لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۴۲ درصد جمعیت فعال ایران بیکارند یا اشتغال ناقص دارند

۴۲ درصد جمعیت فعال ایران بیکارند یا اشتغال ناقص دارند

مسئول کمیسیون‌های اتاق تعاون ایران گفت: ۴۲ درصد افراد فعال جامعه یا بیکار هستند یا اینکه اشتغال ناقص دارد که این آمار نشان می‌دهد به طور بهره‌ور از نیروی کار استفاده نشده است.

وی ادامه داد: در چند دهه گذشته در ایران سرمایه‌گذاری زیادی جهت توانمندسازی نیروی کار با اهدافی از جمله ارتقای بهره‌وری سرمایه‌های انسانی صورت گرفته اما آمارها حاکی از این موضوع است که بازار کار به قدر کفایت از این سرمایه عظیم بهره نبرده است.

این مقام دولتی افزود: براساس آخرین گزارش طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، در فصل بهار سال ۱۳۹۸ نرخ مشارکت اقتصادی نیروی کار معادل ۴۰.۶ درصد بوده است. این نرخ برای مردان ۶۵ درصد و برای بانوان ۱۶.۱ درصد بوده است.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

واردات لوازم آرایشی و بهداشتی متوقف شد

رئیس هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و عطریات ایران اعلام کرد که بر اساس بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات کلیه لوازم آرایشی و بهداشتی به غیر از عطریات با قرار گیری در گروه اولویت ۴ ارزی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری متوقف شده است؛ پیش از این نیز تعرفه واردات لوازم آرایشی ۳۶ درصد و لوازم بهداشتی ۲۶ درصد تعیین شده بود.

وی افزود: اعمال این بخشنامه باعث تعطیلی ۲۰۰ بنگاه تجاری و بیکاری بیش از هفتاد هزار نفر افراد شاغل در این حوزه به طور مستقیم و غیر مستقیم می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دادسرای ارشاد کانالی را برای گزارش بدحجابی راه اندازی کرد

اختصاص شماره تلفنی برای گزارش مردمی بی حجابی و راه اندازی كانال دادسرای ارشاد برای دریافت گزارش كشف حجاب، اقدام دیگری است كه از سوی نیروهای مرتبط با مسئله حجاب انجام شده است.

بنا بر گفته ریاست دادسرای ارشاد، از مردم خواسته شده در راستای مقابله با برخی تلاش‌ها برای ضربه به بنیان خانواده ایرانی، با مشاهده هرگونه كشف حجاب یا اقدامات هنجارشكنانه در خودرو، كشف حجاب یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص در اماكنی مانند سفره خانه، كافه، رستوران، مراكز خرید، باغ تالار و...، اطلاع از برگزاری پارتی‌های شبانه یا خانه‌های فساد و فحشا، انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی، موضوع را پس از جمع آوری مستندات لازم، به شماره تلفنی که به این کار اختصاص داده شده، در پیام رسان‌های بله، سروش، ایتا و... ارسال كنند.

به گفته این مقام دولتی، این اقدام برای تسریع در برخورد با هنجارشكنی‌ها با استفاده از ظرفیت شهروندان دغدغه‌مند است.

منبع: روزنامه شرق

قیمت کاغذ در بازار معظل نشریه‌ها و روزنامه‌‌ها است

مدیرعامل بنیاد رسالت گفت: توزیع و قیمت کاغذ خارجی توسط تعاونی مطبوعات با قیمت کیلویی ۱۵ هزار تومان، نمی‌تواند واقعی باشد و مناسب هیچ نشریه‌ای به‌خصوص روزنامه‌ نیست.

وی گفت: کاغذ با این قیمت که با عنوان ارز نیمایی وارد ایران شده است، نمی‌تواند به مطبوعات کمکی کند بلکه مطبوعات تحت فشار قرار می‌گیرند. سقف قیمت ارز برای واردات کاغذ باید کمتر از ۱۲ هزار تومان باشد. متأسفانه بسیاری از دلالان، کاغذ را با ارز دولتی و نیمایی وارد کردند و سپس در بازار با قیمت آزاد فروختن.

منبع: خبرگزاری آنا

مالیات، کفش تبریز را گران کرد

رئیس انجمن صادرکنندگان چرم استان آذربایجان شرقی و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز گفت: مالیات بر ارزش افزوده موجب افزایش مشکلات فعالان حوزه چرم و کفش شده است، این قانون در ایستگاه‌های مختلف تولید موجب افزایش قیمت می‌شود به نحوی که افزایش قیمت‌ها در نهایت تا ۳۰ درصد هم می‌رسد. ضربه‌ای که مالیات بر ارزش افزوده وارد کرده، بیشتر از قاچاق است.

وی افزود: تولید‌کننده و لایه‌های تولید در مراحل مختلف ۹ درصد مالیات پرداخت می‌‌کنند و جالب این‌که ۷۰ درصد از مواد شیمیایی مورد نیاز در این صنعت هم از خارج تهیه می‌شود که باید مالیات آنها همان ابتدا پرداخت شود.

رئیس انجمن کفش تبریز نیز با انتقاد از اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌گوید: با اجرای این قانون بسیاری از مشاغل در صنعت چرم تبریز حذف شدند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان بزرگ جای خود را به کارگاه‌های کوچک با کارکنان کمتر از ۵۰ نفر داده‌اند.

وی افزود: برخی توافق‌های قبلی و کنسرسیوم‌های حمایتی از صادرات کفش تبریز هم ملغی شده‌اند و تولیدکنندگان و فروشندگان قادر به ادامه فعالیت سودده اقتصادی نیستند.

منبع: روزنامه همشهری

XS
SM
MD
LG