لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بحران کمبود مدرسه در بجنورد

بحران کمبود مدرسه در بجنورد

افزایش جمعیت شهر بجنورد و قدیمی بودن ساختمان‌های مدارس سبب شده تا دغدغه‌ها برای تامین فضای آموزشی در بجنورد بیشتر شود. آموزش و پرورش شهرستان بجنورد در حالی با مشکل کمبود مدرسه دست و پنجه نرم می‌کند که اکنون بیش از ۱۰ فضای آموزشی آن در اختیار دیگر نهادها است و برخی از مدارس کاربردی غیرآموزشی پیدا کرده‌اند.

مدیر آموزش و پرورش بجنورد گفت: اکنون در شهرها و روستاهای این شهرستان با کمبود شدید مدرسه روبه رو هستیم و به همین علت ۷۳ درصد از مدارس ابتدایی بجنورد و ۴۵ درصد از کل مدارس این شهر به صورت دونوبته دایر می‌شود.

به گفته وی، سرانه فضای آموزشی در شهرستان بجنورد به ازای هر دانش آموز ۴.۷ مترمربع است که این رقم در استان ۵.۲ مترمربع است.

مدیر آموزش و پرورش بجنورد خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت، تخریب مدارس در زلزله سال ۹۶ و فرسوده بودن بافت مدارس نیاز به ساخت مدرسه را در شهرستان بجنورد افزایش داده است.

منبع: ایرنا

کاهش صادرات رب گوجه‌فرنگی

جدیدترین آمار تجارت خارجی مربوط به فروردین ماه امسال نشان می‌دهد که صادرات رب گوجه‌فرنگی به حدود چهار میلیون و ۲۱۸ هزار کیلوگرم رسیده که ارزش آن حدود پنج میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که بررسی روند صادرات رب گوجه‌فرنگی در فروردین ماه سال گذشته نشان می‌دهد که در این مدت حدود پنج میلیون و ۸۸۹ هزار کیلوگرم با ارزش هشت میلیون و ۴۵۸ هزار دلار صادرات انجام شده است.

بر این اساس مقایسه آمار گمرک نشان می‌دهد که صادرات رب گوجه‌فرنگی در فرودین ماه امسال با کاهش ۲۸ درصدی همراه بوده است.

رب گوجه‌فرنگی از جمله کالاهای پر حاشیه در سال گذشته بود که با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شد و تورم ثبت شده برای این کالا حتی تا بیش از ۲۴۰ درصد در اسفندماه ۹۷ نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۶ رسید.

منبع: ایسنا

فروش فوری جوابگوی بازار خودرو نیست

یک کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه فروش فوری‌ها دیگر جوابگو بازار خودرو نیست، گفت: باید مشکل تولید برطرف شود، تا زمانی که مشکل تولید برطرف نشود و عرضه خودرو به بازار متعادل نشود بازار به تعادل نمی‌رسد.

به گفته این کارشناس، عامل بروز این مشکل ناقص بودن برنامه‌های دولت در حمایت از صنعت خودروسازی است و اگر بدهی خودروسازان به موقع پرداخت شود قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.

وی گفت: پراید قبل از عید ۳۶ میلیون تومان بود که با توجه به متغیرهایی از جمله نرخ ارز باید حدود ۴۰ میلیون تومان باشد، اما در بازار ۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این تفاوت قیمت همان حباب موجود است و ادعا شده تولید خودرو دو برابر شده، اما باید دید میزان خودروهای ناقص تولید شده چند برابر شده است.

منبع: خبرآنلاین

علت کاهش پروازها در فروردین سال ۹۸ اعلام شد

بر اساس آمار سازمان هواپیمایی ایران، بررسی تعداد پروازهای انجام شده در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین سال گذشته که ۵۶۷۴ پرواز بوده، حکایت از کاهش ۱۱.۱ درصدی پروازها دارد. بر اساس این آمار هواپیمایی ایرتور و تابان در صدر فهرست بیشترین تاخیرات پروازی فروردین ماه امسال قرار گرفته‌اند.

بنا بر این گزارش، در فروردین ماه امسال ۵۰۴۲ پرواز توسط ایرلاین‌های داخلی در فرودگاه مهرآباد انجام شده که از این ۱۶۰۰ پرواز معادل ۳۱.۷ درصد سهم پروازهای تاخیردار بوده که در بین ایرلاین‌ها، هواپیمایی تابان با ۴۸ درصد و ایران ایران‌تور با ۴۶ درصد در صدر فهرست بیشترین تاخیرات پروازی قرار دارند.

منبع: انتخاب

خسارت ۳۶۰۰ میلیاردی سیل به شبکه راهی ایران و تخریب صددرصدی در برخی استان‌ها

رئیس سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای گفت، در جریان وقوع سیل در فروردین ماه و ادامه آن حدود ۱۴ هزار کیلومتر از شبکه راهی ایران دچار آسیب و تخریب شدند. در برخی از این استان‌های سیل‌زده میزان تخریب به صورت صد در صدی بود و در برخی از استان‌ها سیل به شبکه راهی آسیب وارد کرد که نیاز به ترمیم و تعمیر دارند. طبق آخرین محاسبات چیزی حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه راهی ایران وارد شده است.

وی گفت: در جریان وقوع سیل سه هزار متر پل آسیب دید که برخی از آن‌ها هم تخریب صددرصدی داشتند. در نهایت به ۸۸ دستگاه از پل‌های ایران در وسعت ۱۰ متر تا ۵۰ متر آسیب وارد شد که برای برقراری ارتباط مجبور به نصب پل‌های فلزی شدیم که هزینه‌های بسیار بالایی را در بر داشتند.

منبع: خبرگزاری میزان

XS
SM
MD
LG