لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتا ناشی از فشار خون بالا می‌میرند. باید به این آمار، سال‌های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است.

وی افزود: نتایج یک مطالعه در ایران نشان داده است که تنها ۵۰ درصد مبتلایان فشار خون که از بیماری خود اطلاع دارند، فشار خونشان کنترل می‌شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می‌شود نیز، فقط ۵۰ درصد درمان می‌شوند و مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵ سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

منبع: وبسایت عصر ایران

۸۰ درصد کارخانه‌های آسفالت سازی تعطیل شدند

رئیس انجمن آسفالت از تعطیلی ۸۰ درصد کارخانه‌های تولید آسفالت در دو استان تهران و البرز خبر داد و گفت: از ۶۵ کارخانه فعال در صنعت آسفالت کمتر از ده کارخانه فعال است و بقیه کارخانه‌ها بیش از دو سال است که هیچ فعالیتی ندارند و هر سال بطور متوسط هفت کارخانه از چرخه تولید خارج می‌شود.

وی گفت: افراد شاغل در این صنعت بیش از ۲۰ هزار نفر هستند و اگر روند تعطیلی کارخانه‌ها با همین روند پیش برود سال آینده ۱۵ هزار نفر از شاغلان این صنعت قطعا کار خود را از دست خواهند داد.

به گفته رئیس انجمن آسفالت، مطالبات کارخانه‌های آسفالت از شهرداری تهران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده و متاسفانه شهرداری تهران یک سال است که مطالبات را نداده، اما برای کارخانه‌های وابسته به خودش، بصورت نقد قیر و دیگر مواد اولیه خریداری می‌کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اضافه کاری‌های اجباری مشکل اصلی پرستاران است

رئیس نظام پرستاری سراب با اشاره به مشکلات متعدد جامعه پرستاری گفت: اضافه کاری‌های اجباری که طی چند سال اخیر به واسطه کمبود نیروی پرستاری بوجود آمده، یکی از مشکلات پرستاران به شمار می‌رود و نیاز به حمایت بیشتر دارد.

وی اظهار داشت: در شرایطی که اضافه کاری غیر فیزیکی پرستاران با اجرای قانون بهره وری حذف شده برای اضافه کاری فیزیکی پرستاران هم مبلغ پرداختی به ازای هر ساعت ناچیز بوده و این در حالی است که در سازمان و ادارت دولتی هم اضافه کاری غیرفیزیکی حذف نشده است و هم مبلغ پرداختی به ازای هر ساعت متفاوت از کادر درمان است.

رئیس نظام پرستاری سراب افزود: مشکل اصلی کم بودن حقوق پایه کادر و عدم محاسبه تفاوت تطبیق در محاسبه اضافه کاری و پایین بودن فیش حقوقی پرستاران است که باید برطرف شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

نگرانی از آینده ۱۵۰ هزار مربی مهدکودک در ایران

معاون دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: وضعیت مهدهای کودک خوب نیست. در چند سال اخیر افزایش قیمت گذاری تا درصدی اتفاق افتاد که مبلغی مناسب و واقعی برای مهدهای کودک نبود. با عدم افزایش قیمت تا نرخ قابل اطمینان، نگران ۱۵۰ هزار نفر مربی، مدیر و فعال در مهدهای کودک هستیم.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت نیز گفت: مهدهای کودک با بنگاه‌های تولیدی تفاوت دارند؛ بنگاه‌ها دارای صورت‌های مالی و اسناد متنوعی هستند ولی مهدهای کودک نیازمند بازدید میدانی هستند. از طرفی شرایط اجاره مهدها در نقاط مختلف شهر متفاوت است و این بازدیدها ممکن است فرایند نرخ گذاری را طولانی کند.

منبع: ایسنا

دستگاه قضائی و ناجا در مقابله با بدحجابی کوتاه نمی‌آیند

دادستان کل ایران گفت: امروز مسئله‌ حجاب و عفاف دستاویزی برای رسیدن به مطامع و خواسته‌های دشمن شده است و آنها با انواع اقدامات تلاش دارند تا با بهره‌مندی از این مسئله، فرهنگ غربی را در ایران رواج دهند که باید مراقب باشیم و مجلس وظیفه دارد تا قانون حقوق عمومی را بسرعت تصویب نموده و زمینه را برای برخورد با متجاورین حقوق عمومی فراهم نماید.

وی اضافه کرد، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی در مقابله با بدحجابی کوتاه نیامده و تمام تلاش خود را در مبارزه با بی بندوباری در جامعه ارائه خواهند کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

XS
SM
MD
LG