لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

رئیس جامعه جراحان ایران با پیوند اعضای محکومان به اعدام مخالفت کرد


اجرای یک مراسم اعدام در ایران
اجرای یک مراسم اعدام در ایران

رئیس جامعه جراحان ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، خواستار حذف ماده ۴۷ آئین‌نامه اجرای احکام کیفری مبنی بر استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام شد.

ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان که ملقب به پدر پیوند عضو ایران است، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خواستار حذف ماده ۴۷ آئین‌نامه اجرای احکام کیفری مبنی بر استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام برای اهدای عضو شد.

آقای فاضل در این نامه، ضمن ابراز مخالفت جدی با استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام به هر شکل و با هر پیش زمینه‌ای، آن را موجب نگرانی و تشویش خاطر گسترده جامعه پزشکی و «بسیار ناخوشایند، مذموم و به شدت نقدپذیر» دانسته و اعلام کرده است که پیوند اعضای محکومان به اعدام نه تنها کمک چندانی به نیازمندان نخواهد کرد، بلکه آبروی احترام برانگیز پدیده پیوند اعضا که با صرف عمر، مجاهدت و فداکاری گروهی از پزشکان این مملکت کسب شده است را به شدت تهدید و زیر سئوال خواهد برد.

ماده ۴۷ در خصوص بحث اهدای عضو محکوم به اعدام یا قصاص می‌گوید چنانچه محکوم داوطلب اهدای عضو پیش یا پس از اجرای حکم باشد و مانع پزشکی برای اهدای عضو موجود نباشد، قاضی می‌تواند دستور اهدای عضو را صادر کند. این موضوع طبق قوانین بین المللی، خلاف مبانی حقوق بشر شناخته می‌شود.

این ماده در تاریخ ۲۷ خرداد سال جاری به امضای رئیس قوه قضاییه رسید و ابلاغ شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG