لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۶۰۰ نقطه در ایران با سرقت کابل مواجه است

۶۰۰ نقطه در ایران با سرقت کابل مواجه است

وزیر ارتباطات از شرکت مخابرات خواست با مسئولان انتظامی درباره سرقت کابل مذاکره کند.

وی گفت: سرقت کابل مسی به فراگیری رسیده و حدود ۶۰۰ نقطه در ایران با سرقت کابل و به نوعی با پسرفت در ارتباطات ثابت مواجه است.

وی از شرکت مخابرات ایران خواست ضمن مذاکره با مسئولان انتظامی محلی، تا پایان شهریور همه نقاط را دوباره به شبکه وصل کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

حذف گوشت و لبنیات از سبد غذایی بازنشستگان ایرانی

رئیس کانون عالی بازنشستگان با بیان اینکه سفره مستمری بگیران تامین اجتماعی روز به روز کوچک‌تر می‌شود، گفت: گوشت و لبنیات از سبد غذایی خانوار‌های بازنشسته این سازمان حذف شده است.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی با ابراز تاسف از اجرایی نشدن قانون همسان سازی پس از گذشت ده سال از تصویب آن، اظهار کرد: مسئولان مربوطه دولتی در تریبون‌های ملی و عمومی بار‌ها بر تسریع روند اجرایی این قانون تاکید کرده‌اند، اما متاسفانه پیشرفتی در اجرای آن صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: دولت مبلغی در حدود ۱۸۵ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه دولت را موظف به پرداخت سالیانه ده درصد از این بدهی‌ها از محل بودجه سنواتی مکلف کرده است. اگر روند پاسخگویی دولت به تعهداتش به همین صورت باشد، قاعدتا تا سال‌های دیگر با لشکری از فقرای بازنشسته تامین اجتماعی روبرو هستیم.

وی تاکید کرد: بر اساس قانون، بازنشستگان تامین اجتماعی باید هفت برابر حداقل حقوق را دریافت کنند، اما بر اساس آمار تنها یک دهم درصد از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته این مبلغ را دریافت می‌کنند.

منبع: خبرگزاری میزان

فعالیت بیش از ۳ میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی

عضو شورای عالی اشتغال گفت: براساس برآوردها ۳.۵میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی فعالیت دارند که آمار آنها در هیچ‌جا نیست و این کارگاه‌ها غیررسمی و بدون تابلو هستند.

وی افزود: برخی از این کارگاه‌ها در خیابان‌های اصلی تهران مانند خیابان جمهوری هستند که کارگران در آنها اقدام به خیاطی می‌کنند که در ملاعام هستند اما هیچ‌گونه شناسنامه کارگری در آن کارگاه‌ها وجود ندارد و این به خاطر ضعف نظارت وزارت کار است و این کارگران در کارگاه‌های بدون شناسنامه جزو فراموش‌شدگان به شمار می‌روند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ادامه داد: گاهی اوقات قراردادهایی با کارگران بسته می‌شود که فقط روی کاغذ است اما مفاد آن اجرا نمی‌شود و حداقل‌های قانونی در مورد آنها اجرا نمی‌شود و کارگر حق اعتراض ندارد و از این موارد در میان پیمانکاران تامین نیرو به وفور یافت می‌شود.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

سرگردانی ۸ هزار دانش آموز تهرانی

مشاور مدیرکل آموزش‌ و پرورش شهر تهران از فشار مالکان حقوقی مدارس شهر تهران برای اجرای حکم قلع و قمع و پلمب مدارس خبر داد و گفت: اگر حکم یکی از نهادها که مالکیت ۱۱ مدرسه را دارد، اجرا شود، هشت هزار دانش‌آموز تهرانی سرگردان می‌شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه شهر تهران به لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین شهرهای ایران است پلمب هر یک از مدارس، ما را با مشکلات متعددی برای سامان دادن به تحصیل دانش‌آموزان مواجه می‌کند.

وی اضافه کرد، افزایش نرخ اجاره و فروش املاک موجب شده است که فشار برخی مالکان حقیقی مدارس به آموزش و پرورش بیش از گذشته شود اما در این میان شاهد هستیم که در نهایت تاسف حتی مالکان حقوقی نیز به دنبال تغییر کاربری ملک آموزشی هستند تا ارزش ملک آنها چند برابر شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

سرانه تولید زباله در اهواز بیش از ۲.۵ برابر استاندارد جهانی است

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: در هر شبانه‌روز هفت تن زباله عفونی و ۱۰ تن زباله بیمارستانی در اهواز تولید می‌شود، سرانه جهانی تولید زباله روزانه ۳۰۰ گرم در حالی که این رقم در اهواز ۷۰۰ گرم است یعنی سرانه تولید زباله در اهواز بیش از ۲.۵ برابر استاندارد جهانی است.

وی گفت: ۶۹ درصد زباله‌ها در اهواز، تر و ۳۱ درصد آن خشک است. همچنین تولید زباله در اهواز روزانه ۷۷۰ تن است که با زباله تولیدی در شهرهای اطراف، به ۹۵۰ تن در روز می‌رسد و در حال حاضر از ۷۷۰ تن زباله تولیدی در شهر اهواز، یک درصد آن در کارخانه پردازش با ۱۱۰ کارگر پردازش می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

XS
SM
MD
LG