لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| شاخص فلاکت در ایران به بالای ۵۰ رسیده است

شاخص فلاکت در ایران به بالای ۵۰ درصد رسیده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نرخ تورم در حال حاضر حدود ۴۰ درصد و میزان بیکاری حدود ۱۳ درصد است که شاخص فلاکت را به بیش از ۵۰ درصد می‌رساند.

وی گفت: یک فرد زمانی مفلوک می‌شود که شغل نداشته باشد و از سوی دیگر هر روز قیمت کالاها افزایش یافته و درآمدی برای خرید آن نداشته باشد. زمانی که نرخ بیکاری و تورم با یکدیگر جمع می‌شود شاخص فلاکت به دست می‌آید که هر چقدر رقم آن بالاتر باشد، یعنی شاخص و رقم آن در جامعه بیشتر است.

این مقام دولتی اضافه کرد: دولت برای کاهش شاخص فلاکت باید نرخ بیکاری و نرخ تورم را کاهش دهد و در حال حاضر تورم در ایران ناشی از فشار عرضه است که در این راستا باید تولید افزایش یابد.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

مجازات «بی‌حجابی» در معابر اعلام شد، زندان و جزای نقدی

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا گفت: در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به زندان از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

وی گفت: چنانچه فردی در ملاءعام قرار بگیرد و مرتکب رفتاری شود که قانون گذار آن را جرم دانسته، نیروی انتظامی به عنوان ضابط دستگاه قضائی موظف است با جرم مشهود برخورد کند. جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می‌شود که قانون برای آن مجازات تعیین کرده است و بر اساس شرایط مجرم و تصمیم محاکم قضائی، مجرم به یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود.

منبع: ایسنا

افزایش نرخ تورم تولیدکننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در زمستان ۹۷

شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در فصل زمستان سال ١٣٩٧ برابر با ۳۶۸.۵ بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶۰.۵ درصد افزایش یافته است. شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۷.۸ درصد افزایش یافته است.

شاخص «زراعت و باغداری» در فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن و چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۴۲.۰ درصد و ۴۵.۴ درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «میوه‌ها و میوه‌های آجیلی» در فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن و چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۴ درصد و ۵۴.۴ درصد افزایش داشته است.

شاخص «دامداری سنتی» در فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن و چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۹۶.۹ درصد و ۵۳.۰ درصد افزایش داشته است.

منبع: درگاه ملی آمار

قیمت نان‌های صنعتی ۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت

رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی ایران گفت: قیمت انواع نان صنعتی در سال جاری ۵ تا ۲۰ درصد با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه آنها افزایش یافته است. قیمت نان‌های سفید مانند نان ساندویچی و فرانسوی كه مصرف عام دارند پنج درصد و نان‌های مغزدار، جو و چاودار افزایش قیمت بیشتری داشته‌اند به طوری كه قیمت نان مغزدار ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه كرده است.

وی افزود: حدود ۳۰ درصد صنایع تولید كننده نان صنعتی به دلیل شرایط بد اقتصادی در سال گذشته تعطیل شدند و برخی دیگر از آنها نیز شرایط خوبی ندارند و تنها برای حفظ برند خود به تولید ادامه می‌دهند. تمام تولید كنندگان در سال جاری افزایش هزینه داشتند كه تولید كنندگان نان صنعتی نیز شامل این امر می‌شوند اما قدرت خرید مردم متناسب با آن افزایش نیافته است.

منبع: روزنامه کیهان

کمبود ۱.۵ میلیون مسکن در ایران

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: میزان تولید مسکن در سه سال منتهی به امسال نامناسب بوده است و هر سال حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی عقب هستیم. وزارت راه و شهرسازی می‌تواند عرضه و تقاضا را تحریک و به شکل‌گیری بستری برای ایجاد یک امنیت روانی برای سازندگان کمک کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

XS
SM
MD
LG