لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| شیر خشک نوزاد ۱۰ درصد گران شد

شیر خشک نوزاد ۱۰ درصد گران شد

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: از دیروز قیمت شیر خشک اطفال ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این امر در پی درخواست اعضای انجمن از سازمان غذا و دارو بوده است، افزود: اعضای انجمن سال گذشته از سازمان غذا و دارو این درخواست را مطرح کردند که نهایتاً دیروز تصویب و بصورت جداگانه به تک تک شرکت‌های تولیدکننده اعلام شد. این مصوبه برای هر تولیدکننده جداگانه ارسال شده است چرا که میزان افزایش قیمت برای هر یک از تولیدکنندگان متفاوت و بین ۹.۵ تا ۱۰.۵ درصد است.

وی توضیح داد: به عنوان مثال قیمت قوطی از ۱,۷۰۰ تومان به ۳,۳۰۰ تومان رسیده، دستمزد ۳۶.۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و قیمت شیر خام نیز از حدود ۱,۴۰۰ تومان به ۲,۵۵۰ تومان رسیده است که همه این موارد بر روی قیمت محصول تولیدی ما نیز تاثیر گذاشته است.

منبع: روزنامه شهروند

رشد ۶.۵ درصدی مراجعین نزاع در سال گذشته

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد؛ در سال گذشته ۵۸۰ هزار و ۷۰ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که تعداد مصدومان ۵۴۴ هزار ۴۷۰ نفر بود، ۶.۵ درصد بیشتر شده است.

بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی بیشترین رشد سالانه مراجعین نزاع مربوط به استان البرز با رشد ۱۹.۸ درصد، اردبیل ۱۵.۳ درصد و قم با رشد ۱۳.۸ درصد بوده است و استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و البرز برحسب جمعیت بیشترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

اختلاف قیمت ۴۰ درصدی میوه در میادین با سطح شهر

اختلاف قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار با میانگین قیمت سطح شهر از مرز ۴۰ درصد عبور کرده و در محصولی همچون طالبی به ۶۰ درصد رسیده است.

روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران گزارش داد که این تفاوت قیمت در برخی میوه‌ها همچون سیب گلاب، انگور یاقوتی و خربزه به ۵۰ درصد می‌رسد و به عبارتی، قیمت بخشی از محصولات در میادین میوه و تره بار، نصف قیمت میانگین سطح شهر است.

به طور مثال، هر کیلوگرم طالبی در میادین ۲۲۵۰ تومان است، در صورتی که میانگین قیمت این محصول در خرده فروشی‌ها ۵۵۵۰ تومان است، سیب گلاب در میادین ۹۵۰۰ تومان است در حالی که در سطح شهر ۱۹۴۰۰ تومان است، به عبارتی به ازای خرید هر سه کیلوگرم میوه از خرده فروشی‌های سطح شهر، می‌توان بیش از پنج کیلوگرم میوه از غرفه‌های میادین میوه و تره بار شهرداری تهران خریداری کرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

سیستم گرمایشی غیراستاندارد در ۱۳۶ هزار کلاس درس ایران

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی مدارس ایران با اشاره به نبود زیرساخت‌های لازم برای استانداردسازی سیستم گرمایشی در مدارس برخی استان‌های از تداوم وجود سیستم‌های گرمایشی غیر استاندارد در بیش از ۱۳۶ هزار کلاس درس خبر داد.

همچنین رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران گفت: حدود ۳۰ درصد فضاهای آموزشی ایران نیاز به نوسازی دارند.

وی اظهار کرد: هم اینک میانگین سرانه فضاهای آموزشی در ایران به ۵.۲ مترمربع افزایش یافته اما فضاهای فیزیکی ۱۱ استان از این میانگین کمتر است.

منبع: ایسنا

سهم گردشگری از اشتغال ایران حدود ۷ درصد است

بر اساس گزارش ۲۰۱۸ شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) در سال گذشته میلادی، ۳۲۳ میلیون نفر در سطح جهان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در بخش گردشگری شاغل هستند و به‌ طور میانگین، بخش گردشگری سهمی ۱۰ درصدی در اشتغال کشورها دارد.

در این گزارش تعداد شاغلان بخش گردشگری در ایران یک‌میلیون و ۶۵۴ هزار نفر برآورد شده که این میزان ۰.۵۱ درصد کل اشتغال بخش گردشگری در جهان است. همچنین بخش گردشگری سهمی ۶.۹ درصدی در کل اشتغال ایران دارد.

شورای جهانی سفر و گردشگری پیش‌بینی کرده است تعداد شاغلان بخش گردشگری در جهان تا سال ۲۰۲۸ به حدود ۴۱۳ میلیون نفر و در ایران به کمتر از دومیلیون نفر خواهد رسید. بر این اساس در سال‌های آتی در سطح جهان ۹۰ میلیون نفر به شاغلان بخش گردشگری افزوده خواهد شد که سهم ایران از این افزایش فقط ۲۶۰ هزار نفر خواهد بود.

منبع: روزنامه فرهیختگان

XS
SM
MD
LG