لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

دادستان کل ایران برخوردهای خشونت آمیز پلیس با زنان را «جوسازی» خواند


بازداشت خشونت آمیز دختری از سوی پلیس در تهرانپارس به دلیل آب بازی
بازداشت خشونت آمیز دختری از سوی پلیس در تهرانپارس به دلیل آب بازی

پس از انتقادهای فراوان به برخورد خشن یک پلیس با دختر نوجوانی در پارک تهرانپارس، دادستان کل ایران چنین موضوعاتی را «جوسازی» توصیف کرده و از پلیس خواست تا «تسلیم این جوسازی ها» نشوند.

محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه گفت «هنجارشکنان باید این را بدانند که با این جوسازی‌ها و این که فیلم‌هایی را خودشان از صحنه آماده و بلافاصله پخش کنند، نمی‌توانند چهره پلیس را مخدوش نشان دهند.»

چندی پیش فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن یک مامور نیروی انتظامی، دختری را با خشونت به سمت ماشین نیروی انتظامی می‌برد.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند این افراد، که چند دختر و پسر نوجوان بودند، مشغول «آب‌بازی» در پارک بودند که با برخورد پلیس مواجه شدند.

برخورد خشونت آمیز پلیس در این فیلم با اعتراض‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شد. علاوه بر این، سی نماینده مجلس هم در این‌باره به وزیر کشور تذکر دادند.

همچنین در ابتدا اعلام شد که دو مامور که اقدام به اعمال خشونت با این دختر نوجوان کرده بودند عزل و بازداشت شدند اما کمی بعد رئیس پلیس تهران از متوقف شدن بازداشت این ماموران خبر داد.

برخورد پلیس با کسانی که ‌آن‌ها را «هنجارشکن» می‌نامد در ماه‌های اخیر شدت یافته است و فیلم‌های منتشر شده حاکی از برخوردهای خشن و ضرب و شتم مردم از سوی نیروهای پلیس منتشر می‌شود. بسیاری از این افراد به بهانه «بدحجابی» بازداشت می‌شوند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG