لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افت ۷۳ درصدی صادرات پسته ایران به اروپا

افت ۷۳ درصدی صادرات پسته ایران به اروپا

صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. ایران در چهار ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۹۴.۵ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود.

صادارت پسته با پوست ایران به اروپا در چهار ماهه نخست ۲۰۱۹ با افت ۸۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۹.۶ میلیون یورو رسیده است. ایران در چهار ماهه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۵۸ میلیون یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده بود.

صادرات مغز پسته ایران به اروپا در این دوره با افت ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۵.۸ میلیون یورو رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاه گران می‌شود

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: نرخ غذا و خوابگاه دانشجویی با توجه به شرایط تورم نرخ غذا و اجاره بها افزایش خواهد داشت اما میزان آن در جلسه‌ای که اواخر مرداد ماه برگزار می‌شود تعیین خواهد شد ولی با توجه به تورم افزایش خواهد داشت.

این مقام دولتی درباره تأمین اقلام اساسی مورد نیاز تغذیه دانشجویی نیز گفت، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به طور مستقیم با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در ارتباط است و امیدواریم در سال تحصیلی جدید هماهنگی‌های لازم انجام شود و در جهت تأمین اقلام تغذیه مشکل نداشته باشیم.

منبع: عصر ایران

افزایش نرخ مرغ در بازار

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغ‌داران گفت: قیمت نرخ مرغ در بازار از ابتدای هفته تاکنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان افزایش پیدا کرده و متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان است.

وی گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ زنده ظرف روز‌های آتی به ۹ هزار و ۷۰۰ و مرغ گرم به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان برسد.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغ‌داران گوشتی در واکنش به حواشی افزایش قیمت مرغ اظهار داشت که، با وجود آنکه مرغ ارزان‌ترین پروتئین در دسترس افراد به شمار می‌رود که طی ماه‌های اخیر در مقایسه با دیگر کالا‌ها کمترین نوسان را داشته است از این رو انتقادات نادرست به افزایش قیمت مرغ تنها منجر به خروج تولیدکنندگان از چرخه تولید را به همراه خواهد داشت.

منبع: جوان آنلاین

قیمت اجناس متناسب با نرخ ارز کاهش پیدا نکرده است

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: قیمت ارز نسبت به ماه‌هاى گذشته حدود ٧ هزار تومان کاهش پیدا کرده اما بهاى اجناس و کالاهاى مصرفى نسبت به آن ارزان نشده است و قیمت اجناس در بازارهاى مختلف متناسب با نرخ ارز کاهش پیدا نکرده است.

وى ادامه داد: زمانى که نرخ ارز تا محدوده ٢٠ هزار تومان جهش پیدا کرد شاهد رشد نجومى قیمت کالاها بودیم اما حالا که دلار در کانال ١٢ هزار تومان قرار دارد شاهد کاهش قیمت کالاها از جمله لوازم خانگى، خودرو و اقلام خوراکى نیستیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

موتورسیکلت سواران، ۳۱ درصد متوفیان تصادف

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور پایتخت گفت: حدود ۳۱ درصد متوفیان حوادث رانندگی تهران بزرگ در فصل بهار موتورسیکلت سواران هستند. گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال بیشترین افرادی هستند که به خاطر رعایت نکردن قوانین و مقررات جان خود را از دست دادند.

وی افزود: ۲۵ درصد تصادفات به وقوع پیوسته از ساعت ۲۰:۰۰ تا ۲۴:۰۰ است که رانندگان پس از فعالیت روزانه در حال برگشت به منزل به جهت خستگی و همچنین کاهش دید دچار حوادث می‌شوند و علت فوت بیشتر رانندگان موتورسیکلت ضربه وارده به سر و نداشتن کلاه ایمنی بوده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

XS
SM
MD
LG