به سال گذشته تنها دو میلیارد تومان افزایش داشته این در حالیست که برخی از اقلام وسایل کمک توانبخشی تا چهار برابر افزایش قیمت داشته‌اند.

وی گفت: افزایش قیمت به گونه‌ای است که با این بودجه جوابگوی هزینه‌های آن نیستیم. افزایش بودجه این بخش متناسب با افزایش هزینه‌ها نبوده است، تا سال‌های گذشته برای ۷۰ هزار نفر هزینه خرید وسایل کمک توانبخشی پرداخت می‌کردیم اما با توجه به افزایش اندک بودجه این بخش قطعاً امسال با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم شد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: معلول تا زمانی که وسایل کمک توانبخشی نداشته باشد نمی‌تواند در جامعه حضور پیدا کند. بعضی از این معلولان قطع نخاعی هستند و تا وسایل مورد نیاز را به این افراد نرسانیم نمی‌توانند وارد فضای اجتماعی شوند و این بخشی از مناسب سازی برای معلولان است.

منبع: ایسنا

تلخ‌ کامی کشاورزان از گرانی و کمبود کود شیمیایی

رئیس نظام صنفی کشاورزی شادگان گفت: کود شیمیایی که دولت توزیع می‌کند با افزایش قیمت رو به‌ رو بوده، اما مهم‌تر از آن افزایش قیمت توزیع نامناسب برخی از انواع کود است که باعث می‌شود کشاورزان برای تامین نیاز خود به بازار آزاد رو بیاورند؛ آنها باید کود شیمیایی را دو تا سه برابر قیمت خریداری کنند، بدون اینکه از کیفیت آن مطمئن باشند.

وی گفت: هر چند مشکلات در زمینه توزیع کود شیمیایی همواره وجود داشته، اما امسال مشکلات تشدید شده است. توزیع نامناسب و کیفیت و کمیت کود شیمیایی همواره مورد اعتراض کشاورزان بوده است. در بسیاری مواقع شاهد این بوده‌ایم که کود در زمان مناسب بین کشاورزان توزیع نشده است یا میزان کود توزیعی کم بوده و از آن بدتر گاه شاهد توزیع کود بی‌کیفیت بوده‌ایم. به طور مثال یک گونی ۵۰ کیلویی کود اوره ۴۰ هزار تومان قیمت خورده است و این یعنی افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت این کود.

به گفته مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: شرکت‌های پتروشیمی از ابتدای تیر سال جاری از تحویل کود اوره با قیمت‌های مصوب دولت به بخش کشاورزی خودداری می‌کنند و اعلام کرده‌اند که کود اوره را صرفا بر اساس قیمت‌های بورس کالا به بخش کشاورزی تحویل می‌دهند.

بنا بر اعلام مرکز آمار تورم تولید‌کننده در سال ۹۷ بیش از ۴۷ درصد افزایش یافته است و تورم تولید کشاورزی ۴۸.۸ بوده است.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG