لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش ۲۹ درصدی شهریه مهدهای کودک تصویب شد

افزایش ۲۹ درصدی شهریه مهدهای کودک تصویب شد

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: آنچه که در سطح ملی بررسی شده بود و به کارگروه استان واگذار شد، بررسی افزایش ۲۹ درصدی نرخ مهدهای کودک بود که این افزایش نسبت به سال گذشته اعمال خواهد شد.

او افزود: مجموعه مهدکودک‌ها و سازمان بهزیستی قیمت فعلی را واقعی نمی‌داند و معتقد است از ابتدا پایه این نرخ گذاری واقعی نبوده لذا در جلسه امروز علاوه بر تصویب افزایش ۲۹ درصدی شهریه مهدهای کودک، مقرر شد کارگروهی تخصصی هزینه‌های مهدهای کودک را بررسی کند و بر اساس آن در سطح ملی پیشنهاد افزایش شهریه مهدهای کودک عنوان شود.

منبع: جوان آنلاین

برخورد با سربازهای فراری تشدید خواهد شد

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام ‏کرد که نه‌ تنها هیچ تصمیمی در مورد ارائه تسهیلات به سربازان غایب اتخاذ نشده، بلکه به‌زودی ‏برخورد با این افراد تشدید نیز خواهد شد‎.‎‏

وی گفت: «پرونده فروش ‏سربازی یا جریمه ریالی سربازی مختومه شده و دیگر اجرا نخواهد شد، بنابراین لازم است مشمولان ‏غایب به امید اجرای دوباره چنین طرح‌هایی نمانده، وضع سربازی خود را مشخص کنند‎.‎‏»‏

منبع: روزنامه شهروند

۲۰ میلیون نفر از جمعیت شهری ایران در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد زندگی می‌کنند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بافت‌های تاریخی، فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی و ناکارآمد یک چهارم مساحت ایران را تشکیل می‌دهد که حدود ۲۰ میلیون نفر در این مناطق سکونت دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد که، این بافت‌ها یک چهارم از وسعت شهرهای ایران را شامل می‌شود که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار با جمعیتی بیش از ۲۰ میلیون نفر در آنها سکونت دارند.

وی افزود: در استان گلستان نیز وسعت این مناطق حدود دو هزار هکتار است و این بافت‌ها ۱۶ درصد مساحت شهرهای استان را شامل می‌شود که ۲۸ درصد جمعیت شهری را در خود جای داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزایش ۲۸ درصدی بدهی دولت ایران به بانک‌ها

بر اساس اطلاعات موجود، بدهی دولت به بانک‌ها رو به رشد حرکت می‌کند. این در حالی است که طبق آخرین آمار بانک مرکزی از وضعیت دارایی و بدهی سیستم بانکی در پایان سال ۱۳۹۷، مجموع بدهی‌های بخش دولتی به سیستم بانکی به ۳۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸.۶ درصد افزایش دارد.

از مجموع بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی حدود ۳۰۴ هزار میلیارد تومان مربوط به خود دولت است که رشد ۳۲.۶ درصدی داشته و ۲۸ هزار میلیارد دیگر به شرکت‌ها و مؤسسات دولتی اختصاص دارد.

افزایش بدهی دولت به سیستم بانکی و قفل شدن بخش قابل توجهی از منابع بانک‌ها دست آنها را در تامین نقدینگی و اعطای تسهیلات می‌بندد.

منبع: تابناک

نرخ اختلالات روانی در میان کارگران، ۲۳ یا ۴۴ درصد؟

رسانه‌ها و مسئولان مختلف نرخ شیوع اختلالات روانی در ایران را بین ۲۳ تا ۲۵ درصد اعلام می‌کنند، آماری که در طول ۱۰ سال گذشته به همین صورت ارائه شده است. اما این آمار و ارقام در حالی ارائه شده است که دو سال پیش معاون پیشگیری اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ اختلالات روانی میان کارگران را ۳۳ درصد اعلام کرد.

از سوی دیگر پژوهشی که سال ۹۵ روی ۱۶۷ نفر از کارگران پتروشیمی در بندر عسلویه انجام شده، نشان می‌دهد که بین ۲۹ تا ۴۴ درصد کارگران افسردگی، اضطراب و استرس دارند.

میزان شیوع اختلالات روانی میان نیروی کار در ایران به درستی مشخص نیست و مهمتر از آن مشخص نیست چه مشاغلی و به چه میزان در معرض آسیب‌های روانی هستند.

تحقیق مستقل و فراگیری درباره میزان شیوع اختلالات روانی در میان نیروی کار، از کارگران گرفته تا کارمندان و افرادی که شغل آزاد دارند، صورت نگرفته و به درستی مشخص نیست حدود ۲۴ میلیون نفری که در ایران سر کار می‌روند از نظر روحی و روانی چه وضعیتی دارند و نیازمند چه خدماتی هستند.

منبع: خبرآنلاین

XS
SM
MD
LG