لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| قیمت کتاب در پنج ماه گذشته ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است

قیمت کتاب در پنج ماه گذشته ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است

بررسی آمارهای نشر در پنج ماه اخیر از دی ما سال گذشته تا اردیبهشت ماه سال جاری بیانگر بی‌ثباتی در بازار کتاب است.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب از دی‌ ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸، شمارگان کتاب‌ها پایین و پایین‌تر آمده است و این در حالی‌ست که اردیبهشت‌ماه هر سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود و همین امر باید در بالا رفتن شمارگان تاثیر داشته باشد. در این‌ بازه زمانی، تیراژ کتاب با افت ۳۶ درصدی مواجه بوده است.

بر اساس این گزارش در اسفند ماه سال گذشته، ۱۶ هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب منتشر شده و در فروردین سال جاری این تعداد، به ۲۶۲۴ عنوان رسیده است؛ یعنی نزدیک به ۸۴ درصد، کاهش داشته است.

کارشناسان معتقدند افزایش قیمت کتاب، اگر همینطور ادامه پیدا کند خرید کتاب هر روز کم‌تر می‌شود و کتابفروشان، ناشران و شرکت‌های پخش، هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شوند.

نوسان قیمت در بازار نشر، یکی دیگر از موضوعاتی است که می‌توان در آمار منتشر شده از سوی روابط عمومی خانه کتاب به‌ وضوح مشاهده کرد که قیمت متوسط کتاب ظرف پنج ماه گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

فاصله تورمی دهک‌ها در خرداد ماه به ۳ درصد رسید

نرخ تورم کل ایران در خرداد ماه ١٣٩٨ برابر ۳۷.۶ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٧.١ درصد برای دهک اول تا ۴۰.۲ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۵۲.۲ درصد برای دهک اول تا ۵۷.۸ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزايش را نشان می‌دهد. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.۶ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد افزايش نشان می‌دهد.

منبع: مرکز آمار ایران

ممنوعیت کشت برنج در استان‌های غیرشمالی ابلاغ شد

معاون وزیر جهاد گفت: طرح ممنوعیت کشت برنج در هیات دولت مصوب و به استان‌ها ابلاغ شده است و در طول سه سال به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد و از آنان حمایت نخواهد شد.

به گفته این مقام دولتی کشت برنج جز در دو استان شمالی گیلان و مازندران ممنوع است.

معاون وزیر جهاد درباره معطل ماندن طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی نیز اظهارداشت: این طرح در حال تدوین است و در کمیته‌ای تخصصی بررسی می‌شود؛ مشکلاتی در زمینه الگوی کشت وجود دارد و یکی از آنها این است که کشاورزان کشت خود را بر اساس میزان درآمدی که آن کشت دارد، تعیین می‌کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

۳۵ درصد بودجه سال ۹۶ تهران معلوم نیست کجا هزینه شده است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: براساس گزارش تفریغ‌، بیش از ۳۵ درصد بودجه سال ۹۶ معلوم نیست کجا هزینه شده است. طبق این گزارش ۳۱ هزار میلیارد ریال عدم تعادل بین منابع و مصارف بودجه سال ۹۶ است. طبق توضیح حسابرس شورا نیز، این رقم ناشی از ایرادات نظام بودجه ریزی شهرداری تهران است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، تاکید کرد: باید به صورت شفاف گزارش ارائه شود که از محل دیون چه میزان بدهی پرداخت شده و چه مقدار هزینه عمرانی و جاری بوده است.

منبع: ایلنا

معاملات مسکن در خرداد ماه ۶۰ درصد کاهش پیدا کرد

به گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در خرداد ماه سال جاری ۶۱۲۷ فقره معامله مسکن انجام شد که نسبت به ماه مشابه سال گذشته که ۱۵۲۰۹ فقره معامله بوده، ۵۹.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته نسبت به خرداد سال گذشته، رشد ۱۰۶.۸ درصدی داشته است.

تعداد معاملات واحد مسکونی در خرداد ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن نیز کاهش ۵۰.۲ درصدی داشته است. در عین حال میانگین هر متر مربع در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت ماه سال جاری افزایش ۵.۶ درصدی داشته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

XS
SM
MD
LG