لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ازدواج در ایران ۳۰ درصد کاهش یافت

ازدواج در ایران ۳۰ درصد کاهش یافت

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در هشت سال گذشته ازدواج در ایران ۳۰ درصد کاهش یافته است به طوریکه در سال ۸۹، ۸۹۰ هزار ازدواج ثبت شد که سالانه حدود ۶ درصد کم شده و در سال ۹۶ تعداد ازدواج‌ها به ۶۶۰ هزار ازدواج رسیده است.

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰، ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند و این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون رسیده است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش جمعیت است. طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم و بررسی‌های در سال ۹۵ نشان داد که میانگین سن مناسب ازدواج دختران ۲۴ سال و پسران ۲۷.۵ سال بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

تورم ۶۱ درصدی کالاهای صادراتی و ۱۱۱ درصدی کالاهای وارداتی در سال ۹۷

به گزارش مرکز آمار ایران شاخص قیمت كالاهای وارداتی در فصل زمستان سال گذشته برابر با ۱۴۹٩.١ است که نسبت به فصل پاییز همان سال، ٣٩.٩ درصد افزایش داشته است. تغییرات شاخص قیمت كالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل، (تورم نقطه به نقطه) ٢٠٣.٣ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم) ١١١.۴ درصد بوده است.

شاخص قیمت كالاهای صادراتی نیز در فصل زمستان ١٣٩٧ برابر با ۳۸۸.۶ است که نسبت به فصل پاییز همان سال، ۲۴.۰ درصد افزایش داشته است. تغییرات فصلی شاخص قیمت كالاهای صادراتی نسبت به فصل مشابه سال قبل، (تورم نقطه به نقطه) ١٠٢.٩ درصد و تغییر مجموع چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم) برابر با ۶١.١ درصد بوده است.

منبع: مرکز آمار ایران

۱۹ میلیون نفر در سكونتگاه‌های غیر رسمی و بافت فرسوده زندگی می‌کنند

حاشیه نشینی در کرمان
حاشیه نشینی در کرمان

رئیس سازمان امور اجتماعی ایران گفت: حدود ۱۱ میلیون نفر در محلات حاشیه نشین ایران ساكن هستند. همچنین حدود ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و بافت تاریخی ایران حضور دارند كه در مجموع جمعیت بزرگی را شامل می‌شود یعنی در مجموع ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون شهرنشین جمهوری اسلامی در این مناطق ساكن هستند كه دارای مشكلات خاص خود هستند. این جمعیت مبتلا به فقر شهری بوده و دارای مشكلات كالبدی، مشكل مسكن، پسماندها و... هستند.

همچنین عقب ماندگی از نظام آموزشی و پایین بودن بهداشت در این محلات از جمله مشكلات این مناطق بوده است.

منبع: روزنامه ایران

قیمت مکالمات بین الملل در ایران ۲.۵ برابر شد

معاون وزیر ارتباطات گفت: به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت مکالمات بین الملل از مقصد ایران به سایر کشورها نسبت به سال گذشته حدود ۲ تا ۲.۵ برابر افزایش یافته است و قیمت مکالمات تابعی از قیمت ارز است و زمانی که مکالمه از ایران به سمت کشورهای خارج حرکت می‌کند، هزینه آن به صورت ارزی محاسبه می‌شود.

وی افزود: چون به ازای هر یک دقیقه ترافیک مکالمه، باید هزینه ارزی بپردازیم، زمانی که نرخ ارز بالا می‌رود ما نیز مجبور خواهیم شد قیمت مکالمات را بالا ببریم، نرخ مکالمات تقریبا در تمامی سطح بندی‌های کشورها تغییر پیدا کرده و در دو مقصد نیز که قیمت مکالمات در سطوح قبلی متناسب نبود، در سطح بندی جدید تغییر یافته است.

منبع: رجا نیوز

۱۷ هزار کشته و ۳۵۰ هزار نفر مجروح در تصادفات سالانه ایران

تصادف فریمان کاشان ۱۵ دی ۹۷- آرشیو
تصادف فریمان کاشان ۱۵ دی ۹۷- آرشیو

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: سالانه ۱.۳ میلیون نفر در حوادث رانندگی جهان کشته می‌شوند که از این تعداد در ایران سالانه ۱۷ هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته و ۳۵۰ هزار نفر مجروح می‌شوند که حدود ۱۳ درصد کشته‌های تصادفات رانندگی را کودکان و نوجوانان زیر ده سال به خود اختصاص داده‌اند و از ۴۶ کشته تصادفات روزانه در ایران هفت نفر آن‌ها کودک هستند.

رئیس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: حدود ۴۳ درصد تصادفات نوروز امسال از شکل واژگونی بوده است که در این شکل از تصادفات صدمات جدی به کودکان وارد می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

XS
SM
MD
LG