لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۷۰ درصد زندانیان ایران مجرمین مواد مخدر هستند

۷۰ درصد زندانیان ایران مجرمین مواد مخدر هستند

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: ۷۰ درصد زندانیان ایران مجرمین مواد مخدر هستند.

وی با اشاره به اینکه تهدیدات مواد و مخدر تهدیدات اقتصادی و سرقت است، افزود: نزاع، درگیری، زورگیری، طلاق، کلاهبرداری، قتل‌های پیچیده شیشه‌ای و… منشا مواد مخدر است.

این مقام دولتی اضافه کرد که، براساس آخرین آمار شیوع‌شناسی مواد مخدر ایران در سال ۹۶ بالغ بر ۵.۴ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در معرض تهدید مواد مخدر هستند که این رقم در لرستان ۴.۸ درصد است و بیش از دو میلیون و ۸۰۲ هزار نفر در ایران مواد مخدر مصرف می‌کنند که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر غیرمستقیم مواد مخدر مصرف می‌کنند.

وی افزود: آمار زنان معتاد رو به افزایش است و ۱۵۶ هزار نفر زن معتاد در ایران داریم و بیش از ۸۰ درصد مصرف در مشاغل کارگری است.

منبع: عصر ایران

کاهش حدود ۴۱ درصدی تولید خودرو در بهار ۹۸

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۹۷ هزار و ۷۷۷ دستگاه انواع خودرو در سه ماهه نخست سال ۹۸ و کاهش ۴۰.۸ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

برپایه این گزارش، در سه ماهه نخست امسال ۱۸۴ هزار و ۴۴۳ دستگاه خودروی سواری در ایران تولید شد که در مقایسه با تولید ۳۱۵ هزار و ۴۹۸ دستگاه سواری در بهار ۹۷، افت ۴۱.۵ درصدی نشان می‌دهد.

در این مدت، ۳۲ دستگاه ون و ۱۲ هزار و ۱۲۶ دستگاه وانت از سوی خودروسازان تولید شد. این آمار در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال به ترتیب کاهش ۸۶.۹ درصدی و ۱۳.۵ درصدی داشته است.

در مدت یاد شده، تولید مینی بوس و میدل باس با افت ۵۵.۳ درصدی به ۲۱۸ دستگاه رسید. همچنین تولید اتوبوس با کاهش ۶۲.۹ درصدی به ۸۵ دستگاه رسید.

بررسی آمارهای وزارت صنعت در بهار ۹۸ همچنین حاکی از تولید ۸۷۳ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده است که در مقایسه با بهار ۹۷ کاهش ۷۷.۳ درصدی داشته است.

منبع: تابناک

کاهش شدید واردات تلفن همراه به ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: واردات گوشی تلفن همراه در خرداد ماه کاهش چشمگیری نسبت به اردیبهشت ماه داشته است.

وی افزود: کاهش واردات در خرداد ماه می‌تواند به دلیل انباشت تلفن همراه در اردیبهشت ماه باشد و بخشی از این کاهش می‌تواند به دلیل مشکلات در کانال‌های رسمی واردات باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در بحث تلفن‌های همراه مسافری مباحثی مطرح شده که هر گوشی تلفن همراهی را به نام مسافر ثبت می‌کردند که در این راستا بین گمرک و ناجا هماهنگی برقرار شده و تنها مسافران می‌توانند از شرایط ورود تلفن همراه مسافری استفاده کنند.

منبع: خبرآنلاین

یک سوم مراکز استان‌ها با مهاجرت منفی روبرو هستند

گزارش اخیر مرکز آمار ایران در خصوص مهاجرت شهرهای ایران نشان می‌دهد یک سوم مراکز استان‎ها دارای خالص مهاجرت منفی هستند و این بدین معناست که افراد خارج شده بیشتر از افراد وارد شده به این شهرها هستند.

بر اساس یافته‌های این گزارش در بین مراکز استان‌های شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند. در این شهرها برایند جریان‌های مهاجرت داخلی در جهت کاهش جمعیت این شهرها عمل کرده است.

مطابق یافته‌های این بررسی در طی سال‌های ١٣٩٠ تا ۱۳۹۵ تعداد ۴۰۴۹۹۶ نفر از مهاجران به شهر تهران وارد شده‌اند. از این تعداد، مبدأ ۹۳.۱۹ درصد از مهاجران نقاط شهری ایران و ٧.٠٩ درصد مناطق روستایی بوده است.

مبدأ حرکت بیشترین مهاجران وارد شده به شهر تهران به ترتیب نزولی فراوانی نسبی، شهرهای کرج ۵.۶ درصد، اصفهان ٢.٩٨ درصد، مشهد ٢.٧٠ درصد، اراک ٢.٠١ درصد، اهواز ١.٩٣ درصد، قم ١.٨۵ درصد، کرمانشاه ١.٨١ درصد، شیراز ١.٧٣ درصد، تبریز ۱.۵۸ درصد و اسلامشهر ۱.۴۶ درصد بوده است.

در طی این دوره زمانی، تعداد ٣۶٩٢٨٨ نفر از مهاجران تهران را ترک کرده و از این تعداد مقصد ٨٧.۴۴ درصد یکی از نقاط شهری ایران بوده و ١٢.۵۶ درصد نیز یکی از نقاط روستایی را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند.

منبع: مرکز آمار ایران

افزایش همسرآزاری و کودک آزاری در خراسان رضوی

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در سال گذشته حدود پنج هزار و ۳۶۰ نفر زنان خیابانی در مرکز قرنطینه نگهداری شدند و ۸۹۵ نفر به مرکز بازپروری زنان انتقال داده شدند و ۳۲ مورد پذیرش در خانه امن داشتیم که زنان خشونت‌ دیده بوده‌اند و به مدت ۲ تا ۴ ماه نگهداری شدند.

وی در ادامه گفت: همسر آزاری تقریباً ده درصد رشد داشته‌ است و پنج درصد نیز در میزان کودک آزاری در سه ماهه اول امثال رشد داشته‌ایم. بیشترین آمار همسرآزاری، فراوانی خشونت‌های کلامی و عامل دیگر ارتباط غیر مؤثر بین زوجین است.

منبع: ایسنا

XS
SM
MD
LG