لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| رشد ۲۰ درصدی هزینه پیامک‌های بانکی

رشد ۲۰ درصدی هزینه پیامک‌های بانکی

بر اساس اطلاعات موجود، در روز‌های اخیر برخی از بانک‌ها با ارسال پیامک به مشتریان خود در خصوص افزایش کارمزد پیامک‌های ارسالی اطلاع رسانی کردند. هزینه ارسال پیامک‌های بانکی به مشتریان که تا به حال ۱۰ هزار تومان بود با رشد ۲۰ درصدی به رقم ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است.

البته این افزایش قیمت هنوز از سوی بانک مرکزی اطلاع رسانی نشده و این افزایش قیمت تنها مربوط به برخی از بانک‌ها می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

صنعت پوشاک ایران مشکل تامین مواد اولیه دارد

یک عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران گفت: واحدها به شدت با کمبود مواد اولیه روبرو هستند به نحوی که در ۴۰ سال گذشته چالش امروز کمبود مواد اولیه برای صنایع ایران سابقه نداشته است.

وی گفت: تولیدکنندگان پوشاک، مواد اولیه از جمله نخ برای چرخه فعالیت اولیه خود ندارند، اغلب مواد اولیه در گیر و دار واسطه‌ها قرار گرفته و تولید کنندگان مجبور هستند با پرداخت هزینه‌های بسیار بالا مواد اولیه را تهیه و اقدام به تولید محصول کند. با محدودیت‌های فعلی بخش خصوصی حتی نمی‌تواند با ارز آزاد مواد مورد نیاز خود را تهیه کند.

این عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران گفت: در پنبه و نخ ما ۷۰ درصد نیازمند واردات هستیم. علاوه بر این در پارچه‌های تخت نیز به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه ۷۰ درصد وابسته به واردات شده‌ایم و جالب اینجاست ما ۹۰ درصد دکمه‌های ایران را از چین وارد می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مرگ بیش از ۳ هزار موتورسوار در ‌سال گذشته

سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که‌ سال گذشته سه ‌هزار و ۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۳۶۰۸ نفر مرد و ۱۳۷ نفر زن بودند.

براساس این آمار، تلفات موتورسیکلت‌ سواران ۲۱.۸‌ درصد از کل تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است و براساس آمارهای موجود بیشترین آمار تلفات موتورسواران در‌ سال گذشته به ترتیب مربوط به استان تهران با ۳۸۶، فارس با ۳۲۷، اصفهان با ۲۸۹ و کمترین آن مربوط به ایلام با ۱۲، کهگیلویه‌وبویراحمد با ۲۲ و اردبیل با ۲۳ فوتی بوده است.

منبع: روزنامه شهروند

۸۰ میلیون نفر بستر مناسبی برای استفاده از حمل و نقل عمومی ندارند

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد از اتوبوس‌های ایران فرسوده است و آن درصدی هم که فعال هستند مشکلات خاص خود را دارند و ما نتوانسته‌ایم بستر مناسبی را برای استفاده ۸۰ میلیون نفر از حمل و نقل عمومی ایجاد کنیم.

این مقام دولتی اضافه کرد: حدود ۲۳ هزار دستگاه اتوبوس در ایران داریم که بیش از ۶۰ درصد آنها فرسوده هستند. میانگین سنی اتوبوسرانی ما بیش از ۱۰ سال است و ناوگان مینی‌بوس رانی ما بیش از ۲۹ سال است که سن بسیار بالایی است. بسیاری از اتوبوس‌های شهری و کلان‌شهرها تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ندارند و نیاز هست که تدبیری اندیشیده شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما – خبرگزاری فارس

مستمری‌بگیران، بحران صندوق‌های بازنشستگی را با گوشت و استخوان لمس می‌کنند

عضو فراکسیون جوانان مجلس، اشتغال به کار یک هزار بازنشسته مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را دهن‌کجی به نسل‌های جدید دانست.

ناهید تاج‌الدین، گفت: به‌‌رغم آن که جوانان ۴۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند اما براساس اطلاعات مرکز آمار ایران ۲۵.۳ درصد آنها در سال ۹۶ بیکار بودند و با گذشت نزدیک به یک سال از تصویب قاطعانه قانون منع به‌ کارگیری بازنشستگان در مجلس، هنوز این قانون آن‌گونه که باید و شاید برای آنان اجرا نشده و سرعت، دقت و اجرای آن برخلاف انتظار نمایندگان ملت بوده است.

وی افزود: کارگران برابر ۴۱ ماده قانون کار باید حداقل دستمزدشان بر مبنای نرخ تورم و هزینه‌های معیشت تامین شود اما رشد قیمت‌ها طی چند ماه گذشته، افزایش دستمزد آنها را خنثی کرده و هزینه ماهانه زندگی آنها سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برآورد شده که با حداقل دستمزد فرسنگ‌ها فاصله دارد و همه افزایش ۳۶ درصدی حقوق کارگران را تورم لجام‌گسیخته بلعیده و دیگر چیزی برای سبد خانوار آنها باقی نگذاشته است. همچنین مستمری‌بگیران و بازنشستگان بحران صندوق‌های بازنشستگی را با پوست، گوشت، خون و استخوان لمس می‌کنند و شریک بحران این صندوق‌ها شدند.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

XS
SM
MD
LG