لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| كاهش محسوس مصرف لبنیات و قد کوتاه شدن ایرانی‌ها

كاهش محسوس مصرف لبنیات و قد کوتاه شدن ایرانی‌ها

عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران گفت: متاسفانه شیر در سبد غذایی خیلی از ایرانی‌ها جایی ندارد، آمارها از كاهش محسوس مصرف لبنیات حكایت دارند و اگر فكری برای آن نشود ۱۰ تا ۲۰ سال دیگر شاهد بیماری‌هایی نظیر پوكی استخوان، راشیتیسم و كوتاهی قد فرزندان مان خواهیم بود.

وی گفت: بر اساس سبد غذایی پیشنهادی برای افراد ۱۸ تا ۵۰ سال از سوی وزارت بهداشت ایران، هر فرد باید ماهانه ۸ لیتر شیر، ۳ كیلوگرم ماست و حدود ۵۰۰ گرم پنیر مصرف كند، اما در طول چند سال گذشته مصرف شیر و لبنیات به شكل محسوسی تا ۲۵ درصد كاهش یافته و با توجه به نقش بی بدیل و بدون جانشینی كه شیر در تغذیه انسان دارد از این نظر یک كمبود فاحشی در وضعیت غذایی ما ایجاد شده است.

وی افزود: كارشناسان تغذیه دو دلیل اصلی این مسئله را كاهش قدرت خرید خانوار و افزوده شدن بیش از حد روغن پالم به شیر و محصولات لبنی از سوی برخی كارخانه‌ها عنوان کردند.

منبع: روزنامه کیهان

توقیف ۱۲ هزار خودرو در سال ۹۷ به دلیل «دوردور»

رئیس پلیس راهور گفت: پلیس در زمینه برخورد با دور دورهای غیر متعارف در سال ۹۷، گواهینامه یک هزار و ۲۷۹ نفر را ضبط و ۱۲ هزار و ۸۴ دستگاه خودرو را توقیف كرده است.

وی گفت: قانون گذار برای برخورد با چنین مواردی پیش بینی‌هایی نیز داشته است، که برابر ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی هر كسی با هیاهو و جنجال یا حركات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از كسب و كار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محكوم خواهد شد. از طرف دیگر، در مواردی خاص برای متخلفان از مقررات، تشدید مجازات پیش بینی شده كه یكی از نمونه‌های آن ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی است.

وی گفت: در سال ۹۷ پلیس در زمینه برخورد با دور دورهای غیر متعارف و تخلفات رانندگی در سطح شهرهای بزرگ، ۲۰ هزار و ۶۹۹ نفر را اعمال قانون، گواهینامه یک هزار و ۲۷۹ نفر را ضبط، ۱۲ هزار و ۸۴ دستگاه خودرو را توقیف، یک هزار و ۶۴۱ نفر را به مراجع انتظامی معرفی كرده و یک هزار و ۲۲۸ نفر را هم به مراجع قضایی ارجاع داده است.

منبع: روزنامه کیهان

در یک سال گذشته مردم ایران چقدر گوشت، مرغ و ماهی مصرف کردند

نتایج نظرسنجی که به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل ایران اعم از شهر و روستا انجام شده، نشان دهنده آن است که ۳۴.۹ درصد پاسخگویان در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۴۳.۴ درصد چند روز در ماه، ۱۴.۲ درصد چند بار در سال گوشت قرمز مصرف کرده‌اند و ۴.۷ درصد در یک سال گذشته اصلا گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند.

در این نظر سنجی آمده است که ۴.۲ درصد پاسخگویان در یک سال گذشته هر روز، ۷۴.۸ درصد در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۱۷.۷ درصد چند روز در ماه، ۱.۸ درصد چند بار در سال گوشت مرغ مصرف کرده‌اند و ۱.۲ درصد نیز در یک سال گذشته اصلا گوشت مرغ مصرف نکرده‌اند.

در رابطه با مصرف ماهی نیز ۰.۶ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته هر روز، ۱۹.۷ درصد در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۳۹.۱ درصد چند روز در ماه، ۲۹.۹ درصد چند بار در سال ماهی مصرف کرده‌اند و ۱۰.۵ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته اصلا ماهی مصرف نکرده‌اند.

منبع: اقتصاد آنلاین

پیشنهاد افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت شوینده‌ها

دبیر انجمن تولیدکنندگان پودر شوینده گفت: تولیدکنندگان شوینده درخواست ۲۰ تا ۲۵ درصدی تعدیل قیمت‌ها را به سازمان‌های مربوطه ارسال کرده‌اند و به نظر می‌رسد با صدور مجوزها قیمت‌های جدید شوینده اواخر خرداد ماه امسال اجرایی شود.

وی گفت: افزایش قیمت مواد اولیه و تغییرات قیمت ارز نیمایی هزینه تمام شده کالاها برای تولیدکنندگان را افزایش داده است و نهاده‌های تولید به حدی قیمتشان افزایش پیدا کرده که تولیدکنندگان ملزم به افزایش قیمت برای ادامه فعالیت خود هستند.

منبع: وبسایت بهار نیوز

قیمت تجهیزات پزشكی ۵ برابر افزایش پیدا کرد

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: برای بسیاری از تجهیزات پزشكی ارز دولتی و نیمایی اختصاص یافته، ولی به دلیل نبود نظارت كافی این اقلام تا پنج برابر افزایش قیمت داشته است.

وی بیان كرد: پمپاژ فضای بی اعتمادی بین پزشكان و بیماران توسط برخی رسانه‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری خواهد داشت و تعرفه‌های خدمات پزشكی بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های اقتصادی جامعه و تنگناهای حاكم بر موسسات پزشكی تعیین شده است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: جامعه پزشكی اوضاع سخت اقتصادی را به خوبی درک می‌كند و خواهان فشار مالی بیشتر بر مردم نیست، لازم است از جامعه پزشكان در برابر اتفاقات اقتصادی مراقبت شود تا ادامه فعالیت موسسات پزشكی با كیفیت مقبول ممكن باشد.

منبع: روزنامه جام جم

XS
SM
MD
LG