لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| قیمت بلیت قطارهای بین شهری به طور متوسط ۲۲ درصد افزایش یافت

قیمت بلیت قطارهای بین شهری به طور متوسط ۲۲ درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا اعلام کرد که با آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۹ خرداد ماه سال جاری شاهد افزایش ۲۲ درصدی قطعی قیمت بلیت قطارهای بین شهری تهران – مشهد، افزایش متوسط ۲۲ درصدی سایر قطارها در مسیرهای به جز تهران – مشهد و افزایش ۲۲ درصدی قطعی بلیت قطارهای پر سرعت (ترن ست) خواهیم بود و بلیت قطارهای حومه‌ای فعلا مشمول افزایش قیمت نخواهند بود و در جلسه بعدی شورای عالی راه و ترابری در مورد آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

منبع: فرارو

شکاف تورمی ۱۰ دهک هزینه‌ای به ۲.۹ درصد رسید

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در اردیبهشت‌ امسال به ۲.۹ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۱.۲ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بیشترین میزان تورم به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت‌ماه ١٣٩۸ نسبت به دوازده ماه منتهی به اردیبهشت‌ ماه ١٣٩۷ مربوط بـه دهک دهم معادل ۳۶.۶ درصد و همچنین بیشترین میزان تورم نقطه‌ای اردیبهشت ۹۸ مربوط به دهک دهم با ۵۵.۹ درصد است.

بر این اساس میزان تورم دهک دوم در این بازه زمانی ۳۴.۸ درصد، دهک سوم ۳۴.۹ درصد، دهک چهارم ۳۴.۸ درصد، دهک پنجم ۳۴.۸ درصد، دهک ششم ۳۴.۶ درصد، دهک هفتم ۳۵.۲ درصد، دهک هشتم ۳۵.۳ درصد و دهک نهم ۳۵.۶ درصد بوده است. فاصله تورم دهک اول و دهم در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت‌ ماه ۹۷ برابر ۳.۱ درصد بوده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

کمبود ۱۶۰ خودروی مناسب سازی شده بهزیستی

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران از کمبود خودروهای مناسب سازی به عنوان یکی از کمبودها یاد کرد و افزود: با وجود راه اندازی بیش از ۱۶۰ مرکز از سال ۹۶ به بعد، خودروهای مورد نیاز تامین نشده است؛ این سازمان در حال حاضر ۴۰۰ خودروی اورژانس اجتماعی در اختیار دارد و به ۱۶۰ خودروی دیگر نیازمند است. قبلا این خودروها از خارج وارد می‌شدند، اما طبق مصوبه دولت واردات خودرو ممنوع شده و باید از تولیدات داخلی استفاده کنیم.

وی گفت: خودروهای مناسب سازی شده یکی از اولویت‌های اساسی برای تکمیل چرخه ارائه خدمات است که امیدواریم اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه ایران تامین شود. قبل از به وجود آمدن شرایط اقتصادی فعلی و گرانی‌ها، هر کدام از این خودروها را به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان تامین می‌کردیم که اکنون قیمت آنها حداقل دو تا سه برابر افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری برنا

تولید میگو در سال‌جاری علی‌رغم پیش‌بینی‌ها، کاهش یافت

مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران گفت: علی‌رغم پیش‌بینی تولید ۶۰ هزار تن میگو در سال ۹۸، با توجه به افزایش قابل توجه هزینه‌های تولید، حداکثر ۴۲ تا ۴۵ هزار تن آن محقق می‌شود که کمتر از سال گذشته است.

وی ادامه داد: هزینه تمام شده تولید هر کیلوگرم میگو در سال گذشته ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان بود، اما امسال به ۲۴ تا ۲۷ هزار تومان افزایش یافته است و افزایش قیمت خوراک که بیش از ۶۵ درصد هزینه تولید میگو را شامل می‌شود دلیل اصلی افزایش هزینه تولید میگو در سالجاری است.

این مقام دولتی افزود، افزایش قیمت هر قطعه لارو (بچه) میگو دلیل کاهش تولید است. قیمت هر قطعه لارو میگو در سال گذشته ۱۸ تا حداکثر ۲۳ هزار تومان بود، اما در سالجاری قیمت هر قطعه آن از ۳۵ هزار تومان آغاز و تا ۵۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

منبع: ایلنا

عبور از هفت خوان رستم برای گرفتن یک مجوز کار

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار معتقد است ایجاد یک میلیون شغل در سال با توجه به شرایط فعلی اقتصاد سخت و دشوار است؛ بسیاری از کارخانه‌ها در حالت رکود به سر می‌برند و شهرک‌های صنعتی با کمتر از توان و ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

این عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به وجود موانع کارآفرینی در ایران اظهار کرد: متاسفانه موانع بسیاری در مسیر کارآفرینان وجود دارد که اجازه نمی‌دهد ایده‌های خود را به اجرا درآورند و تعدد دستگاه‌های صادر کننده مجوز باعث شده کارآفرینان نتوانند در فضای موجود کسب و کار فعالیت کنند به نحوی که اگر کارخانه‌داری بخواهد کارخانه راه اندازی کند برای گرفتن مجوز باید از هفت خوان رستم بگذرد.

منبع: ایسنا

XS
SM
MD
LG