لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مسکن در یک‌ سال ۱۱۲درصد گران شد

مسکن در یک‌ سال ۱۱۲درصد گران شد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران را در اردیبهشت ماه ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد و نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بنا بر این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت امسال به ۱۲.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۲۲.۶ و ۱۹.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.

منبع: ایسنا

سقوط ۸ پله‌ای ایران در آمار بانک جهانی

بانک جهانی
بانک جهانی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، ما در ایران با معضل محیط کسب و کار روبه رو هستیم و این در صورتی است که در رده‌بندی جهانی مسئله بهبود فضای محیط کسب و کار بسیار حائز اهمیت است.

به گفته این مقام دولتی، براساس آمار بانک جهانی ایران نسبت به سال گذشته چهار پله و نسبت به دو سال گذشته دو پله سقوط داشته است و به طور کلی در رده‌بندی بانک جهانی سقوط هشت پله‌ای را تجربه کرده‌ایم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

کاهش واردات کالاهای سرمایه‌ای

براساس آخرین آمارهای سازمان توسعه تجارت، در نخستین‌ ماه امسال ۲.۳ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده که ۶۳ درصد آن اقلام واسطه‌ای، ۲۲ درصد مصرفی و تنها ۱۳ درصد آن کالاهای سرمایه‌ای ازجمله ماشین‌آلات بوده که در مقایسه با میانگین کل واردات سال گذشته، سهم واردات کالاهای مصرفی رشد و کالای واسطه‌ای تغییری نداشته است.

این گزارش می‌افزاید: در فروردین امسال سهم کالاهای سرمایه‌ای در ترکیب واردات ۲.۸ درصد کمتر شده درحالی‌که سهم کالاهای مصرفی ۵.۷ درصد رشد داشته است.

اتاق تهران می‌افزاید: تجربه اعمال سیاست نادرست واردات کالاهای اساسی با نرخ ارز ارزان در سال‌۹۷ نه‌ تنها باعث کاهش قیمت این کالاها در بازار نشد و به‌دست مردم هم با قیمت مورد نظر دولت نرسید، بلکه به‌دلیل اشتباه‌ بودن سیاست یاد شده و ناکارآمدی نظام توزیع، رانت و فساد نهفته در این بخش، عملا محصولات غذایی بالاترین افزایش قیمت را در یک سال گذشته تجربه کرده است.

منبع: روزنامه همشهری

افزایش قیمت مصوب مرغ

نایب ‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران ایران از درخواست مرغداران برای افزایش قیمت مرغ و موافقت وزارت جهاد کشاورزی با آن خبر داد و گفت: «قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده از ١١‌هزار و ۵۰۰ تومان به ١٢‌هزار و ٩٠٠ تومان افزایش می‌یابد.»

وی افزود: «همچنین براساس این درخواست قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ زنده از مرغداران به ٨‌ هزار و ٨٠٠ تومان افزایش می‌یابد.»

منبع: روزنامه شهروند

بیش از ۵۶ هزار واحد مسکونی روستایی سیلزده نیازمند بازسازی است

خسارت سیل به واحدهای مسکونی روستایی
خسارت سیل به واحدهای مسکونی روستایی

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها گفت: بر اثر سیل‌هایی که از ۲۸ اسفند سال گذشته و سال ۹۸ در ۲۵ استان ایران رخ داد، خسارت‌های فراوانی به واحدهای مسکونی و تاسیسات روستایی وارد شد که در مجموع ۵ هزار و ۱۴۸ روستا از این سیل متاثر بودند و مجموعا ۵۶ هزار و ۴۶۹ واحد مسکونی روستایی آسیب جدی دیده‌اند که نیازمند بازسازی هستند.

وی ادامه داد: در مجموع ۱۰۱ هزار و ۶۲ واحد مسکونی روستایی و شهری در این سیل‌ها خسارت دیدند که ۱۱ هزار و ۸۴۶ واحد آن شهری است و نیاز به بازسازی دارد.

منبع: ایرنا

XS
SM
MD
LG